× تماس با ما
41 10 نظرات 15694 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1398/11/28

چگونه از چوب مسواک استفاده کنم ؟

چوب مسواک نوعي تميز کننده ي سنتي دندان است که از گذشته تا به امروز براي تميزي دندان ها در بسياري از کشورهاي خاورميانه و آفريقا مورد استفاده قرار گرفته است. چوب مسواک از نظر ظاهر و نوع کاربردش تا حدي شبيه به مسواک هاي مدرن امروزي است. درخت مسواک ( درخت اراک ) در اسلام و در دوران پيامبر به گونه اي مورد توجه بوده است که در آئين نظافت مسلمانان اشاره ي زيادي به اين درخت شده و مسلمانان براي تميزي دندان ها از آن استفاده مي کردند.

کساني که از اين روش استفاده مي کنند، بدانند که راهي مؤثر و طبيعي را براي بهداشت دندان هايشان انتخاب کرده اند. تحقيقات بساري نشان داده اند که اين نوع از مسواک ها عملکرد بهتري نسبت به مسواک هاي مدرن امروزي دارند.

 


1- سر چوب را بايد بجويد و پوست آن را جدا کنيد.

استفاده از اين محصول براي شستن دندان ها بسيار ساده، سرگرم کننده و جالب است. زماني که چوب مسواک را خريداري مي کنيد، بايد ابتدا پوست يک سر چوب  به اندازه ي يک تا  سانتي متر جدا کنيد. تنها بايد پوست سر چوب مسواک جدا شود و نبايد به الياف داخلي آن آسيبي وارد نشود. هنگامي که پوست از چوب جدا مي شود، چوب کمي طعم تند خواهد داشت  البته براي سلامتي فرد مضر و خطرناک نمي باشد.


2- قسمت بدون پوست چوب را بجويد.

بعد از جدا کردن پوست سر چوب، مجدداً آن قسمت را بجويد. به طوري که کاملاً نرم شده و فرم مسواک هاي مدرن را به خود بگيرد و ظاهري شبيه به يک قلم مو پيدا کند. اين کار را به مدت يک يا دو دقيقه انجام دهيد. فقط يادتان باشد که مسواک را زياد نجويد. چرا که مقاومت چوب از بين مي رود و قدرت برداشتن آلودگي از روي دندان ها را نخواهد داشت. اگر ضخامت چوب زياد بود و يا الياف خيلي محکم بود ميتوانيد از يک انبر دست (که صرفا براي نرم کردن چوب مسواک از آن استفاده مي کنيد) کمک بگيريد.


3- مسواک را در آب بخيسانيد.

اين نوع از مسواک ها بدون خمير دندان و هرگونه مواد بهداشتي قابل استفاده است. براي مسواک زدن با چوب مسواک، ابتدا آن را در آب به مدت پانزده دقيقه بخيسانيد. البته اگر تمايل داريد که دهانتان عطر و بوي خوبي داشته باشد، مي توانيد به جاي آب از گلاب هم استفاده کنيد.


4- مسواک را با انگشت شست و سبابه در دست نگه داريد.

اکنون آماده ي مسواک زدن هستيد. از هر جايي که شروع کار برايتان آسان تر است شروع کرده و تک تک دندان ها را مسواک بزنيد. فقط يادتان باشد که از مسواک نبايد بصورت عرضي استفاده نمود. چرا که استفاده غلط ممکن است براي دندان هايتان مفيد نبوده و مضر باشد.


5- شروع کنيد.

سر چوب را روي دندان گذاشته و از سمت مجاور لثه ها مسواک را به آرامي به سمت نوک دندان  بکشيد و آن را تميز کنيد. براي تمامي دندان ها اين کار را تکرار کرده و مطمئن شويد که سطحي بدون مسواک در دهان باقي نمانده است. به ياد داشته باشيد که اين کار را با فشاري ملايم و به آهستگي انجام دهيد. به طور کلي استفاده از اين روش نسبت به مسواک هاي مدرن نياز به زمان بيشتري دارد. بنابراين لازم است کمي حوصله به خرج دهيد. زيرا ممکن است در اوايل استفاده مجبور شويد وقت بيشتري را صرف کنيد تا قلق استفاده از اين مسواک دستتان بيايد و موجب ناخوشايندي شما گردد؛ اما به مرور زمان بر کنترل زمان بندي استفاده از آن مسلط تر خواهيد شد.


6- هر دو روز يک بار سر کهنه شده ي چوب را جدا کنيد.

سعي کنيد مسواک را هميشه به صورت تازه نگه داريد و هر يک يا دو روز قسمت کهنه و استفاده شده ي سر چوب را با چاقو ببريد. البته زمان بريدن و جدا کردن سرِ مسواک بسته به کيفيت و نوع چوب و اين که روزي چند بار مسواک مي زنيد، متفاوت است. اما به طور کلي بهتر است سر مسواک زماني جدا شود که کهنه شده و فرچه ها شکل ظاهري خود را از دست داده باشند؛ که معمولا هر دو روز يک بار است. البته مسواک هاي مستثنايي هم وجود دارند که به دليل استفاده از مواد نگهدارنده، تاريخ انقضاي آنها تا يکسال مي باشد. ما پيشنهاد مي کنيم از نوع طبيعي و بدون مواد آن استفاده کنيد.


7- مسواک را در مکاني خشک نگهداري کنيد.

بعد از اتمام کار مسواک زدن، مسواک را کاملاً شستشو دهيد و با تکان دادن آن، قطرات آب موجود در مسواک را تا حدي بگيريد. سپس آن را در مکاني تميز و باز گذاشته تا با هواي آزاد خشک شود. توجه داشته باشيد که نگهداري مسواک در محيطي نمناک باعث کپک زدن و خراب شدن آن مي شود. پس اگر تمايل داريد که مسواک را در ظرف يا محيط بسته نگه داريد، اطمينان حاصل کنيد که مسواک به طور کامل خشک شده است.

با اينکه مسواک ماهيت آنتي باکتريال دارد ولي لازم به ذکر است که براي جلوگيري از انتقال باکتري ها به مسواک هرگز آن را درکنار سينک دستشويي يا ظرفشويي قرار ندهيد.

واحد سلامت مصاف

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/salam/post/34337
10 نظر
Faezeh Banaei.a Faezeh Banaei.a 23:56:54 - 1398/11/28
سلام،اگر تو یکی دو روز ک از یه قسمت چوب استفاده میکنیم،چند بار مسواک بزنیم،هیچ احتیاجی ب شستن یا ضد عفونی کردن نداره؟
ابوالفضل موسوی واحد سلامت 22:12:41 - 1398/11/29
سلام . پس از هر بار استفاده کاملا مسواک رو شسته و در ظرف پاکی که با آب داغ شسته اید قرار بدید.مسواک رو خشک نگه دارید.
مصطفی یزدانی مصطفی یزدانی 03:09:22 - 1398/11/29
چقدر خوب پس مسواک از قدیم بوده برم ببینم این چیه
طیبه کیانیان طیبه کیانیان 13:53:51 - 1398/11/30
این مسواک بسیار بسیار عالیه، من سه ساله که ازش استفاده میکنم، و تو این سه سال فقط یکبار جهت معاینه به دندانپزشکی مراجعه کردم، که دکتر در کمال تعجب می گفت دندونات سالمه سالمه.
حتما استفاده کنید
محمد امین آجورلو محمد امین آجورلو 09:20:59 - 1398/11/29
ممنون مفید بود
مصطفی یزدانی مصطفی یزدانی 03:08:53 - 1398/11/29
چقدر خوب پس مسواک از قدیم بوده برم ببینم این چیه
 بدون نام 14:59:39 - 1398/12/06
عالیه .من با چاقو این مدل امادش میکنم راحتره
مصطفی یزدانی مصطفی یزدانی 03:09:22 - 1398/11/29
چقدر خوب پس مسواک از قدیم بوده برم ببینم این چیه
مصطفی یزدانی مصطفی یزدانی 03:09:22 - 1398/11/29
چقدر خوب پس مسواک از قدیم بوده برم ببینم این چیه
 بدون نام 00:59:18 - 1398/11/30
سلام و خدا قوت
یک کار برای وب سایتتون انجام بدید خیلی خوبه. اونم اینکه یک پیوندی به سایت masafbox توی سایت masaf درست کنید. چون استاد خودش همیشه می گفت که سخنرانی هاش توی سایت هست بعدش من هر چی می گشتم که سابقه سخنرانی استاد رو در بیارم توی سایت مصاف پیدا نمی شد بعد دیدم توی سایت مصاف باکس هستش. ممنون