× تماس با ما
1 0 نظرات 1520 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1400/02/09

توافق بایدن پوتین: خطرات و منافع

توافق بایدن پوتین: خطرات و منافع

توافق بايدن پوتين: خطرات و منافع

بايدن در تماس تلفني 13 آوريل خود با ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه پيشنهاد کرد که در ماه هاي آينده اجلاس سران در يک کشور سوم برگزار کنند. وزير خارجه سرگئي لاوروف  اين پيشنهاد را مثبت قلمداد کرد.

 

موضوعات قابل بررسي در اين نشست:

يک مسئله اساسي حمله نظامي روسيه به اوکراين در سال 2014 است که اولين استفاده از زور براي تصرف قلمرو در اروپا از زمان جنگ جهاني دوم است. روسيه کريمه را تصرف کرد و در شرق اوکراين جنگ را آغاز کرد. دخالت مسکو در انتخابات رياست جمهوري 2016  و 2020  ايالات متحده و حملات گسترده سايبري، حمله هاي مقدماتي به حاکميت ايالات متحده است. ايالات متحده و سازمان ملل متحد حملات هوايي جنگي روسيه به اهداف غيرنظامي در سوريه را محکوم مي کند.

از اوايل دهه 1980 تا به حال، روابط ايالات متحده و روسيه اينقدر متشنج نبوده است.

برخي از تنش ها کاهش يافته است. کرملين قول داده است که برخي از نيروهاي خود را در نزديکي مرز اوکراين بيرون بکشد. خروج ايالات متحده در سال 2019 از پيمان نيروهاي هسته اي ميان برد (INF)  به اختلاف در مورد نقض روسيه پايان داد. يک وقفه طولاني در پذيرش ناتو در کشورهاي پس از اتحاد جماهير شوروي (کشورهاي بالتيک در سال 2004 به آن پيوستند) ممکن است خشم روسيه را کاهش دهد.

بايدن مي تواند در قامت يک رهبر برطرف کننده تشنج ها باشد، اما ممکن است شخص ديگري به زودي قدرت را به دست گيرد.

 با سختگيرانه بودن سياست روسيه در قبال ايالات متحده، بايدن در هر اجلاس بايد خود را براي خطرات تهديد‌کننده قدرت  آماده کند.

 

پوتين مي تواند به دنبال تضعيف حمايت بايدن از اوکراين باشد. وي همچنين مي داند که ايالات متحده به تازگي مانور جنگي را در درياي سياه لغو کرده است.

کنترل تسليحات ممکن است پتانسيل کمي داشته باشد. پيشرفت هاي کنترل تسليحات در اجلاس سران کرملين از دوره رياست جمهوري دوايت آيزنهاور تا دوره باراک اوباما از نکات مهم بود.

موضوع اين جلسه مي تواند بحث در مورد بحران هاي هسته اي ايران و کره شمالي باشد.

صحبت در مورد تداخل در انتخابات (PDF) و ساير حملات سايبري، مانند نفوذ گسترده آب و هوايي، بعيد است. ابزارهاي پيچيده سايبري يک روش کم هزينه براي مسکو در راستاي به چالش کشيدن ايالات متحده است، همانطور که تحريم هاي اقتصادي و مالي روش هاي آساني براي تحميل درد به روسيه براي واشنگتن است. پوتين ممکن است ابزارهاي سايبري را ابزارهاي ارزنده اي براي جلوگيري از حمايت ايالات متحده براي يک خيزش مردمي ("انقلاب رنگي") عليه خود بداند.

پوتين مي تواند به دنبال کوچک کردن بايدن باشد. در سال 1960 نخست وزير نيکيتا خروشچف اين کار را با بيرون رفتن از اجلاس پاريس با آيزنهاور پس از ساقط شدن هواپيماي جاسوسي U-2 ايالات متحده توسط شوروي انجام داد. فوريه گذشته در حالي که ژوزپ بورل، ديپلمات ارشد اتحاديه اروپا براي گفتگو در مسکو به سر مي برد، روسيه وي را با اخراج ديپلمات هاي اروپايي تحقير کرد.

با وجود اين خطرات، فرصت هايي براي دستيابي به توافق به وجود مي‌آيد. بايدن و پوتين ممکن است با کاهش موضوعات ديپلماتيک، روابط فرهنگي و آموزشي را گسترش دهند، با تبادل چندين زنداني موافقت کنند و تجارت و سرمايه گذاري در بخشهاي غيرقانوني را تقويت کنند.

 

با توجه به بحث و گفتگو در اجلاس رهبران مجازي در مورد آب و هوا، 22 تا 23 آوريل، بايدن و پوتين همچنين ممکن است خواستار مذاکرات شديد درباره تغيير آب و هوا، به رهبري جان کري، وزير خارجه پيشين ايالات متحده و همکاري بيشتر در شوراي قطب شمال شوند. نظامي شدن قطب شمال توسط روسيه يکي از نگراني هاي ايالات متحده است.

 

بابک معيني فر

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/62004
0 نظر
دسته بندی