× تماس با ما
2 5 نظرات 2851 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1400/02/11

آقای ظریف به کجا چنین شتابان؟

آقای ظریف به کجا چنین شتابان؟

آقاي ظريف به کجا چنين شتابان؟

اي کاش آقاي ظريف که اين‌همه بد و بيراه به حاج قاسم سليماني و روسيه در اين مصاحبه گفته، چهارکلمه هم عليه آمريکا و دوستانش به‌ويژه کري مي‌گفت که او را به اين روز سياه انداخته‌اند.

مصاحبه آقاي ظريف وزير محترم خارجه با سعيد ليلاز حاوي مطالب مهمي از فهم وي از سياست خارجي، مذاکره با آمريکا و مناسبات ايران با مسکو و ... است. ناکامي دولت در اجراي برجام و نيز مذاکرات وين، عزم آمريکا و رژيم صهيونيستي در تداوم، تشديد تحريم‌ها و ترور و خرابکاري در تأسيسات هسته‌اي باعث شده است وي به تناقض‌گويي برسد.

انتشار اين مصاحبه در رسانه وهابي ايران اينترنشنال که آن را مي‌توان نوعي سفارش عربستان سعودي تلقي کرد، خيلي عجيب نيست. اين اقدام را مي‌توان در کنار ترور دانشمندان هسته‌اي، خرابکاري در تأسيسات هسته‌اي، خسارت محض عمدتا دستاوردهاي برجام و وضعيت اقتصادي کشور انفجار يک بمب صوتي به منظور راه‌اندازي يک جنگ رواني در داخل دانست.

مسئول نهاد ترتيب‌دهنده اين مصاحبه که يکي از مقامات امنيتي با امنيتي‌ترين مقام کابينه است چند هدف را هم‌زمان در اين مصاحبه و نوع گويش آن دنبال کرده است:

1- شارژ کارت اعتباري براي مذاکره در وين

2- اخلال در روابط با روسيه که يکي از نقاط تنفس کشور در برابر تحريم‌ها و فشار آمريکاست

3- تهمت به حاج قاسم و ناديده گرفتن زحمات شهادت‌گونه شهداي حرم در حفظ امنيت ملي

4- دور زدن همه نقدهاي مشفقانه سياست خارجي و هو کردن آن

کل مصاحبه 7 ساعته وزير محترم خارجه و نيز قسمت پخش‌شده در رسانه داعشي اينترنشنال و رسانه‌هاي دشمن در چند جمله خلاصه مي‌شود:

1- وزير خارجه نقشي در سياست خارجي ندارد و اختيارات او براي هدايت ديپلماسي خارجي کشور صفر است.

اين حرف، هم درست است هم غلط . غلط است براي اين‌که او در اصلي‌ترين مأموريت خود در حل مناقشات با آمريکا قرار بود بر اساس شروط رهبري، شروط مجلس و شروط شوراي‌عالي امنيت ملي تحريم‌ها را لغو کند و حتي رئيس‌جمهور هنگام امضاي برجام گفت؛ ما پاي هيچ قراردادي را امضا نمي‌کنيم مگر اين‌که قبل از آن همه تحريم‌ها لغو شود، اما آقاي ظريف برخلاف همه شروط نظام، برجام را امضا کرد و آن را به ملت تحميل نمود و هيچ تحريمي هم برداشته نشد!

اگر او نقشي در سياست خارجي ندارد و اختيارات او صفر است چگونه توانسته اين تصميم که متضمن خسارت عظيم به ملت است با دور زدن نهادهاي قانوني کشور تصميماتي بگيرد و 8 سال دولت و ملت را سر کار بگذارد؟!

اين حرف از زاويه‌اي درست است، چون معلوم شد او و همکارانش در برجام‌نويسي نقشي نداشتند، يک متن از سوي وزارت خارجه آمريکا تهيه شده بود بدون اين‌که يک «واو» از اين متن کاسته شود به تأييد و تصويب ايشان و تيم همراه رسيد و او هيچ اختياري در تغيير و تنظيم و يا چانه‌زني براي چندوچون متن نداشته است.

اين حقيقت اکنون فاش شده است .آيا او بايد اين بي‌اختياري خود را براي نظام فاکتور کند يا کاخ سفيد؟!

2- او در اين مصاحبه مي‌گويد؛ «ديپلماسي را براي ميدان جنگ در سوريه هزينه کردم. ديپلماسي به دليل فشارهاي شهيد قاسم سليماني فداي ميدان جنگ شد. من براي موفقيت ميدان مذاکره مي‌کردم.»

عدم صداقت او در ميان اين جملات مثل روز روشن است.

او چگونه ديپلماسي را هزينه جنگ در سوريه کرده است؟ چند بار به سوريه سفر کرده است؟ وقتي شهيد قاسم سليماني پوزه داعش را در عراق و سوريه به خاک ‌ماليد و بشاراسد را به تهران آورد و اين خبر مثل بمب در جهان اسلام و دنيا منفجر شد، او در واکنش به آمدن بشاراسد استعفا داد و جلوي ترکش‌هاي اين بمب عظيم به چهره شکست‌خورده آمريکا و رژيم صهيونيستي را گرفت. حالا او کدام اقدام را در سياست خارجي به نفع جنگ با داعش دارد و براي مردم ما فاکتور مي‌کند. از نگاه او قدرت نظامي ايران ، قدرت منطقه‌اي ايران مزاحم گفت‌وگوهاي او با آمريکاست. اين ديدگاه نشان مي‌دهد او مايل بوده با تفنگ بدون فشنگ مثل عرفات در مذاکرات تودرتو با آمريکا شرکت کند.

3- او در اين مصاحبه گفته است: «روابط ايران با آمريکا به نفع روسيه نيست. روسيه نمي‌خواهد روابط ايران با آمريکا عادي شود.

از اين گفته معلوم مي‌شود فهم او از «روسيه جديد» پس از فروپاشي شوروي مطابق واقعيت‌هاي «ميدان» و «ديپلماسي» نيست. او 50 سال عقب است از تاريخ و هنوز فکر مي‌کند در دوران جنگ سرد به سر مي‌بريم.

همچنين از اين گفته معلوم مي‌شود برآورد صحيحي از نقش روسيه در مذاکرات 1+5 ندارد و نيز کمک‌هاي روسيه را در رفع تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا بي‌انصافانه ناديده مي‌گيرد. همچنين کمک روسيه در جنگ با داعش را نمي‌فهمد.

اصلا داعش را يک تهديد امنيتي نمي‌داند. تا داعش تا درب وزارت‌خارجه ما نيايد و نواميس ديپلمات‌هاي ما را به غارت نبرد او باور نمي‌کند چنين تهديدي اصلا وجود دارد؟!

4- فايل صوتي مصاحبه وزير خارجه گذشته از اين‌که چه کارکردها و کاربردهايي براي دشمن دارد و چه اثراتي روي انتخابات و سياست خارجي دارد، يک تست در مورد اندازه فهم وزير خارجه ماست از دنيايي که بسر مي‌بريم. اگر نام آقاي محمدجواد ظريف را از اين مصاحبه برداريم و آن را بدهيم گزينش وزارت خارجه بگوييم چنين فردي مي‌خواهد کارمند رسمي وزارت‌خارجه بشود نظر بدهيد، حتما با اين پرسش‌هايي که کلي تأمل در آن لازم است و پاسخ‌هايي که دريافت شده، چنين فردي نمي‌تواند يک کارمند جزء در وزارت‌خارجه يا هر سفارتخانه‌اي در کشورهاي جهان به‌ويژه کشورهاي غربي باشد.

اي کاش آقاي ظريف که اين‌همه بد و بيراه به حاج قاسم سليماني و روسيه در اين مصاحبه گفته، چهار کلمه هم عليه آمريکا و دوستانش به‌ويژه کري مي‌گفت که او را به اين روز سياه انداخته‌اند.

جناب آقاي ظريف، به کجا چنين شتابان، کجا داريد مي رويد؟ چرا بايد کمتر از 2 ماه مانده به پايان کار دولت صداي شما از رسانه هاي دشمن، آن هم دشمن ترين صدا و سيماي وهابيون داعشي به گوش ملت برسد و در آن هيچ نشانه اي از دشمني شما با آمريکا شنيده نشود؟
 

محمدکاظم انبارلويي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61996
5 نظر
محمد صفاری محمد صفاری 13:26:06 - 1400/02/11
لعنت خدا بر منافقین
چقدر اینها به اتش جهنم سخت جونند
خدا اینها رو گم راه کرده دلهاشون همراه شده با شیطان
خدا همه مارو به راه راست هدایت کنه ان شالله به حق امام حسین
م ع م ع 23:17:12 - 1400/02/11
من خودم شخصا یه اپسیلن امید داشتم که این دفعه قراره نواقص برجامو رفع کنن از جمله مکانیزم ماشه اما با این صوت فهمیدم فایده ای نداره!!!
امیر علی یاراحمدی امیر علی یاراحمدی 00:48:58 - 1400/02/14
اما تجربه ثابت کرده اصلاحات خیلی زیرک اند
و دست به هر کاری برای رسیدن به قدرت
می زنن فراموش نکنید با بعد ترین دولت
تاریخ جمهوری اسلامی طرف هستید اما
بازم هستن آدم های که سنگ شون به
سینه بزنن چون بلدن چطور بازی کنن
 بدون نام 01:19:55 - 1400/02/14
با این اظهارات ظریف میشه به عمق ارادتی به آمریکا کدخدا پی بردم که حتی تو خلوت هم سخنی علیه اش ابراز نمیکنه
امیر علی یاراحمدی امیر علی یاراحمدی 00:43:42 - 1400/02/14
سلام
باید به آقای ظریف گفت شما و جناب جهان گیری کنار اقای روحانی 8سال گفتید برجام
آخرش چی شد؟
بعد اومدی میگی میدان (سردار دل ها حاج قاسم) بر دیپلماسی
برادر من همین اتمی که رفتی دادی چیزی ام
بهت ندادن میراث دولت احمدی نژاد
شما تو هشت سال حکومت چه گلی زدی به
سر مردم با برجامت که بخوا ریس جمهور ام بشی
بعد آقای حسن روحانی که زمان جنگ
فرمانده پدافند بودن (نیروی تحت امرش باتوپ
بابای شهید کرد)
بعد تو صلح ایران و عراق و...
همیشه ادعای بزرگی بود با این همه
ادم امنیتی اومد این جوری به فضاحت افتاده
که همه لعن نفرینش می کنن
حالا آقای ظریفی که قهر می کنه ناز
می کنه به شکلی بماند...
چطور می خوا بیاد تو مناظره شرکت کنه یکی
مثلا مثل احمدی نژاد بشینه جلوش خدا به داد مون برسه
دسته بندی