× تماس با ما
0 0 نظرات 1269 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1400/02/11

اعدام ناگهانی اعضای اخوان المسلمین مصر در ماه مبارک رمضان، جنجال آفرید

اعدام ناگهانی اعضای اخوان المسلمین مصر در ماه مبارک رمضان، جنجال آفرید

اعدام ناگهاني اعضاي اخوان المسلمين مصر در ماه مبارک رمضان، جنجال آفريد

اعدام ناگهاني اعضاي اخوان المسلمين مصر در ماه مبارک رمضان، جنجال آفريد

 دولت مصر در حالي 9 نفر را که مي گويد عضو اخوان المسلمين هستند و در خشونت هاي سال 2013 دست داشتند، به طور ناگهاني و بدون اعلام قبلي اعدام کرد که اين اقدام به يکي از جنجالي ترين خبرهاي رسانه هاي مصر تبديل شد.

 

العالم

دولت مصر چندين حکم اعدام و حکم سنگين دادگاه هاي نظامي را در حق افرادي که مي گويد وابسته به اخوان المسلمين هستند و در خشونت هاي پس از عزل محمد مرسي رييس جمهوري مصر در سال 2013 دست داشتند، اجراء کرد و انتظار مي رود که حکم هاي مشابه ديگري را نيز در آينده اجراء کند.

روزنامه الاخبار نوشت: نظام حاکم از طريق سريال "اختيار 2" زمينه را براي اعدام ها آماده کرده است سريالي که داستانش کشته شدن افسران مرکز پليس کرداسه به دست اخوان المسلمين است. اين سريال هم اکنون از تلويزيون مصر پخش مي شود و براساس خواست فرماندهان پليس ساخته شده است. دولت مصر 9 نفر از مجموع 20 فرد محکوم به اعدام را به اتهام دست داشتن در خشونت هاي سال 2013 از دار آويزان کرد و پيشاپيش زمينه را براي اين اعدام ها از طريق ساخت سريال مذکور آماده کرده بود تا وانمود کند که افسران پليس قربانيان تروريسم هستند و به دست کساني کشته شدند که درپي براندازي نظام حاکم بودند.

دادگاه تجديدنظر سپتامبر 2018 حکم اعدام اين 9 نفر را تاييد کرده بود ولي احکام اعدام به صورت ناگهاني و چند روز پس از نمايش يکي از قسمت هاي سريال "اختيار 2" اجراء شد. قسمت پخش شده سريال شامل مسائل مبالغه آميزي بود که در پرونده متهمان نيز نيامده بود. خانواده هاي 9 اعدامي پس از اجراي حکم از قضيه اعدام ها آگاه شدند و هم بندي هاي اين 9 اعدامي همچنان در زندان به سر مي بزند و لباس اعدامي ها را پوشيده اند و منتظر اجراي حکم اعدام در هر لحظه اي هستند. اگر دادگاه تجديدنظر حکم اعدام بقيه متهمان را تاييد کند و عبدالفتاح سيسي هم احکام اعدام را امضاء کند، وزارت کشور مي تواند هر گاه که بخواهد، بجز در مراسمات مذهبي حکم هاي اعدام را اجراء کند.

سازمان هاي حقوقي از اجراي حکم اعدام در ماه رمضان ابراز نگراني کردند زيرا خانواده ها و وکلاي اعدامي ها قبلاً پيامي درباره اعدام متهمان دريافت نکرده بودند و به آنها اجازه آخرين ملاقات نيز داده نشده است در حالي که اين امر مغاير با قانون اساسي مصر است. وزارت کشور نيز هيچ بيانيه اي درباره اجراي احکام اعدام صادر نکرد و همين امر باعث اعتراض سازمان عفو بين الملل شد. وکلاي متهمان از هويت کساني که اعدام شدند، مطلع گرديدند چون وزارت کشور و دادستاني با هر يک از وکلا تماس گرفت و به آنها گفتند که با خانواده هاي اعدامي ها براي دريافت اجساد خويشاوندان خود و دفنشان تماس بگيرند.

اعدام 9 عضو اخوان المسلمين يکي از جنجالي ترين خبرهاي رسانه هاي مصر بود زيرا تعداد بازداشتي هاي اخواني که 9 نفر از آنها اعدام شدند، زياد بود اين در حاليست که مدارک کافي براي اثبات جرم برخي از اخواني ها وجود ندارد. برخي از متهمان مي گويند که هنگام بازجويي مجبور به بيان اعترافات غير واقعي شده اند و در بازجويي هاي اوليه از حق ملاقات با وکيل خود محروم بودند.

طبق گزارش سازمان عفو بين الملل، مصر رتبه سوم جهان را در ميانگين اجراي حکم اعدام در سال 2020 داشت که علت اين امر اعدام هاي چند ماه گذشت? اين کشور عربي است به نحوي که طبق گزارش سازمان هاي حقوقي، فقط در 2 ماه اخير بيش از 25 حکم اعدام در مصر اجراء شد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61988
0 نظر
دسته بندی