× تماس با ما
1 3 نظرات 1364 بازدید
تاریخ انتشار 15 - 1400/02/08

خلاصه بیانیه بایدن

خلاصه بیانیه بایدن

خلاصه بيانيه بايدن

 

جو بايدن در ابتداي کنفرانس خبري که به صورت زنده پخش مي شد گفت: امروز با شما در اتاق توافقات1 صحبت ميکنم؛ همان اتاقي که در آن رئيس جمهور جورج بوش از آغاز هجوم نظاميان ما به کمپهاي آماده سازي نيروهاي تروريستي خبر داد؛ اين دقيقاً چند هفته بعد از حمله تروريستي 11 سپتامبر بود؛ حمله اي که جان 2977 انسان بي گناه را گرفت و موجب آشوب در مناطق پايين منهتن شد؛ بخشي از پنتاگون را تخريب کرد و گودالي در زمين شنکسويل پنسيلوانيا ايجاد کرد. اين حمله تعهد ديرينه آمريکا نسبت به پاسخ دهي متقابل و  قطعي به چنين اتفاقاتي را شعله ور نمود.

 

وي ادامه داد: ما در سال 2001 به افغانستان رفتيم تا القاعده را ريشه کن کنيم و جلوي حملات تروريستي به مبدأ افغانستان را بگيريم؛ هدفمان مشخص بود و دليلمان براي هجوم به افغانستان هم عادلانه. بنابراين متحدين ما در ناتو پشت سرمان ايستادند و من هم از آن هجوم نظامي در کنار تعداد زيادي از ديگر اعضاي کنگره حمايت کردم. بيش از 7 سال بعد، قبل از تحليف اوباما، وي از من خواست تا به افغانستان سفر کنم. در آن سفر به اين نتيجه رسيدم که فقط افغانها حق و مسئوليت رهبري کشورشان را دارند و فرستادن نيروهاي بيشتر نميتواند در ايجاد دولتي موقت و باثبات موفق باشد. معتقدم که حضورما در افغانستان بايد متمرکز بر هدف اوليه مان باشد: مطمئن شويم که افغانستان به عنوان مبدأ حملات عليه ملت ما استفاده نشود. ما به اين هدف دست يافتيم. همان موقع هم گفتم که اگر نياز باشد اسامه بن لادن را تا دروازه هاي جهنم دنبال خواهيم کرد و اين کار را هم کرديم و نهايتاً وي را گرفتيم. تقريباً 10 سال زمان برد تا تعهدات اوباما اجرايي شدند و در نتيجه بن لادن کشته شد. ده سال پيش عدالت را در مورد بن لادن اجرا کرديم و از آن به بعد 10 سال است که در افغانستان مانده ايم. از آن موقع به بعد دلايل ما براي ماندن در آنجا مشخص نبوده اند. با توجه به گسترش تروريسم در کشورها و مناطق مختلف مثل داعش در سوريه و عراق و القاعده در آسيا و آفريقا و ساير گروهکها، نگه داشتن هزاران سرباز نظامي در يکجا که سالانه ميلياردها دلار هزينه دارد، به نظر من و ساير سران منطقي نيست.

 

ديگر نميتوانيم چرخه معيوب گسترش و افزايش نظاميان در افغانستان را ادامه دهيم به اين اميد که شايد ثباتي حاصل گردد. من چهارمين رئيس جمهوري هستم که در طي دوره اش شاهد حضور نظاميان در افغانستان بوده و اجازه نخواهم داد که رئيس جمهور پنجم هم شاهد اين موضوع باشد. پس از مشورت با متحدينمان، سران نظامي و اطلاعاتي و معاون اول و البته آقاي اشرف غني، تصميم گرفتيم که وقتش است سربازانمان به خانه بازگردند.

 

وي گفت: طي توافقي که دولت قبل با طالبان کرده است تمام نيروهاي آمريکايي بايد تا قبل از يکم ماه مي 2021 افغانستان را ترک کنند. گرچه من اين توافق را بدين صورتي که انجام شد قبول ندارم ولي در هرصورت توافقي است که توسط دولت آمريکا انجام شده و اين بي معني نيست. ما اين تخليه را با آرامش و مسئوليت کامل از يکم ماه مي شروع ميکنيم ولي قول هماهنگي کامل به متحدينمان نميدهيم چرا که ايشان از ما هم نيروهاي بيشتري در آنجا دارند. اگر طي اين پروسه به ما حمله شود، با تمام قوا از خود و متحدينمان دفاع خواهيم کرد. شعار ما و متحدينمان از ابتدا اين بود: همگي با هم وارد شده و با هم خارج ميشويم. بنابراين تا قبل از بيستمين سالگرد آن حمله وحشيانه 11 سپتامبر، نيروهايمان را خارج ميکنيم ولي تمام تهديدات ظهور مجدد تروريسم را زير نظر خواهيم داشت.

 

ما طالبان و دولت افغانستان را در قبال هرگونه حمله تروريستي احتمالي از خاک افغانستان مسئول خواهيم دانست.

ما، مردم آمريکا، مديون نيروهايي هستيم که طي اين دو دهه شجاعانه ايستادند و وفاداري و تعهدشان را نشان دادند و همگي قدردان ايشان و خانواده شان هستيم. ما حمايت از دولت افغانستان و کمک به نيروهاي امنيتي و دفاعي آنها را ادامه خواهيم داد. همين حالا ما در کنار ساير متحدينمان، بيش از 30 هزار نيروي افغان را آموزش داده و تجهيز کرده ايم و طي دو دهه قبل اين عدد به چند صد هزار ميرسد. ما همچنين به حمايت از حقوق زنان و دختران افغان ادامه خواهيم داد. از ساير کشورهاي منطقه به ويژه چين، روسيه، پاکستان، هند و ترکيه براي کمک به دولت افغانستان درخواست ميکنيم چرا که اين ثبات به نفعشان خواهد بود.

وي گريزي به دلايلش براي خروج زد: ما بايد در جبهه هاي زيادي بجنگيم، از طرفي گسترش تروريسم در اروپا و آفريقا و آسياي ميانه و از طرفي گسترش سلطه چين و از طرفي هم فضاي سايبر که بخش مهمي از آينده ما را شکل ميدهد.

 

ما بايد اين همه گيري(پاندميک) را شکست داده، سيستم سلامتمان را تقويت کرده و آماده پاندميک بعدي شويم؛ چرا که بدون شک پاندميک بعدي در راه است. ما بايد در نبردهاي پيش رويمان طي 20 سال آينده بجنگيم نه در نبردهايي که 20 سال قبل اتفاق افتاده اند. هر بار رؤساي جمهور قبلي به بهانه اي گفته اند که هنوز زمان خروج نظاميانمان نرسيده است و الان وقتش نيست. پس کي وقتش ميشود؟! يک سال ديگر؟ دو سال ديگر؟ ده يا بيست سال ديگر؟ چند ميليارد دلار ديگر بايد خرج کنيم؟ لفظ "الان نه" ما را به اينجا رساند.

وي افزود: طي دوازده سالي که معاون رئيس جمهور بودم تا به حال همواره کارتي به همراه دارم که روي تعداد دقيق سربازاني که در عراق و افغانستان از دست داديم را رويش نوشته اند.

بايدن کارتي را از جيب کتش خارج کرده و ادامه داد: تا الان 2488 نفر در عملياتهاي افغانستان جان خود را از دست داده اند و 20722 نفر مجروح شده اند. طي 40 سال اخير من اولين رئيس جمهوري ام که فرزندش در خط مقدم جنگ بوده است. من و خانواده ام به خوبي نگراني هاي قبل از اعزام و طي مأموريت پسرم، بو، را به ياد داريم.

وي در پايان گفت: ما به هدفمان رسيديم و وقت بازگشت به خانه است. بن لادن مرده و القاعده هم به عراق گريخت و تقريبا ريشه کن شد.

خداوند نگه دار مردم آمريکا و اين نظاميان شجاع و خانواده هايشان باشد. بابت گوش دادن به سخنانم ممنونم.

 

محمد امين خوشبين

  https://abcnews.go.com/Politics/us-troop-withdrawal-invites-significant-risk-terrorism-resurgence/story?id=77066689

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61984
3 نظر
سعید امینی سعید امینی 11:54:00 - 1400/02/09
سلام به همگی.
ببینید این یانکی چطور چند هزار کیلومتر اون طرف کره زمین نگران رفتن ت.ر.و.ر.ی.س.ت.ها به کشورش بوده و هنوز هم هست اونموقع بعضیا تو کشور ما ایران عزیز میگن چرا رفتین تو سوریه و عراق و اصلا دا.عش کجا بود چکار به ما داشت و هزار تا حرف مفت دیگه.
آدم تعجب میکنه مرز جهالت و حماقت تا کجا پیش اومده.
به امید وعده الهی...
عرفان حیدریان عرفان حیدریان 04:13:43 - 1400/02/09
لاتیشو پر نکن ؛ بگو ایران تو منطقه بیچارمون کرده مردم(آمریکا) اگر بخواهیم هم نمیتوانیم بمانیم.
بنده خدا شبیه اون کلیپس که یارو روی تردمیل خورد زمین بعد شروع کرد به شنا زدن😂
با وجود قدرت موشکی و پهبادی و نیروی اطلاعاتی گسترده ی ایران و جبهه ی مقاومت با هالیوود هم نمیتوانند فیلم جذاب و *باورکردنی *راجع به پیروزی بر ایران در خاورمیانه بسازند چه برسه در حقیقت آن را محقق کنند. ما ایرانی هستیم که کل دنیا خواهان نابودی ماست و هر روز قوی تر میشویم این همان فرمایش مهدی فاطمه است که فرمود اگر ما لحظه ای شما را به حال خود رها کنیم دشمنان شما را ریشه کن میکنند که امروز این سخن امام مهدی(عج) ملموس تر است. چقدر ظهور را نزدیک حس میکنم نمیدونم انگار یه صدایی یه عطری از ظهور به مشامم میرسه شما هم همینطور💐🌸🌼🌻؟؟
امیر علی یاراحمدی امیر علی یاراحمدی 01:22:54 - 1400/02/10
سلام دوست عزیز بله کل دنیا برای نابودی ایران
بسیج شدن اما فراموش نکنید تو جنگ جهانی
سوم که در ظاهر بین ایران و صدا حسین عراقی
بود اما در پشت سرش دنیا ایستاده بود
شوروی و آمریکا تا یک قدمی جنگ اتمی با هم
رفتن اما سر کمک به عراق با هم مسابقه داشتن
ما از تعداد زیادی کشور غیر عراق و عرب.
اسیر داشتیم
اگر زور شون می رسید ایران و من شما
تا الان نابود می کردن
قصه سر چهارتا موشک و چند تا قایق متوری نیست عزیزم
قصه اونجا زیباست که چه کسی پشت
لانچر موشک و پوشت اون قایق ها هستن
شما یه کم تحقیق کنید انگلستان
الان چقدر کشور مشترک منافع داره و
چند درصد زمین زیر چتر ملکه هستن
و چه سرزمین های دریایی داره که پخش در
کل جهان هست و چه قدرت نظامی داره
اما وقتی ایران با چند تا قایق متوری
ناو شون گرفت هیچ کدوم جرعت یه
تیر هوای ام نداشتن امروز ایران
قدر منطقه است به واسطه ایمان مردمش
ونیازی به فیلم سازی هالیود نیست دوست من
ما الان قرار گاه تو سوریه داریم که
موشک داره و لجستیکی می تونه بجنگه
دسته بندی