× تماس با ما
5 0 نظرات 1195 بازدید
تاریخ انتشار 9 روز پیش

هند، کاریکاتور توسعه

هند، کاریکاتور توسعه

هند، کاريکاتور توسعه

 

بيزنس اينسايدر در گزارشي از فرار ثروتمندان هندي از اين کشور با جت هاي شخصي خبر ميدهد.

سخنگوي شرکت خدمات چارتري هند گفته ميزان علاقه به هواپيماهاي شخصي کاملاً ديوانه وار بوده است. روزانه صدها درخواست براي جت شخصي دريافت ميشود و تقاضا آنقدر زياد است که برخي شرکتها مجبور به سفارش هواپيماهاي بيشتر از خارج شده اند.

 

هند با طغيان هولناک ويروس کرونا مواجه شده است. فيلم تکان دهنده اي از بي بي سي افرادي را نشان مي داد که در حالي که در خارج از بيمارستان منتظر کمک بودند ، بر روي برانکارد مي ميرند. گفته مي شود در دهلي نو که بشدت اوضاع وخيم است در هر چهار دقيقه يک نفر در اثر بيماري COVID-19 مي ميرد.

 

اين اتفاقات در حالي است که هند طبق آمارها رتبه چهارم  اقتصاد جهان را داراست و رشد چشمگيرش همواره مورد تاييد و تشويق سازمان هاي بين المللي بوده است.

هند از سال 1991 به اقتصاد آزاد و اجراي قواعد سرمايه داري روي آورد، سياستي که طبق گفته آمار و ارقام اقتصاد هند را رشد داد و حتي در سال 2015 در توليد ناخالص ملي از چنين پيشي گرفت. اما حاصل چنين توسعه اي، چيزي است که امروز مي بينيم، جامعه اي شکافته و فردگرا، با طبقه کوچکي بشدت ثروتمند و چند صد ميليون انسان در فقر مطلق.

هند بيشترين فقيران جهان، بيشترين گدايان جهان و اکنون بيشترين کشتگان کرونا در جهان را دارد.

ثروتمندان هيچ نسبتي ميان خود و فقرا نمي بينند و در مواقع سختي و بروز فاجعه راهشان را از يک ميليارد هموطن در معرض خطر خود جدا ميکنند. همان کساني که دولتهاي نئوليبرال بيشترين حمايت را از آنها ميکنند و بيشترين سود و منفعت را از کشور کسب کرده اند.

اقتصاد هند رشد کرد اما توده مردم از آن بهره اي نبردند. بردگاني در دستان ثروتمندان بودند و اکنون هم اينگونه ميان سرنوشت آنان و سرنوشت ثروتمندان تفاوت وجود دارد.

اين عاقبت پذيرفتن ايدئولوژي سرمايه داري است که جامعه اي شقه شده، با هويتهاي مجزا و منفعت طلب بدون در نظر گرفتن خود جمعي ميسازد.

جهان بيني که اجتماع را از بين ميبرد و تنها خوديت فردي ايجاد ميکند.

هند امروز که از يک سو اکسيژن براي ميليونها انسان در حال مرگ وارد ميکند و از سوي ديگر جت براي فرار ثروتمندان، آيينه تمام نماي مسلک سرمايه داري است.

سيده فاطمه حبيبي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61974
0 نظر
دسته بندی