× تماس با ما
3 0 نظرات 1011 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

از نشست وین تا برنامه اصلاحات برای انتخابات 1400

از نشست وین تا برنامه اصلاحات برای انتخابات 1400

از نشست وين تا برنامه اصلاحات براي انتخابات 1400

 

عملکرد نامطلوب دولت روحاني باعث ورشکستگي جريان اصلاح‌طلبي شده است تا جايي که بسياري معتقدند که احتمال انتخاب يک اصلاح‌طلب در انتخابات 1400 کمتر از هر دوره ديگري است. ازاين‌رو، اصلاح‌طلبان به دنبال راهي براي تنفس مصنوعي به پيکر نيمه‌جان خود هستند.

از طرفي ديگر، فشارهاي حداکثري ترامپ و تحريم‌هاي اقتصادي بي‌سابقه بر معيشت مردم نتوانست ايران را مجاب به نشستن بر ميز مذاکره و تسليم مسائل موشکي و منطقه‌اي کند.

فشارهاي اقتصادي آمريکاي ترامپ باعث شد که مجلس شوراي اسلامي که از انقلابيون تشکيل‌شده است، طرحي را با عنوان قانون اقدام راهبردي براي لغو تحريم‌ها تصويب کند و دستاوردهاي آمريکا از تعطيلي برنامه هسته‌اي ايران را نيز به مخاطره بيندازد.

حال با شکست فشارهاي حداکثري ترامپ در تسليم ايران، بايدن سعي دارد با ديپلماسي کاري را انجام بدهد که ترامپ با مبارزه نتوانست در آن اقبالي داشته باشد. بايدن خوب مي‌داند در صورت روي کارآمدن يک انقلابي در انتخابات 1400، کار براي بازگشايي راه مذاکره و تسليم کردن ايران غيرممکن مي‌شود، ازاين‌رو دموکرات‌ها در تلاش‌اند فردي نزديک به تفکرات دولت روحاني را راهي پاستور کنند.

با دقت در مسائل بالا به‌خوبي متوجه مي‌شويم که دموکرات‌ها و اصلاح‌طلبان هدف يکساني براي انتخابات دارند و به‌صورت خلاصه هر دو به دنبال رئيس‌جمهوري سازشگر مانند روحاني هستند که همچنان روزنه‌اي را براي مذاکره و تسليم ايران باز نگه دارد.

با توجه به خبرهايي که از نشست وين به گوش مي‌رسد، دولت کاملاً قانون اقدام راهبردي مجلس را ناديده گرفته است و به دنبال پيشبرد اهداف مشترک خود با دموکرات‌ها در انتخابات 1400 است.

برنامه آن‌ها به‌صورت مشخص اين است که گشايش اقتصادي محدودي را در آستانه انتخابات رقم بزنند. ازاين‌رو تلاش دارند آمريکا را در آستانه لغو تحريم‌هاي ايران معرفي کند. آمريکا نيز در روزهاي منتهي به انتخابات برخي از تحريم‌هاي نمادين را لغو خواهد کرد و دولت نيز با ترفندهايي که اجراي آنان را خوب بلد است، قيمت دلار را پايين مي‌آورد.

درنهايت نيز رسانه‌ها به‌شدت بر اين موضوع تأکيد مي‌کنند که آمريکا قصد دارد تمامي تحريم‌ها را لغو کند، اما اگر فردي افراطي و انقلابي روي کار بيايد با اقداماتش مانع اين پيروزي بزرگ مي‌شود! درنتيجه مي‌توان نشست وين را شروعي براي اجراي برنامه مخوف اصلاحات و دموکرات‌ها براي انتخابات 1400 و دزدين رأي از مردم در نظر گرفت!

اما اگر يک غرب‌گرا رئيس‌جمهور شود، چه اتفاقي خواهد افتاد؟ پس از رياست جمهوري يک غرب‌گرا در انتخابات آينده، مجدداً دولت معيشت مردم را گروگان خواهد گرفت و خيلي عاميانه خواهد گفت: اگر مي‌خواهيد صف مرغ پايان يابد، بايد مذاکره کنيم!

فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61781
0 نظر
دسته بندی