× تماس با ما
7 0 نظرات 1324 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

تغییر رویکرد ایران از نبرد نیابتی به درگیری مستقیم

تغییر رویکرد ایران از نبرد نیابتی به درگیری مستقیم

تغيير رويکرد ايران از نبرد نيابتي به درگيري مستقيم

 

ترور سردار قاسم سليماني بسياري از معادلات منطقه و نيز نحوه تقابل ايران با رقباي منطقه اي خود را تغيير داد.

تا پيش از شهادت سردار سليماني ايران سعي داشت تنش هاي خود با اسرائيل و آمريکا را با تکيه به نبردهاي نامتقارن نيابتي جلو ببرد؛ اما در ماه هاي اخير و به خصوص پس از شهادت ايشان، شواهد ميداني از اين حکايت دارد که ايران وارد نبردي مستقيم با آمريکا و شرکاي منطقه اي آن شده است.

در جنگ هاي چند روزه غزه، جنگ 33 روزه لبنان، جنگ با داعش، جنگ سوريه و جنگ يمن همواره مي شود ردپايي از نبرد نيابتي ايران و آمريکا پيدا کرد. نبردهايي که سند پيروزي آن ها به نفع نيروهاي مقاومت امضاء شده است.

بعد از ترور سردار سليماني، آمريکا سعي داشت شکست هاي خود در جنگ هاي استراتژيک منطقه را جبران کند و به نوعي جلوي رشد بيشتر توان منطقه اي گروه هاي مقاومت را بگيرد؛ اما ترور سردار سليماني هرگز توان منطقه اي ايران را مختل نکرد و پيامدش اين بود که نبرد ايران و آمريکا وارد فاز جديدي شد.

حمله به عين الاسد نقطه شروعي براي اين تغيير فاز به نبرد مستقيم ميان ايران و آمريکا بود. جايي که ايران در پاسخ به ترور ناجوانمردانه سردار خود، سيلي را به آمريکا وارد کرد و آمريکايي که تهديد به پاسخگويي کرده بود، سکوت اختيار کرد.

تنش هاي ميان ايران و آمريکا در اواخر دولت ترامپ به بالاترين حد خود رسيد. آمريکا که خوب مي دانست با پايان يافتن دولت ترامپ و شکست فشار حداکثري او، اين ايران است که دست بالاتر را در اختيار خواهد داشت. از اين رو، سعي داشت با افزايش تهديدات نظامي عليه ايران، جمهوري اسلامي را وادار به نشستن پاي ميز مذاکره کند.

فرستادن ناوهاي جنگي و زيردريايي هاي اتمي به خليج فارس و مانور ب-52 هاي آمريکا بر فراز آسمان خاورميانه نقطه اوج اين درگيري ها بود. اتفاقاتي که با رزمايش هاي هدفمند سپاه پاسداران و ارتش پاسخ داده شد.

حمله به آرامکو عربستان، ساقط کردن پهباد آمريکايي و به تازگي حمله به کشتي هاي جاسوسي اسرائيلي در درياي عمان و درياي پارسي حکايت از اين دارد که ايران سعي دارد فشارهاي آمريکاي ترامپ عليه خود را با فشار به آمريکاي بايدن جبران کند.

نبردهاي مستقيم ايران با آمريکا و اسرائيل همزمان با نامتقارن تر شدن تحرکات گروه هاي مقاومت همراه بوده است. فشارهايي که قرار است نتيجه اش خروج آمريکا از منطقه باشد. خروجي که در واقع انتقام حقيقي خون سردار دلها خواهد بود.

 

فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61759
0 نظر
دسته بندی