× تماس با ما
1 1 نظرات 462 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

دولت بایدن باید در مورد کره شمالی واقع گرا شود

دولت بایدن باید در مورد کره شمالی واقع گرا شود

دولت بايدن بايد در مورد کره شمالي واقع گرا شود

 

 

بايدن در کنفرانس مطبوعاتي خود در تاريخ 25 مارس کره شمالي را بزرگترين تهديد امنيت ملي اين کشور خواند. رييس جمهورهاي قبل از بايدن در هدف بازگرداندن برنامه هاي تسليحات هسته اي کره شمالي کاملاً ناکام مانده اند.

خطر جنگ کره شمالي

براي دورانديشي کره شمالي، موشک هاي برد کوتاه تري را آزمايش کرده است و تاکنون از گفتگو با دولت جديد بايدن امتناع کرده و هشدار داده است که زمان رفع تحريم ها فرا رسيده است. او گفت خواهر کيم اخيراً به ما هشدار داده است.

چه بايد کرد؟ تاکنون تيم بايدن خواهان تقويت اتحاد با کره جنوبي و ژاپن است. اين به سود همه است ، اما در واقع همان چيزي نيست که سياست کره شمالي باشد. خطر اين است که ، به دليل مخالفت قابل درک اخلاقي با ماهيت کشور کره شمالي ، و از ترس اينکه از انتقاد سياسي در خود امريکا انتقاد شود ، تيم بايدن بر "خلع سلاح هسته اي کامل ، قابل تأييد ، برگشت ناپذير" اصرار مي ورزد. به عنوان سياست اصلي کره شمالي، بايدن گفت: ما خواهيم گفت که ما آماده لغو تحريم ها ، امضاي پيمان صلح ، کمک رساني ، تجارت و سرمايه گذاري هستيم، اما تنها پس از آنکه کره شمالي از همه سلاح هاي هسته اي خود دست بردارد.

به دو دليل عمده ، تقريباً مطمئناً اين روش کار نخواهد کرد.

 اول ، با ديدن اتفاقاتي که براي صدام حسين در عراق و محمد قذافي در ليبي رخ داده است ، هر دو بدون بمب در حال جنگيدن با ايالات متحده بودند و هر دو مرده بودند ، غرايز زنده ماندن کيم اجازه نمي دهد او چنين اقدامي انجام دهد.

دوم ، کيم آنچه پدر و پدربزرگش براي رسيدن به آن دهه ها زحمت کشيده اند را به راحتي نمي دهد. سلاح هاي هسته اي فقط ضامن نهايي بقاي دولت کره شمالي نيستند. آنها به معناي واقعي کلمه جواهرات خانوادگي در "پادشاه ارميت" هستند.

بنابراين ما بايد جزئي تر به اين قضيه نگاه کنيم. ايالات متحده نبايد کره شمالي را رسماً به عنوان يک کشور سلاح هسته اي به رسميت بشناسد ، و بايد هدف بلند مدت خلع سلاح را حفظ کند. اما در حال حاضر ، بايد زرادخانه هسته اي موجود در کره شمالي از چند ده بمب را در کنار يکديگر قرار دهيم. در کوتاه مدت ، جلوگيري از رشد و نوسازي بيشتر زرادخانه کره شمالي کافي است.

سايت هاي هسته اي کره شمالي

به طور خاص ، با همکاري با شرکاي منطقه اي ، بايد تلاش شود کره شمالي را متقاعد کنيم تا سايت هاي توليد هسته اي خود را به طور قابل اعتماد از بين ببرد. اندازه گيري آنها بزرگ و بسيار آسان تر از خود بمب هاي هسته اي است. ما همچنين بايد بر رسميت يافتن مهلت قانوني مجازات آزمايش سلاح هاي هسته اي و موشک هاي دوربرد کره شمالي که از سال 2017 مشاهده شده است ، اصرار داشته باشيم. در عوض ، جامعه جهاني مي تواند موافقت کند که بسياري از تحريم هاي سازمان ملل متحد را که پس از آزمايش هاي بزرگ تسليحاتي کره شمالي اعمال شده است ، لغو کند. طبق تحريم هاي بانک مرکزي کره ، اين تحريم ها به اضافه کويد است که در مجموع طي چهار سال گذشته 15 تا 20 درصد اقتصاد کره شمالي را کاهش داده است. در صورتي که کيم بخواهد هدف خود را "بيونژين" (امنيت با رفاه) پيش ببرد ، اين مجازات هايي است که بايد لغو شود.

 

اين نوع معامله ، که ممکن است توسط يکي از نزديکان بايدن ، مانند مشاور امنيت ملي او ، جيک ساليوان ، با کره شمالي به صورت مخفيانه انجام شود و سپس با اجلاس رياست جمهوري رسميت يابد ، پايان ماجرا نخواهد بود. تحريم هاي ديگر ، از جمله مجازات هاي قوانين ايالات متحده ، به عنوان اهرم فشار براي پيگيري خلع سلاح کامل روزي باقي خواهد ماند. درست است که اين روند ممکن است سالها يا دهه ها به طول انجامد. اما در اين ميان ، تهديد هسته اي کره شمالي محدود خواهد شد و پيونگ يانگ در حفظ ثبات در شمال شرق آسيا سهيم خواهد بود.

کشورهايي که در گذشته تسليحات هسته اي را رها کرده اند ، از جمله اوکراين و بلاروس و آفريقاي جنوبي ، قبل از اينکه بخواهند اين کار را انجام دهند ، بايد تعاملات خود را با جهان خارج به طور اساسي و جامع تغيير دهند. اينجا نيز صادق خواهد بود. فقط يک فرايند خلع سلاح هسته اي بلند مدت دو مرحله اي مي تواند با کره شمالي کار کند و سياست جديد بايدن بايد از همان مقدمه آغاز شود.

 

 

بابک معيني فر

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61757
1 نظر
رضا ویسی رضا ویسی 20:03:01 - 1400/01/18
کیم قدر زحمتای پدر و پدربزرگش رو میدونه ولی افسوس یه عده قدر خون شهدایی که در این راه فدا شدند رو ندونستن...
دسته بندی