× تماس با ما
3 0 نظرات 556 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

بروجردی در گفتگوی مشروح با مهر مطرح کرد؛ ماجرای سنگ‌اندازی دولت روحانی در قرارداد ۵۰ میلیارد یورویی با چین

بروجردی در گفتگوی مشروح با مهر مطرح کرد؛ ماجرای سنگ‌اندازی دولت روحانی در قرارداد ۵۰ میلیارد یورویی با چین

بروجردي در گفتگوي مشروح با مهر مطرح کرد؛

ماجراي سنگ‌اندازي دولت روحاني در قرارداد 50 ميليارد يورويي با چين

 

رئيس گروه دوستي ايران و چين در مجلس دهم ماجراي سنگ اندازي‌هاي آخوندي و سيف و بي‌توجهي جهانگيري به امضاي فاينانس50 ميليارد يورويي چين را تشريح کرد.

علاءالدين بروجردي سفير اسبق ايران در چين و رئيس گروه دوستي ايران و چين در مجلس نهم و دهم در خصوص امضاي سند راهبردي ايران و چين و نگاه دولت روحاني به اين سند در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: چيني‌ها در مقطع قبل از انتخاب ترامپ به رياست‌جمهوري آمريکا با توجه به شناختي که به عنوان عضو شوراي امنيت سازمان ملل از تحولات جهاني داشتند، پيشنهاد بسيار خوبي را ارائه کردند.

وي ادامه داد: رئيس انجمن فاينانس چين به تهران آمد و با آقاي لاريجاني و سيف، که در آن مقطع رئيس بانک مرکزي بود، ديدار و پيشنهاد بسيار خوبي را مبني بر سرمايه‌گذاري 50 ميليارد يورويي در پروژه‌هاي زيربنايي ارائه کردند.

ماجراي سنگ‌اندازي‌هاي آخوندي و سيف در امضاي فاينانس 50 ميليارد يورويي با چين

سفير اسبق ايران در چين افزود: با توجه به اينکه چيني‌ها اولين کشوري هستند که قطارهاي سريع‌السير دارند، به طور مشخص اعلام کردند که آمادگي داريم قطار سريع‌السير در مسير تهران-مشهد و تهران-تبريز را در عرض چهار سال راه‌اندازي کنيم.

بروجردي گفت: اعلام کردند که اين تسهيلات در قالب فاينانس در اختيار ايران قرار خواهد گرفت و در پروژه‌هاي زيربنايي ديگر نيز سرمايه‌گذاري خواهيم کرد، پس از پايان پروژه نيز يک سال تنفس به شما مي‌دهيم و بعد از آن، بازپرداخت تسهيلات يا به صورت نقدي انجام خواهد شد يا چين آمادگي دارد در ازاي آن به قيمت جهاني از شما نفت خريداري کند.

رئيس گروه دوستي ايران و چين در مجالس نهم و دهم اظهار داشت: اين پيشنهاد بعد از برجام ارائه شده و احتمال ناپايداري شرايط زياد بود. بنده به عنوان رئيس کميسيون امنيت ملي با رئيس کميسيون عمران در اين خصوص صحبت کردم و از آقاي آخوندي وزير وقت راه و شهرسازي دعوت کرديم در کميسيون حضور پيدا کند.

وي با اشاره به نگرش منفي اين دولت نسبت به قراردادها و فعاليت‌هاي اقتصادي با چين و روسيه تصريح کرد: نگاه اين دولت کاملاً غرب‌گرايانه بود. بعد از برجام با هول و وَلع براي پروژه‌هاي نفتي، به دنبال «توتال» و «شل» راه افتادند و براي پروژه‌هاي راه و ترابري به دنبال شرکت‌هاي فرانسوي رفتند و آقاي آخوندي براي خريد ايرباس، تبليغات گسترده‌اي به راه انداخت.

رئيس گروه دوستي ايران و چين در مجالس نهم و دهم با اشاره به جلسه مشترک دولت و مجلس براي بررسي قرارداد فاينانس با چين گفت: در آن جلسه آقاي آخوندي طفره مي‌رفت و مي‌گفت که «ما نمي‌توانيم 15 درصد پيش‌پرداخت قرارداد را بپردازيم». بنده گفتم «اگر با چيني‌ها صحبت کرديم و 15 درصد را نخواستند، قبول مي‌کنيد؟»

بروجردي ادامه داد: ما از چيني‌ها درخواست ارائه قرارداد و پيشنهاد بدون پيش‌پرداخت کرديم. طرف چيني پيشنهاد مکتوب ارائه داد. بنده در صحن مجلس اين پيشنهاد را به عنوان رئيس گروه دوستي ايران و چين به آقاي آخوندي ارائه دادم و او نيز اعلام کرد «اين پيشنهاد فوق‌العاده است»، سپس به آقاي کاشان که مشاورشان بود، دستور داد که مذاکرات براي اين قرارداد را آغاز کند.

پيام دولت به هيئت چيني: «خودتان را معطل نکنيد»

وي افزود: مذاکرات آغاز شد اما به دليل ديدگاه غرب‌گرايانه، آنقدر هيئت چيني را معطل و اذيت کردند که قراردادي بسته نشد. نفر اول هيئت چيني، سفير سابق چين در ايران بود. نفر دوم نيز از نزديکان رئيس‌جمهور چين بود. اين هيئت به چين بازگشت و آقاي کاشان آب پاکي را روي دست هيئت چيني ريخت و گفت «خودتان را معطل نکنيد»

نامه مقامات چيني به ايران: «شما اين‌گونه مي‌خواهيد از منافع ملي خود دفاع کنيد؟»

سفير اسبق ايران در چين اظهار داشت: سفير سابق چين در ايران نامه‌اي به من نوشت که «شما اين‌گونه مي‌خواهيد از منافع ملي خود دفاع کنيد؟ ما سه بار چنين تسهيلاتي را به روسيه داده‌ايم و اين تسهيلات ويژه براي کشورهاي نزديک به ما است» اين نامه به عنوان يک سند تاريخي است.

بروجردي گفت: بنده از طريق مشاور عالي امور بين‌الملل مقام معظم رهبري، اين موضوع را به ايشان اطلاع دادم. رهبري نيز به رئيس‌جمهور دستور دادند که موضوع را پيگيري کند و روحاني نيز جهانگيري معاون اول را به عنوان مسئول اقتصادي ايران و چين قرار داد.

وي تأکيد کرد: جلسه‌اي به رياست آقاي جهانگيري با حضور شمخاني رئيس شوراي عالي امنيت ملي، سيف رئيس وقت بانک مرکزي، کرباسيان وزير وقت اقتصاد، ولايتي مشاور عالي امور بين‌الملل مقام معظم رهبري و بنده تشکيل شد. من با اعتراض گفتم «مشکل دولت شما اين است که افراد معتقد به کار با چين و روسيه نيستند». به جهانگيري برخورد و گفت «اين‌طور نيست»، همان يک جلسه هم برگزار شد و کار خوابيد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61754
0 نظر
دسته بندی