× تماس با ما
2 0 نظرات 921 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

بهترین تصمیم بایدن از نظر مشاور فرمانده کل قوا

بهترین تصمیم بایدن از نظر مشاور فرمانده کل قوا

بهترين تصميم بايدن از نظر مشاور فرمانده کل قوا

حسين دهقان، وزير دفاع سابق ايران و مشاور فرمانده معظم کل قوا در صنايع دفاعي، در گفت‌وگو با راديو بين‌المللي چين گفت آمريکا بايد هرچه زودتر تمام تحريم‌هاي خود عليه ايران را لغو کند.

 

به گزارش همشهري‌آنلاين به نقل از ايرنا، حسين دهقان (مشاور مقام معظم رهبري) در اين گفت‌وگو افزود: برجام يک توافق‌نامه چندجانبه بين‌المللي است که در شوراي امنيت سازمان ملل تصويب شده و براي کشورهاي عضو الزام‌آور است.

اما آمريکا به طور يک‌جانبه از برجام خارج شد و ايران را تحريم کرد. اين اقدام ناديده گرفتن دستاوردهاي چندجانبه‌گرايي و تلاش براي آوردن فشار بيشتر بر ايران است. ايران همواره خويشتنداري راهبردي خود را حفظ کرده و همکاري و تبادلات خوبي با ساير کشورهاي عضو برجام داشته است.

وي تاکيد کرد: اکنون بهترين تصميمي که بايدن مي‌تواند اتخاذ کند اين است که بپذيرد قبلي‌ها اشتباه کرده‌اند و او نمي‌خواهد آن اشتباه را ادامه دهد. ولي فکر مي‌کنم او تعلل مي‌کند و زمان و فرصت را از دست مي‌دهد و شرايط را براي تصميم‌گيري سخت‌تر مي‌کند.

حسين دهقان با اشاره به اينکه ايالات متحده هرگز به بازگشت به برجام در سطح ديپلماتيک پاسخ مثبت نداده است، افزود: آمريکا بايد به برجام برگردد و برگشتن آمريکا به برجام به معناي لغو تمامي تحريم‌هايي است که در دوران ترامپ و حتي در آغازين روزهاي دولت بايدن در فضاي برجامي اعمال شده است.

دهقان ادامه داد: نقطه آغاز حرکت جديد در برجام اين است که اول تحريم‌ها لغو شوند و به ايران هم تضمين بدهند آن‌ها اين مسير را ادامه خواهند داد، من فکر مي‌کنم اين اقدامات علاوه بر اينکه مصلحت فضاي بين‌المللي است نياز آمريکا هم است.

وزير دفاع سابق جمهوري اسلامي ايران در پايان در ارتباط با روابط خوب با همسايگان در منطقه گفت: ما فکر مي‌کنيم در سطح منطقه مي‌توانيم ائتلاف‌هاي اقتصادي، سياسي، فرهنگي و امنيتي داشته باشيم. رفع سوءتفاهم‌ها، برداشتن بعضي موانع جزئي که خيلي بزرگ جلوه داده مي‌شوند و تلاش و همکاري براي اينکه بيگانگان مستقر در منطقه که ايجاد اخلال مي‌کنند از منطقه بروند، در اين ميان مهم است.

 

شکست واشنگتن و امضاي توافق استراتژيک تهران

با ادامه انفعال دولت بايدن و عدم پيشرفت در توافق هسته‌اي، سرانجام يکي از استراتژيک ترين توافق‌ها ميان تهران و پکن به امضا رسيد تا دو کشور عزمي دو چندان براي تعميق روابط در طيف گسترده اي از موضوعات پيدا کنند.

پايگاه خبري تحليلي مثلث آنلاين:

پايگاه تحليلي ريسپانسيبل استيت کرفت در مقاله اي به بررسي مزاياي سند همکاري هاي جامع ايران و چين که اخيرا در تهران به امضاي وزيران خارجه دو کشور رسيد پرداخته که در مشروح آن آمده است: توافق همکاري اقتصادي و امنيتي که بين ايران و چين اخيرا به امضا رسيد عواقب گسترده اي را در خصوص ژئوپليتيک منطقه‌اي به همراه خواهد داشت. به طور بارز تلاش هاي آمريکا براي مهار منطقه اي ايران و بستن راه‌هاي تامين مالي آن، دو کشور را به اين سمت سوق داد. اين توافق شريکي حياتي به تهران مي دهد تا در صورت نابساماني و تحريم اقتصادي ناشي از خروج آمريکا از برجام در سال 2018 کمکي باشد. سرمايه گذاري مستقيم خارجي ايران به اين دليل افت کرده که خريداران نفتي کمتر شده اند. ذخيره‌اي براي چين که از سال گذشته واردات نفت خود از ايران را افزايش داده است.

براي پکن اين يک معامله‌اي مهم در روابطش با کشورهاي توليد کننده نفت حوزه خليج فارس است که شرکاي امنيتي ديرينه ايالات متحده هستند. مفاد اين سند همکاري هنوز به طور کامل مشخص نشده است اما هدف آن ارائه جريان ثابت و پايدار نفت ايران به چين در ازاي سرمايه گذاري هاي بسيار مورد نياز در زيرساخت هاي مهم ايران است - از بنادر تا راه آهن سريع السير، انرژي و پتروشيمي. اگر تنش‌هاي ژئوپليتيکي بين پکن و واشنگتن به نقطه اوج خود برسد و طي آن کشورهاي عربي براي انتخاب طرف‌هاي خود از سوي آمريکا تحت فشار بگيرند، آنگاه چين مي تواند اطمينان خاطر داشته باشد که ايران يک شريک قابل اعتماد خواهد بود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61753
0 نظر
دسته بندی