× تماس با ما
2 0 نظرات 649 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

آمریکا تحریم‌ها را لغو می کند

آمریکا تحریم‌ها را لغو می کند

آمريکا تحريم‌ها را لغو مي کند

معاون سياسي وزير امور خارجه کشورمان با تاکيد بر اينکه ايران هيچ مذاکره‌‌اي با آمريکا؛ چه به صورت مستقيم و چه غيرمستقيم، انجام نمي‌دهد، خاطرنشان کرد که ايران با اعضاي برجام مذاکره و گفت‌‌وگو مي‌کند.

عراقچي با تصريح اين صحبت‌ها گفت همين اعضايي که الان به عنوان گروه 1+4 شناخته مي‌شوند طرف گفت‌و‌گوهاي ما خواهند بود و آنها هستند که با طرف‌هاي ديگر هر طور که خودشان بخواهند مي‌‌توانند صحبت کنند. به دنبال اين صحبت‌ها بود که سخنگوي کاخ سفيد اذعان کرد مذاکرات غيرمستقيم با ايران را در وين به شکل بالقوه‌‌اي سازنده مي‌داند اما درباره ديپلماسي کاملا شفاف است و در حال حاضر نيز انتظار ندارد گفت‌وگوهاي مستقيم با ايران انجام شود.

پايگاه خبري تحليلي مثلث آنلاين:

نماينده دولت آمريکا در امور ايران نيز در اين خصوص گفت آماده بازگشت به برجام در صورتي هستند که ايران آماده پايبندي به توافق باشد. بنابراين ما مجبوريم کاري سخت و جدي را دنبال کنيم؛ تحريم‌ها را بررسي مي‌کنيم و خواهيم ديد که چه‌کاري بايد انجام داد تا ايران از مزايايي که قرار بود تحت اين توافق داشته باشد، برخوردار شود. از اين رو، ما مجبوريم تحريم‌هايي را که با توافق مغايرت دارد، لغو کنيم. اين واکنش‌ها در روزهاي اخير بود که بار ديگر احياي برجام را بر سر زبان‌ها انداخت. در راستاي بررسي اين مساله «آرمان ملي» گفت‌و‌گويي با عبدالرضا فرجي‌راد، سفير پيشين ايران در نروژ داشته است که در ادامه مي‌خوانيد.

  نشست اخير کميسيون مشترک برجام تا چه ميزان مي‌تواند زمينه‌هاي احياي برجام را فراهم کند؟

همانطور که انتظار مي‌رفت به مرور و به آرامي فضا باز خواهد شد و در نخستين نشانه‌ها قسمتي از پول‌ها نيز در برخي کشورها آزادسازي شده و در ادامه نيز فضا بازتر خواهد شد. از دو روز پيش نقطه عطفي شکل گرفته است که در آن آمريکايي‌ها و اروپايي‌ها بعد از توافق ايران و چين، اقدامات را سريع‌تر انجام مي‌دهند و اين آمادگي را دارند که تحريم‌ها را تا جاي ممکن بردارند. در نشست بعدي در وين به نظر مي‌رسد تعهداتي داده مي‌شود؛ هم از سوي آمريکا و هم از سوي ايران تا به آنچه بايد انجام دهند، پايبند شوند. ايران امروز آماده مذاکره مستقيم نيست و اين امر دنبال مي‌شود تا آمريکا تحريم‌هايي را بردارد و ايران نيز به برخي تعهدات خود عمل کند. در روند خوبي قرار گرفته‌ايم. رابرت مالي نيز رسما اعلام کرده که بايد تحريم‌هاي ايران را لغو کنند و مشخصا به نظر مي‌رسد آمريکا به اين نتيجه رسيده است تا سرعت عمل خود را بيشتر کند.

  باتوجه به مثبت شدن روند گفت‌و‌گوها، ايران بايد چه مواردي را مدنظر قرار دهد؟

در وهله نخست بايد منتظر ماند تا آمريکا به برجام بازگشته و تحريم‌ها را لغو کند. در همين مذاکرات غيرمستقيم بايد مسائلي از سوي ايران مطرح شود که در واقع منجر شود به تعهدات بيشتر طرف‌هاي ديگر برجام. به اين شکل که هيچ کشوري نتواند از برجام خارج شود. برخي موارد هستند که در متن برجام نيامده و در زمينه برجام ذکر شده‌اند که بايد به متن اصلي اضافه شوند. توافق اوليه اندکي زمان‌بر است و در جلسه آتي نهايي نمي‌شود. روسيه و اروپا اعلام آمادگي کرده‌اند در اين امر پيش‌قدم شوند و رقابتي بين آنها در اين زمينه شکل گرفته است. هفته آينده تحريم‌ها برداشته نخواهد شد، اما فضا از امروز بازتر خواهد شد و گشايش‌هاي بيشتري صورت مي‌گيرد. در همين راستا کشتي کره‌جنوبي هفته آينده آزادسازي مي‌شود و اين علائم خوبي است و نشان مي‌دهد دست کره جنوبي باز شده است تا اشتباهات گذشته خود را جبران کند و براي تداوم اين روند نيز بايد همچنان گفت‌و‌گو شود.

 سياست چندجانبه‌گرايي از سوي ايران تا چه ميزان در باز شدن فضا موثر بوده است؟

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61752
0 نظر
دسته بندی