× تماس با ما
2 0 نظرات 934 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

ترس اسرائیل از جنگ دریایی با ایران

ترس اسرائیل از جنگ دریایی با ایران

ترس اسرائيل از جنگ دريايي با ايران

 

هشدار به منابع امنيتي رژيم صهيونيستي در مورد ادامه تعرض به کشتي‌هاي اسرائيلي در صورت ادامه حمله به کشتي‌هاي ايراني، مي‌تواند ترجمه پيام‌هايي باشد که حادثه تعرض به کانتينر «لوري» در درياي عرب در خود داشت.

 

محاسبات اسرائيل در خصوص مقابله دريايي با ايران اشتباه از کار درآمد. سياستگذاران در تل آويو تصور کردند که هدف گرفتن يکي از کشتي‌هاي ايراني که دو هفته قبل صورت گرفت، باعث مهار تهران شده و مانع از واکنش آن مي‌شود. اما آنچه اتفاق افتاد، کاملا خلاف اين مساله را ثابت کرد، چرا که تحولات نشان داد ايراني‌ها در مقابله با هر گونه اخلال در توازن بازدارندگي با دشمن صهيونيستي، ترديد نمي‌کنند. از اين رو، به نظر مي‌رسد اسرائيل در خوانش صحنه حوادث موفق عمل نکرده است.

 

هشدار به منابع امنيتي رژيم صهيونيستي در مورد ادامه تعرض به کشتي‌هاي اسرائيلي در صورت ادامه حمله به کشتي‌هاي ايراني، مي‌تواند ترجمه پيام‌هايي باشد که حادثه تعرض به کانتينر «لوري» در درياي عرب در خود داشت. تحليلگران اسرائيلي حادثه مذکور را خطرناک توصيف مي‌کنند و مي‌دانند آنچه اتفاق افتاده، حساب شده و هدفدار بوده است.

 

اتهام زني فوري اسرائيل به ايران در مورد حمله به کشتي اسرائيلي ، تنها به دليل نزديکي محل حادثه به سواحل ايران نيست، بلکه از اين جهت است که تل آويو بار‌ها از طريق گزارش‌هاي غربي به هدف گرفتن کشتي‌هاي ايراني که به سمت سوريه در حال حرکت بودند، افتخار کرده است!

 

هدف گرفتن کشتي اسرائيلي، باعث بر هم خوردن محاسبات اسرائيل در مورد ايجاد معادله بازدارندگي دريايي شد که دست تل آويو را براي هر گونه تجاوزي باز مي‌گذاشت.

 

ادامه حمله به کشتي‌هاي ايراني، در نهايت، منجر به گشودن يک جنگ دريايي بين دو طرف مي‌شود. همين امر، توسط عاموس يادلين، رئيس انديشکده مطالعات امنيت ملي در تل آويو نيز مطرح شده. وي تاکيد کرد واضح است ايران قصد رساندن اين پيام را داشته که در برابر حمله به کشتي هايش دست بسته نمي‌ايستد و قادر است ضرباتي را به اسرائيل وارد کند.

 

اسرائيل حدود 300 کشتي در جهان دارد که حمله به آن‌ها مي‌تواند زيان اقتصادي هنگفتي را به صهيونيست‌ها وارد کند، علاوه بر اينکه بيش از 90 درصد از واردات و صادرت اسرائيل از طريق دريا انجام مي‌شود و 12 درصد اين عمليات، يعني نزديک به 15 ميليارد دلار، از تنگه باب المندب مي‌گذرد.

 

قطعا اين مسائل مورد ارزيابي اسرائيل قرار مي‌گيرد و مسئولان رژيم صهيونيستي فايده ادامه سياست حمله دريايي به ايران و خطراتي که براي آن‌ها به دنبال دارد را با دقت بيشتري بررسي مي‌کنند.

 

براساس ارزيابي‌هاي مسئولان عالي رتبه اسرائيل در حوزه تسليحات دريايي، ايران ظرفيت‌هاي موشکي و نظامي خود را افزايش داده و مي‌تواند از خشکي به راحتي کشتي‌هاي اسرائيلي را در برد‌هاي مختلف هدف بگيرد.

 

از اين جهت است که مقامات اسرائيلي از جمله يادلين، بر ضرورت بررسي ادامه سياست دريايي قبلي شان در مورد ايران تاکيد مي‌کنند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61750
0 نظر
دسته بندی