× تماس با ما
1 0 نظرات 559 بازدید
تاریخ انتشار 18 روز پیش

نگاه بی طرفانه به تفاهم نامه همکاری ایران و چین

نگاه بی طرفانه به تفاهم نامه همکاری ایران و چین

نگاه بي طرفانه به تفاهم نامه همکاري ايران و چين

 

در مسئله سرعت رشد شايعه در جوامع، نظريه اي وجود دارد که اين طور بيان‌مي شود: سرعت پيشرفت شايعه = اهميت× ابهام. بسياري تکثير شايعه را با تکثير ويروس تشبيه و مدل‌سازي مي کنند.

در مورد همکاري هاي اخير بين ايران و چين هر دو عامل ذکر شده وجود دارد و از سوي ديگر، از جانب خود مسئولان ما نيز تلاش زيادي براي رفع ابهام صورت نگرفته. در مورد تفاهم نامه همکاري با چين نظرات مختلفي بيان مي‌شود که هرکدام با انگيزه هاي خاص خود (و يا احتمالا غرض ورزي) بيان مي شوند و همه گروه ها از ديد خود به مسئله نگاه مي کنند. براي مثال آمريکا و اسرائيل (و تبعا اپوزيسيون نظام جمهوري اسلامي ايران که خود تابع اند) از آن به شدت ابراز نگراني کرده اند که دليل آن هم مشخص است؛ اگر چه سياست هاي آمريکا که داعيه رهبري جهان را دارد، در اين سال ها به ضرر خيلي از کشور ها تمام شده، اما از دل اين کشور هايي که هر روز به تعدادشان اضافه مي شود، يک ائتلاف قدرتمند مي تواند شکل بگيرد که قدرت اعمال زور آمريکا را تضعيف مي کند؛ چين به عنوان رقيب جهاني آمريکا قدرتمند تر، و ايران‌ نسبت به تحريم، کمتر آسيب پذير شود. اين موضوع همين طور‌ مي تواند تمايل آمريکا براي برگشتن سريع تر به برجام را بسيار افزايش دهد.

از طرف ديگر اين موضوع ممکن است به همين سادگي نباشد؛ درست است که آمريکا، اسرائيل، بعضي طرفداران برجام و حاميان تحريم از اين توافق هراسان باشند، اما اين‌"لزوما" به اين معني نيست که اين توافق، کاملا به نفع ايران خواهد بود. استدلالي مشابه استدلال حاميان برجام که "چون نتانياهو با آن مخالف است،‌ پس قرارداد خوبي است". (بياييد يک بار براي هميشه اين نوع استدلال را کنار بگذاريم!) چين هم‌ مانند همه کشور هاي ديگر به دنبال منافع ملي خود است که ممکن است با منافع ما هم‌پوشاني نداشته باشد، خصوصا اين که مي دانيم چين و روسيه هم‌پيمانان استراتژيک ما نيستند (استفاده از نام جعلي "خليج خاورميانه" به جاي خليج فارس در سايت وزارت خارجه چين را از ياد نبرده ايم). بنابراين، و براي اين که جامعه ايران - چه موافق و چه مخالف نظام جمهوري اسلامي ايران - (از اين جهت که علي رغم اختلاف نظرها، همه ايراني هستيم) حق دارند که از مفاد آن باخبر شوند، و از جهت ديگر اين که بازار شايعات و گمانه زني ها بسته شود، لازم و مفيد است که هرچه زودتر،‌ مفاد آن اعلام شود و شفاف سازي در مورد آن صورت گيرد.

 

سيد آريا مرتضوي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61730
0 نظر
دسته بندی