× تماس با ما
1 0 نظرات 644 بازدید
تاریخ انتشار 19 روز پیش

پشت پرده انهدام کشتی‌های اسرائیلی؛ تغییر رویکرد ایران

پشت پرده انهدام کشتی‌های اسرائیلی؛ تغییر رویکرد ایران

پشت پرده انهدام کشتي‌هاي اسرائيلي؛ تغيير رويکرد ايران

 

اسرائيل بعد از اشغال فلسطين، همواره بقاي خود را در ايجاد آشوب در کشورهاي باثبات منطقه ديده است. به‌طور خلاصه هدف اسرائيل درگيرکردن و مشغول سازي کشورهاي مسلمان منطقه با يکديگر بوده است تا به اين شکل بتواند حواس‌ها را از آرمان فلسطين دور کند و آرامشي نسبي را براي سرزمين‌هاي اشغالي به ارمغان بياورد.

در تمام اين سال‌ها، اين آمريکا بود که تاوان تنش‌آفريني‌هاي اسرائيل را مي‌داد و جداي از جنگ‌هاي 33 روزه لبنان و چندروزه غزه، همواره اسرائيل از غصب ايران و هم‌پيمانانش در امان بوده است.

حالا پس از کنار رفتن ترامپ و روي کار آمدن بايدن، سياست آمريکا در قبال رژيم صهيونيستي تغيير کرده است. ترامپ از هيچ‌گونه تنش و برخورد مستقيم با ايران در خصوص حفظ منافع اسرائيل فروگذار نمي‌کرد؛ اما بايدن تلاش دارد تا از هرگونه تنش بيهوده با ايران بپرهيزد تا با خيالي آسوده‌تر بتواند بر روي چين تمرکز کند.

در مقابل اما بنيامين نتانياهو، بن سلمان و بن زائد خواهان ادامه سياست‌هاي خصمانه ترامپ در برخورد مستقيم با ايران هستند و به نظر مي‌رسد اختلاف اصلي بايدن با اين سه فرد نيز بر سر همين مسئله باشد.

از سوي ديگر، ايران خود را پيروز جنگ سرد با ترامپ مي‌داند و ازاين‌رو در تعامل با آمريکاي بايدن، دست بالاتر را در اختيار خود مي‌بيند. ايران سعي دارد از انفعال بايدن درصدد تلافي ضربات آمريکا، اسرائيل و عربستان استفاده کند و قدرت منطقه‌اي خود را نيز بيش‌ازپيش شدت بخشد.

چند هفته پس از انفجار يک کشتي اسرائيلي در درياي عمان، اين بار کشتي اسرائيلي ديگري در درياي پارسي واقع در شمال اقيانوس هند نيز منهدم شد. جداي از اينکه اين اقدامات توسط ايران و هم‌پيمانانش صورت گرفته يا خير؛ بايد اين اقدام را دنباله‌رو سياست توضيح داده‌شده در پاراگراف بالا تحليل کرد.

انفجار کشتي‌هاي اسرائيلي پيش از هر چيز نشان‌دهنده اين است که برخلاف سابق، پاي اسرائيل به تنش‌هاي منطقه باز شده است و رژيم صهيونيستي ديگر بايد تاوان بذر بي‌ثباتي‌هايي که کاشته است را درو کند.

با شروع مجدد غني‌سازي اورانيوم توسط ايران، تهديدات مقامات بلندپايه رژيم صهيونيستي در خصوص حمله به تأسيسات اتمي ايران افزايش‌يافته است. حال تاوان دادن اسرائيل در شرايط کنوني مي‌تواند نقش پررنگي در ايجاد بازدارندگي براي ايران داشته باشد.

کاهش قدرت و هژموني آمريکا در منطقه به معناي تنها شدن اسرائيل با جبهه مقاومت است. شايد بتوان گفت انهدام کشتي‌هاي اسرائيل در درياهاي نزديک به ايران، زنگ خطري براي رژيم صهيونيستي و نوعي آينده‌نگري از روزهاي پس از خروج آمريکا از خاورميانه بود.

فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61717
0 نظر
دسته بندی