× تماس با ما
3 7 نظرات 3693 بازدید
تاریخ انتشار 22 روز پیش

قرارداد با چین، مثل فیل در تاریکی است

قرارداد با چین، مثل فیل در تاریکی است

قرارداد با چين، مثل فيل در تاريکي است

 

داستان حضرت مولانا در خصوص ديدن فيل در تاريکي و تفسيرهايي که از اين واقعه منتشر شد، امروز مشابه  داستان قرارداد 25 ساله چين با ايران است و تعبير و تفسيرهايي که نه ميشود رد کرد و نه پذيرفت.

 

اما آنچه باعث نگراني مردم ايران شده سابقه همکاري چين با شرکاي تجاري خود و نيز بي اخلاقي تجار ايراني و واردات گسترده کالاهاي بنجل چيني در ساليان گذشته است که عزت ملي را لگد مال کردند و بسياري از صنايع و کارخانجات را ورشکسته کردند.

 صيد ترال هم داستان غم انگيز همکاري با چين است‌.

 

بهر حال بخشي از نگراني ها بجا و مسبوق به سابقه است و بخش ديگر گمانه زني هاي بي پايه و اساس.

ايران هم بايد شريک تجاري راهبردي داشته باشد. غرب به هيچ عنوان حاضر به همکاري با ايران نيست و از امروز فارغ البال تر از گذشته با طرح هاي توسعه ايي ايران مقابله خواهد کرد. غربيها تهديدات ايران را براي رفتن به سمت چين ناديده گرفتند.

نگراني ديگر سابقه بسيار بد دولتهاي اصلاح طلب  در قراردادهايي مثل کرسنت و برجام است که اين قرارداد را در معرض بيم و نگراني هاي جدي قرار مي دهد. بخصوص آنکه لاريجاني مسئول اين مذاکرات در اين قرارداد بوده است و نمي توان به سادگي از کنار اقدامات قبلي ايشان در قراردادهاي مشابه گذشت. او نشان داده خط قرمزي بنام منافع ملي را به رسميت نمي شناسد.

 

ايرانيها در قرارداد با پژو، فرانسوي ها را هم وادار به گرانفروشي به هموطنان خود کردند. بعيد است تغيير رويه ايي در کار باشد و قرار باشد محصولات چيني با قيمت مناسب و حتي قيمتهاي جهاني به دست مردم ايران برسد.

 

ما اگر نتوانيم بحران ارزش افزوده خود را حل کنيم، نه مشارکت راهبردي با چين و نه افزايش لجام گسيخته نقدينگي هم نمي تواند درمان دردهاي اقتصادي ما باشد. بحران ارزش افزوده باعث خواهد شد ما سهم آيندگان را به چين واگذار کنيم.

 

بحران ارزش افزوده راه حل ديگري دارد.

 

مجيد گودرزي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61689
7 نظر
روح الله همتی روح الله همتی 14:02:13 - 1400/01/12
با سلام لطفا از استاد رائفی پور درخواست نمایید نظر خود را به صورت ویدئویی اعلام کنند سر در گمیم نباید مردم در فتنه ها سر در گم بمانند
عطیه صحراگرد کرمانی عطیه صحراگرد کرمانی 16:24:25 - 1400/01/13
خیلی سر در گمن مردم ایران، خودشون دیگه نمی دونن چی درسته چی غلط! چه نفعی از این قرار داد می برند و چه ضرری می کنند!چه بسا خیلی هاش که ما فکر می کنیم نفع هست در واقع ضرر باشه و چه بسا خیلی هاش که فکر می کنیم ضرر باشه ، نفع باشه!!!تشخیص خیلی سخت شده !!!اینطوری نمی شه هر کی یک چیزی می گه!
فتنه ها زیاد شده!!لطفا برای ما جوونا بیشتر شفاف سازی کنید🙏
توحید حسین زاده توحید حسین زاده 00:44:56 - 1400/01/12
این سند یکی از سیاست های رهبر انقلاب هست وگرنه دولت کنونی ما به دولت های غربی دلبستگی دارند. معیارهای خوب بودن یا بد بودن این سند برای مردم ما اول تایید ولایت فقیه و دوم اعلام نارضایتی و نگرانی دشمنان ما مخصوصا دولت غاصب فلسطین اشغالی است.
سهام نصاری سهام نصاری 01:11:45 - 1400/01/11
سلام بنده نیز با آقای حیدریان موافقم این تحلیل یک تحلیل شخصی به نظر میرسه تا واقعیت امر، تمام مشکلات اقتصادی را به یک بعد گره زدن نشانه خوب نشناختن اقتصاد و برداشت ناقص داشتن از مسائل اقتصادی است.
عرفان حیدریان عرفان حیدریان 22:17:07 - 1400/01/09
سلام مجید عزیز... خیلی منفی مینویسی به طوری که مخاطب وقتی میخونه جز ناامیدی از کشور و نظام و آینده پیامدی نخواهد داشت واقعیت اینقدر ها هم تلخ نیست. امیدوارم بعدی ها رو مثبت تر بنویسی مثل خود خود حقیقت.
محمدحسین قنبری محمدحسین قنبری 22:52:53 - 1400/01/12
سلام بر حاضرین برادران عزیزم
قرار با چین شبیه شمشیر است هم منافع دارد و هم اگر چنانچه قربانی شایعه و سودجویان نافق شود خطر ناک خواهد بود که ان شاءالله ما نیمه خوب را تصور و انتظار میکنیم
سجاد بختیاری سجاد بختیاری 23:28:32 - 1400/01/13
به نظر من درست این متن بالا
ولی ما بجای مواد مصرفی از چین باید دستگاه های صنعتی و مواد خام صنایع خودم رو تامین کنیم و با مدیریت رو این موضوع و با وجود تکنوکرات های انقلابی جوان که در راه پا گذاشتن به موضوع انتخابات هستن به راحتی از این قرارداد بهترین نفع رو ببریم و خودمون رو از رکود ایجاد شده از تحریم راحت کنیم
باید دید وقتی بزرگترین سازمان های جاسوسی تحریم ساز علیه ایران به تکاپو افتادن نشان از مثبت بودن این قرارداد داره
دسته بندی