× تماس با ما
1 2 نظرات 2133 بازدید
تاریخ انتشار 25 روز پیش

دلایل مثبت بودن اتحاد راهبردی با چین

دلایل مثبت بودن اتحاد راهبردی با چین

دلايل مثبت بودن اتحاد راهبردي با چين

 

در روزهاي اخير گمانه زني هاي زيادي در خصوص قرارداد 25 ساله ايران با چين منتشر شده که بحث هاي مختلف و متضادي را در اين خصوص شاهد بوده ايم‌.

 

در اين زمينه ذکر چند مورد به نظرم ضروري مي رسد:

 

اول ، اقتصاد آينده دنيا طبق شواهد و آمارهاي موجود بي شک در قبضه چين خواهد بود و اين کشور با وجود داشتن اقتصاد ارشادي و کنترلي توسط دولت در زمينه شاخصه رشد اقتصادي و ثبات ملي، حتي در ايام کرونا موفق تر از ساير قدرت هاي اقتصادي لسه فر عمل کرد که  اين امر با توجه به ديدگاه هاي اصولي جمهوري اسلامي در رد اقتصاد آزاد ليبرالي مي تواند کاتاليزور همکاري هاي بين دو کشور شود.

 

دوم، چين هيچگاه در طول تاريخ چشم به تماميت ارضي ايران نداشته است . در دوره معاصر نيز چه در زمان پهلوي و چه جمهوري اسلامي همواره در جهت ايجاد روابط متوازن با ايران ساعي بوده اند؛ البته اين گزاره به معناي دوستي ايشان با ايرانيان نيست بلکه منافعشان بر همکاري با ايران ايجاب مي کند . اصولا آنان صرفا سعي در گسترش بازار توليداتشان در جهت افزايش ثروت ملي خود دارند.

 

سوم، چين نفت ندارد و براي تداوم توسعه اقتصادي و توليداتش به شدت به آن وابستگي دارد. اين در حالي ست که اکثر منابع نفتي جهان زير تسلط آمريکاست و در صورت ادامه روند رشد اقتصادي چين و تضعيف آمريکا در معادلات اقتصاد و تجارت بين الملل ، هر لحظه اين امکان وجود دارد که آمريکا متحدان نفتي خود را جهت تحريم فروش نفت به چين تحت فشار قرار دهد و توليدات آن را مختل کند. فلذا مسئولان چيني به دنبال يک منبع قابل اتکاي دراز مدت و داراي ثبات امنيتي براي خريد نفت با قيمت مناسب اند . با توجه به تحريم هاي شديد آمريکا و متحدان غربي اش عليه صادرات نفت ايران و ضربه شديدي که به درآمدهاي نفتي اين کشور زده است  ، به نظر مي رسد در صورت امضاي قرارداد 25 ساله با چين، ايران ديگر دغدغه فروخته شدن نفت توليدي اش را نداشته باشد . ظاهرا چيني ها سرمايه گذاري کلان در صنعت نفت ايران را در ازاي فروش نفت ( که در ازاي آن يوان خواهند پرداخت) پيشنهاد کرده اند.

 

چهارم، چين به صورت جدي مترصد از بين بردن هژموني دلار است. به همين جهت سالانه بيش از 1000 تن طلا به ذخايرش اضافه مي کند و در پي آن است که در يک فرصت مناسب با قرار دادن طلا به عنوان پشتوانه پول ملي خود و تبديل آن به ارز اصلي تجارت بين المللي ، عملا به سلطه دلار پايان دهد. البته اينکار اصلا راحت نخواهد بود و يک اعلان جنگ به آمريکاست اما به هر حال چيني ها خزنده در حال پيشروي اند و تاکنون عموسام در مهار آنها ناموفق بوده است.

 

پنجم، چين در حال ايجاد کريدور تجاري موسوم به جاده ابريشم از خاک خود به سمت اروپا بوده و در اين پروژه بهترين و مقرون به صرفه ترين مسير ايران است. در حال حاضر خط آهن چين تا بندر گواتر پاکستان کشيده شده و اگر به خط ريلي ايران و ترکيه متصل شود به راحتي بازار اروپا از طريق خط آهن در دسترس کالاهاي چيني خواهد بود .

 

همچنين کشورهاي متحد ايران همچون عراق ، سوريه و لبنان نيز مي توانند به اين خط آهن متصل شوند و منافع سرشاري نصيب آنها گردد.

ايران مي تواند بابت هر کانتينري که از خاکش بگذرد عوارض دريافت کند و از ويژگي ژئواکونومي خود نهايت استفاده را براي سود دراز مدت ببرد.

 

ششم، چين فرهنگ جذابي ندارد. آنها انسان هايي اند که مثل ماشين کار مي کنند و با 2چوب غذا مي خورند و از خوردن کرم و سوسک و گوشت سگ و گربه ابايي ندارند. لذا به هيچ وجه از نقطه نظر فرهنگي ملت ايران را تهديد نمي کنند. چين نه هاليوود و ولنتاين دارد ، نه مک دونالد و کي اف سي و نه ايدئولوژي اش براي ملت هايي چون ايران جذاب است. چين صرفا با استفاده از نظم آهنين و مديريت کارآمد توليد ثروت مي کند . چيزي که جمهوري اسلامي بدان احتياج مبرم دارد.

 

هفتم، به باور نويسنده ، تحريم هاي 40 ساله غرب عليه جمهوري اسلامي بيشترين تاثيرش در دوري ايرانيان از تکنولوژي روز جهان بوده است.

توليد ثروت به 3 عامل مهم تکنولوژي، سرمايه و نير‌وي کار نياز دارد.

 

چيني ها پس ورود به جامعه جهاني در طي همکاري با غرب توانستند تکنولوژي را وارد کنند و اکنون خود صاحب آن اند. همکاري با چين مي تواند در ورود فناوري هاي پيشرفته به ايران موثر باشد و نيروي کار ايران را در کارخانجات توليدي فعال نمايد.

 

البته تحقق موارد فوق الزاماتي نيز دارد که در آينده بدان ها خواهم پرداخت.

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61688
2 نظر
(قاسم سازی) ِ حسن (قاسم سازی) ِ حسن 21:34:27 - 1400/01/14
معمولا اخبار شبانگاهی پر بود
از چنین توافقات دوستانه با فلان یا بهمان کشور...
چنان عادی و روتین که به طنز و شوخی های مردمی هم می کشید.

لحظه ای مفاد را کنار بگذارید:
فقط به ما بگوئید این اتحاد آهنین رسانه ای که آژیر و جیغ های بنفش شان گوش را مجروح می کند... متعلق به کجاست؟

چه زمان این سیطره به افکار عمومی حاصل شد که کشور منکوب طنین آن است؟
محمد مهدی ازادی محمد مهدی ازادی 09:18:23 - 1400/01/09
امیدوارم که چین قراردادی که با ما بسته زیرش نزنه...امیدوارم مسولین هم همکاری لازم رو داشته باشند ..یه روز خوب میاد
دسته بندی