× تماس با ما
2 0 نظرات 599 بازدید
تاریخ انتشار 25 روز پیش

بهانه امریکا برای عدم ترک عراق و فضاسازی عمومی در رسانه ها از پیامدهای خروج عجولانه از افغانستان

بهانه امریکا برای عدم ترک عراق و فضاسازی عمومی در رسانه ها از پیامدهای خروج عجولانه از افغانستان

بهانه امريکا براي عدم ترک عراق و فضاسازي عمومي در رسانه ها از پيامدهاي خروج عجولانه از افغانستان

جامعه اطلاعاتي ايالات متحده از پيامدهاي بد خروج عجولانه از افغانستان هشدار داده

‌‌روزنامه نيويورک تايمز: آژانس‌هاي اطلاعاتي ايالات متحده به  جو بايدن گفته اند که اگر سربازان امريکايي پيش از رسيدن به توافق نامه تقسيم قدرت ميان طالبان و حکومت افغانستان، اين کشور را ترک کنند، اين کشور مي‌تواند طي دو يا سه سال پس از عقب نشيني نيروهاي بين المللي تا حد زيادي  زير کنترل طالبان قرار گيرد.

‌‌به گفته مقام‌هاي امريکايي، خروج زودهنگام مي‌تواند به طور بالقوه دريچه اي براي القاعده براي بازسازي قدرت خود در داخل کشور باز کند.

‌‌مقام‌هاي امريکايي مي‌گويند ارزيابي که در اين باره براي نخستين بار سال گذشته به حکومت دانلد ترامپ تهيه شده بود، آخرين ارزيابي از مجموعه پيش بيني هاي شفاف آينده افغانستان است که تحليلگران اطلاعاتي در طول جنگ دو دهه گذشته ارائه داده اند.

‌‌در بخشي از اين ارزيابي آمده است که هرگاه نيروهاي امريکايي شتاب زده از افغانستان بيرون روند، اين کار منجر به ظهور دوباره شبکه القاعده و گروه‌هاي مشابه ديگر چون داعش خواهد شد.

‌‌اين درحالي است که رييس جمهور بايدن تازه اعلام کرده است که بيرون رفتن از افغانستان تا ماه مي که در توافق نامه دوحه درج شده مشکل است.

‌‌در همين حال، طالبان در واکنش به گفته‌هاي اخير جو بايدن، مبني‌بر احتمال ماندن نيروهاي اين کشور در افغانستان پس از ماه مي، مي‌گويند که اگر نيروهاي خارجي تا ماه مي به‌گون? کامل افغانستان را ترک نکنند، اين گروه «مبارزه مسلحانه»‌ را ادامه خواهد داد.

‌‌اين گروه در اعلاميه‌اي که صادر کرده‌است، تأکيد کرده‌است که عدم خروج کامل نيروهاي خارجي تا ماه مي، نقض توافق‌نام? صلح دوحه است.

‌‌براساس اين توافق‌نامه که ميان طالبان و امريکا امضا شده‌است، بايد نيروهاي خارجي تا ماه مي سال جاري، افغانستان را ترک کنند.

‌‌اما جو بايدن، پنج شنبه گفت که نمي‌تواند نيروهاي امريکايي در افغانستان را در سال آينده تصور کند؛ اما اضافه کرد که عملي ساختن مهلت ماه مي براي بيرون رفتن اين نيروها ممکن است رخ ندهد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61687
0 نظر
دسته بندی