× تماس با ما
2 0 نظرات 870 بازدید
تاریخ انتشار 25 روز پیش

معرفی کتاب انسان‌بودن در عصر هوش مصنوعی مکس تگمارک

معرفی کتاب انسان‌بودن در عصر هوش مصنوعی مکس تگمارک

معرفي کتاب انسان‌بودن در عصر هوش مصنوعي مکس تگمارک Being Human in the Age of Artifical Intelligence

اصطلاح هوش مصنوعي براي اولين بار توسط جان مک‌کارتي (که از آن به‌عنوان پدر علم و دانش توليد ماشين‌هاي هوشمند ياد مي‌شود) استفاده شد. وي مخترع يکي از زبان‌هاي برنامه‌نويسي هوش مصنوعي به نام ليسپ lisp  است. با اين عنوان مي‌توان به هويت رفتارهاي هوشمندانه يک ابزار مصنوعي پي برد.

(ساخته‌ي دست بشر، غيرطبيعي، مصنوعي) حال آن‌که هوش مصنوعي به‌عنوان يک اصطلاح عمومي پذيرفته شده که شامل محاسبات هوشمندانه و ترکيبي (مرکب از مواد مصنوعي) است.

کتاب ‌زندگي 3/0‌ به مناقشه‌انگيزترين مسائل روز در زمينه‌ي هوش مصنوعي مي‌پردازد - از ابرهوش گرفته تا معنا و آگاهي و مرزهاي فيزيکي نهايي حيات در کيهان. مکس تگمارک کيهان‌شناس و استاد MIT در اين کتاب که بر پژوهش‌هاي ژرف استوار است ما را به عمق انديشه درباره‌ هوش مصنوعي و وضع بشر مي‌برد و با پرسش‌هاي اساسي زمانه‌مان رودررو مي‌کند.

کتاب شامل 8 فصل مي‌باشد:

در فصل اول تاريخچه‌ي مختصري از پيچيدگي تشريح مي‌شود و سير پيشرفت حيات را به 3 مرحله‌ي زندگي 1/0 (مرحله‌ي زيستي)، زندگي 2/0 (مرحله‌ي فرهنگي)، زندگي 3/0 (مرحله‌ي تکنولوژيک) تقسيم مي‌کند و سپس به بحث‌ها، اختلاف نظرها و برداشت‌هاي نادرست حول پيشرفت هوش مصنوعي مي‌پردازد.

در فصل دوم به مباني هوش و اين‌که ماده‌ي به‌ظاهر گنگ چگونه مي‌تواند طوري آرايش يابد که بتواند به‌ياد آورد، محاسبه کند و ياد بگيرد اشاره مي‌شود و پرسش‌هاي کليدي که با جلورفتن در زمان و امکان دستيابي به هوش مصنوعي هرچه پيشرفته‌تر مطرح مي‌شوند، بررسي مي‌شوند.

فصل سوم به مسائلي همچون رقابت بر سر تسليحات هوش مصنوعي، اثرات اقتصادي آن، و قوانين اختصاص دارد. توصيه به کودکان که به دنبال چه شغل‌هايي بروند که در آينده‌ي نزديک، ماشين جايگزين آن‌ها نشود و اين‌که با پيشرفت هوش مصنوعي تا رسيدن به سطح انسان با چه چالش‌هاي اجتماعي‌اي روبه‌رو هستيم.

در ادامه‌ي بحث اين پرسش پيش مي‌آيد که آيا انفجار هوش، يا رشد آهسته و پيوسته مي‌تواند هوش مصنوعي را بسيار فراتر از هوش انسان ببرد؟ مجموعه‌ي بسيار متنوعي از اين‌گونه وضعيت‌هاي ممکن در فصل چهارم بررسي مي‌شوند.

فصل پنجم را به واکاوي طيف وسيعي از پيامدهاي ممکن اين وضعيت‌ها در آينده‌ي دور مي‌پردازد، از وضعيت کاملاً ويرانشهري گرفته تا آرمانشهري. چه‌کسي اوضاع را به دست خواهد گرفت؟ انسان‌ها يا هوش مصنوعي، يا سايبورگ‌ها؟ آيا با انسان‌ها خوب رفتار مي‌شود يا بد؟ آيا نسل ديگري از موجودات جايگزين انسان‌ها خواهند شد؟

در فصل ششم، ميلياردها سال به آينده خواهيم رفت و در مورد اين زمان دور مي‌توانيم به نتايجي برسيم که در مقايسه با فصل‌هاي پيش‌تر استوارتر است، مانند اين‌که حد نهايي حيات در کهکشان ما را نه هوش، بلکه قوانين فيزيک تعيين مي‌کنند.

و سرانجام در فصل هفتم به بررسي پايه‌ي فيزيکي اهداف مدنظر و در فصل هشتم به بررسي آگاهي پرداخته مي‌شود.

سخن پاياني هم اختصاص دارد به اين‌که براي ساختن آينده‌اي که مي‌خواهيم، همين حالا چه مي‌توان کرد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61685
0 نظر
دسته بندی