× تماس با ما
0 0 نظرات 684 بازدید
تاریخ انتشار 25 روز پیش

کشف دفتر مرکزی سرویس امنیتی لهستان در جنگ جهانی دوم

کشف دفتر مرکزی سرویس امنیتی لهستان در جنگ جهانی دوم

کشف دفتر مرکزي سرويس امنيتي لهستان در جنگ جهاني دوم

 

دفتر مرکزي سرويس امنيتي لهستان در جنگ جهاني دوم که مدت ها فراموش شده بود، در يک مدرسه نخبگان پسرانه در لندن پيدا شد.توماس ماسکز محقق، مکان جاسوسي که در يک مدرسه معتبر پسرانه در غرب لندن، منطقه سنت پائول در هامر اسميت واقع شده بود را کشف کرد.

 

گزارشات مي گويد که گانو، به عنوان رييس اداره دوم  اعضاي فرماندهان عالي در لندن در سال 1941، کسي که بهترين شبکه امنيتي متحد را، نه فقط در اروپاي اشغال شده، بلکه در ايالات متحده، آمريکا جنوبي و شمال آفريقا ساخته بود.

سازمان او، سازمان امنيتي لهستان که بسيار مدرن تلقي مي شد، بعدا با ديگر سازمان هاي جاسوسي منطبق شد (تغيير پيدا کرد).  اسناد تصويب دوباره سوزاندن فايل هاي سري سربازان لهستاني را نشان ميدهد که سازمان امنيتي بريتانيا در سال 1945 درخواست تحويل آن ها را داده بود.

از ترس اينکه اين اسناد به دست روس ها بيفتد، گانو به افرادش دستور داد که همه اين اسناد را با جزئيات ماموران و ماموريت ها نابود کنند. اسناد بوگوسلاو ووشوسازسکي تاريخ دان هم چنين نشان مي دهد که اين وقايع در مکاني در بخشي از آنچه بعدا مدرسه معتبر پسرانه سنت پائول بوده، اتفاق افتاده است.

 

ماسکوز گفت: به دليل اين که ساختمان مدرسه براي بيش از 50 سال وجود نداشته است، کلا فراموش شده بود.

فقط خانه رييس مدرسه Headmaster و لژ (کلبه) نگهبانان از مدرسه هنوز باقي مانده است. انگليسي ها فراموش کردند که اين جا مکان مهمي براي آن ها بوده و البته هيچ کس علاقمند نبود به اين که کحل دقيق دفتر مرکزي اطلاعاتي لهستان را پيدا کند.

دکتر آندره شوچيتس  Andrzej Suchcitzاز موسسه سيکورسکي Sikorski در لندن به "اولين اخبار،TFN" گفت: سرويس اطلاعاتي لهستاني ها در مدرسه سنت پائول لندن در هامر اسميتHammersmith در اواخر جنگ و بعد از آن واقع شده بود، قبل از اينکه به "هتل روبنز" بروند. آن ها درست بعد از آن که جنگ تمام شد، رفتند. بچه ها برگشتند و مدرسه دوباره باز شد.

دولت انگليس ساختمان را براي جنگ درخواست کرده بود (نياز داشت) و در اين مورد، قسمتي از مدرسه سنت پائول به لهستاني ها داده شد. در طول جنگ جهاني دوم، بچه مدرسه اي ها از مدرسه تخليه شدند که به سال 1884 برمي گردد و کنترل مدرسه به دست ارتش افتاد و دفتر مرکزي گروه ارتشي "قرن بيست و يکم" افتاد که فرمانده آن ژنرال برنارد مونتگومري بود که خود او قبلا دانش آموز همين مدرسه بوده است. علاوه بر دادن مکان به سرويس اطلاعات لهستان، اين ساختمان همچنين براي کشيدن نقشه هاي عمليات متفقين (Allies)در جبهه غربي ها استفاده شد، از جمله فرود در نرمانديNormandy در 6  ژوئن 1944.آخرين نقشه تهاجم (حمله) به ژنرال آمريکايي، دووايت آيزنهاورDwight Eisenhower و ديگر فرماندهان متفقين در حضور پادشاه بريتانيا، جرج چهارم، و نخست وزير وينستون چرچيل در پانزدهم ماه مي 1944ارائه شد.

ساختمان در سپتامبر 1945 دوباره به سنت پائول برگشت. بچه مدرسه اي ها در عکس در حال جمع کردن نقشه هاي D-Days از ديوار هاي کلاس درس ديده مي شوند. بنا به نظر اتحاديه سربازان سابق لهستان در بريتانياي کبير، سرويس اطلاعاتي لهستان،PIS، ستون فقرات عمليات اطلاعاتي جمعي متفقين در قاره اروپا و شمال آفريقا را تشکيل مي داد.

سي.دي.آر داندلدرCdr. Dunderdale، رئيس کنترل ارتباط ويژه گفت: "سرويس اطلاعاتي لهستان سهم بسيار زيادي در برنامه ريزي و اجراي موفقيت آميز حمله و پيروزي نهايي نيروهاي متفقين در اروپا داشت".

اتحاديه ادامه مي دهد: از 45770 گزارشي که SLC تهيه کرده، 22047 تاي آن از منابع لهستاني تهيه شده اند.

"ژنرال کرونر ، معاون رييس اطلاعات نظامي ايالات متحده ، به طور مختصر گفت: ارتش لهستان بهترين اطلاعات در جهان را دارد. ارزش آن براي ما بي قيمت است. متأسفانه، ما نمي توانيم در ازاي آن چيز زيادي ارائه دهيم".

ساختمان مدرسه در سال 1968 هنگام انتقال تخريب شد و از آن زمان خاطرهاين پايگاه جاسوسي لهستان از ياد رفت.خانه مدير در حال حاضر يک هتل است و درون آن يک تلويزيون فيلم هايي در مورد چگونگي طراحيD-Day پخش مي شود.بخشي از مدرسه سابق اکنون يک پارک است. جان بريجز، که رياست انجمن دوستان پارک سنت پاول را به عهده دارد ، به PAP(انجمن پارک پائول) گفت که براي سالها از زمان تخريب ساختمان مدرسه، اين منطقه کاملاً مورد غفلت قرار گرفت و حتي ساکنان محلي از وقايع تاريخي رخ داده در آن بي اطلاع بودند.

ماسکوس مي گويد که عمليات ديگري نيز در اين ساختمان برنامه ريزي شده بود، از جمله عمليات"فروشگاه باغ(Market Garden operation)" در هلند اشغالي، که هدف آن تصرف پل هايروي رود"راين" بود. او گفت: "ژنرال استانيسلاو سوسابوفسکي ، فرمانده تيپ 1 مستقل چترباز، که در فرود شرکت داشت، احتمالاً نيز در جلسات شرکت داشت."با اين حال، از آنجا که عملياتMarket Garden ، برخلاف فرود در نرماندي، با شکست سنگين متفقين به پايان رسيد، اين جنبه در پلاک هاي مدرسه سابق حذف شد.ساختمانهاي مدرسه در سپتامبر 1945 به سنت پل بازگردانده شدند.

 

سيدآريا مرتضوي

https://www.thefirstnews.com/article/long-forgotten-hq-of-polish-wwii-intelligence-service-found-in-elite-london-boys-school-20118

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61684
0 نظر
دسته بندی