× تماس با ما
1 0 نظرات 531 بازدید
تاریخ انتشار 26 روز پیش

اعتراف مدیرعامل SADAT به همکاری با آژانس امنیت ملی ترکیه

اعتراف مدیرعامل  SADAT به همکاری با آژانس امنیت ملی ترکیه

اعتراف مديرعامل  SADAT به همکاري با آژانس امنيت ملي ترکيه

 

مديرعامل يک شرکت شبه نظامي ترکيه اي به نام سدات SADAT به همکاري با آژانس امنيت ملي ترکيه، MIT اعتراف کرد .مدير عامل شرکت خصوصي پيمان کار نظامي ترکيه اي به نام "سدات" که يک شرکت شبه نظامي وفادار به  رييس جمهور اسلام گراي ترکيه، رجب طيب اردوغان است به شکل عمومي اعتراف کرد که اين شرکت با آژانس امنيت ملي ترکيه، ميت، همکاري کرده و اقداماتش را با ديپلمات هاي ترکيه و مقامات دفاعي هماهنگ مي کند.

در ويديويي که "نورديک مانيتيور" (نورديک = اروپاي شمالي) از يک مصاحبه راديويي به دست آورده، سخنان علي کميل مليح تنريوردي را ثبت کرده، در حالي که مي گويد اين شرکت وقتي درخواستي از يک فرد يا نهاد خارجي براي اقدامات نظامي، دفاعي و کمک هاي تکنيکي دارد، با سازمان جاسوسي ارتباط برقرار مي کند.

"ما وقتي که پيشنهادي مطابق با ديدگاه ها و معيار هايمان دريافت مي کنيم اين اقدامات را انجام مي دهيم: ما پيشنهاد از آن کشور را با وزارت خارجه ترکيه در ميان مي گذاريم و همچنين اطلاعات مربوط به آن درخواست را در اختيار سازمان امنيت ملي، ميت، و وزارت دفاع قرار مي دهيم و نظر آن ها را مي پرسيم. ما به اين شکل کار مي کنيم". او اين سخنان را در مصاحبه با يک راديوي محلي در 22 ژانويه 2021 گفته است.

تنريوردي رييس هيئت مديره  شرکت "سدات" يک شرکت خاص است که در سال 2012 توسط پدر و همکارانش تاسيس شده. پدر او يک افسر نظامي سابق بود که سال ها مشاور رجب طيب اردوغان نيز بوده است. تاسيس اين کمپاني، هم زمان بود با شروع انقلاب هاي عربي که در طي آن ها، حزب حاکم "عدالت و توسعه AKP" به نفع گروه هاي سياسي اسلامگرا در خاورميانه و شمال آفريقا، سرمايه گذاري هاي سياسي،  ديپلماتيک و مالي، در کنار سرمايه گذاري نظامي انجام داد. اين شرکت در راستاي جاه طلبي هاي اردوغان براي به قدرت رساندن اسلامگرا ها در خاورميانه و شمال آفريقا، با مشاوره نظامي، مشاوره هاي تاکتيکي و تجهيزاتي به او کمک کرد. مدير آن ادعا مي کند که اين شرکت براي به دست آوردن پول تاسيس نشده، با اين وجود اطلاعات ثبت تجاري شرکت نشان مي دهد که اين يک شرکت تجاري با سهام داران و سرمايه است.او گفته "اقداماتي که ما گسترش داديم براي يک هدف و ماموريت بود. منظورم اين است که هدف فقط پول در آوردن نبود". و اضافه کرد که "ترکيه در حال تبديل شدن به يک قدرت جهاني است". او رهبري اردوغان در اين مامورت را ستود و رييس حمهور اردوغان را به عنوان مهم ترين عامل در دخالت هاي نظامي ترکيه  در چندين قاره دانست.

تنريووردي گفته ها و شايعات از سوي قانون گزاران مخالف دولت ترکيه که درباره ارتباط اين شرکت با دولت سوال داشتند را تاييد کرد. مخالفان دولت همين طور سوالات پارلماني خود درباره نقش شرکت سادات در آموزش به "دولت اسلامي در عراق و سوريه (داعش)" و شاخه سوري القاعده، "جبهه النصره" ارسال کردند. همين طور اين شرکت متهم است که در آموزش "افراد جهادي" براي جنگ به نفع "پيمان دولت ملي،GNA " ليبي توسط ترکيه ارسال شده اند نقش داشته است.

پدر او، عدنان تنريوردي نقش مهمي در دايره اطراف اردوغان دارد. با اين که پدرش مقام رسمي خود به عنوان مشاور اول نظامي اردوغان را در ژانويه سال 2020 رها کرد، او هنوز هم نقش مهمي در سياست هاي دفاعي و نظامي اين کشور ايفا مي کند. او در سال 2019، در کنگره وحدت اسلامي اعلام کرد که شرکتش در حال کار براي هموار کردن راه براي مهدي منتظر (رهايي بخش پيش گويي شده در اسلام) است که همه ي جهان اسلام منتظر اوست. تلويحا به اين معني که پرزيدنت اردوغان، رهبر موعود و مهدي است.

شرکت سادات در تعدادي از ملل عربي و آفريقايي نقش داشته و آموزش هاي نظامي و مشاوره و استراتژي هاي نظامي ارائه مي دهد. اين شرکت به پيشرفت صنايع نظامي ترکيه، که کم و بيش توسط خانواده اردوغان و همکارانش کنترل مي شود، کمک مي کند. هم چنين در حذف گسترده افسران نظامي طرفدار غرب در ارتش ترکيه از سال 2016که در طي آن 80 درصد افسران نظامي برجسته، برکنار و زنداني شدند، نقش اساسي داشت. وقتي که در سال 2012 در استانبول با 23 سهام دار و با مديريت عدنان تنريوردي تاسيس شد، چشم انداز فعاليت هاي حرفه اي (تجاري) آن در يک ليست با جزئيات فراوان منتشر شد، از جمله خريد همه نوع تجهيزات نظامي و دفاعي شامل هواپيما و کشتي. اين شرکت مي گويد که هدف آن از ارائه پيشنهادات تکنيکي، نظامي و دفاعي، و خدمات مشاوره يا خريد تجهيزات و مهمات، محافظت از منافع ترکيه است. اين شرکت با سرمايه اوليه 634000 ليره ترکيه (367000 دلار آمريکا) تاسيس شد که براي شرکتي که در بازار چند ميليارد دلاري نظامي و صنايع نظامي وارد شده، متناسب به نظر مي رسد. دو ماه بعد از تاسيس، اين شرکت بند هاي قانون همکاري اش را، براي باز کردن دست خود در فعاليت هايش اصلاح کرد. در 28 ژوئن 2016 شرکت سرمايه عملياتي خود را به 880000 ليره ترکيه و در نوامبر 2020 به 1584000 ليره افزايش داد. در ماه مي 2019 اين شرکت دفتر خود را به مکان فعلي خود در منطقه بيليکدوز استانبول انتقال داد.

سيدآريا مرتضوي

-https://nordicmonitor.com/2021/03/turkish-paramilitary-firm
sadats-ceo-admits-it-works-with-the-turkish-intelligence-agency-mit

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61672
0 نظر
دسته بندی