× تماس با ما
3 0 نظرات 1243 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/12/30

ایران و اسرائیل به سمت جنگ می روند

ایران و اسرائیل به سمت جنگ می روند

ايران و اسرائيل به سمت جنگ مي روند

 

قسمت دوم

 

در سالها، ماهها و روزهاي گذشته نيز دنيا شاهد جنگي سرد و تنشهايي گرم اما غيرمستقيم بين ايران و اسرائيل بود . به همان ميزان که جمهوري اسلامي متحدانش را تقويت مي کرد احساس خطر دولت يهود از اقدامات اين کشور تقويت مي شد تا جايي که علاوه بر حملات مکرر به متحدان جمهوري اسلامي در سوريه ، در سال 98 در چند مورد پايگاه هاي موشکي حشدالشعبي نيز هدف حملات صهيونيست ها قرار گرفت.

 

براي بسياري از ناظران جاي تعجب داشت که چرا عراق بايد مورد حمله ارتش اسرائيل قرار گيرد اما واقعيت اين بود که ايران سياست مسلح سازي مناطق اطراف جغرافياي فلسطين را با شدت و حدت ادامه داده است.

 

حتي ابوفدک محمداوي که پس از ترور ابومهدي المهندس به عنوان معاون نظامي حشدالشعبي منصوب شد ، بنيانگذار يگان هاي موشکي اين جنبش است که تسليحات قدرتمندي را در اختيار دارد .

 

انصارالله يمن نيز در سال هاي اخير به موشک ها و پهپادهايي مجهز گشته که قابليت رسيدن به فلسطين اشغالي را دارند و اين قابليت ها حتي توسط منابع رسمي آنان نيز تاييد شده است .

 

علاوه بر موارد بالا ، جنبش حماس به طور مستمر سلاح هايش را با کمک تکنولوژي ايراني بهبود مي بخشد و بر کميت آن هم مي افزايد . از سال 2005 که اين گروه مقاومت توانست بر غزه مسلط شود، راهبرد جمهوري اسلامي بر تقويت آن براي گشودن جبهه اي قوي و با انگيزه در جنوب فلسطين بنا گشت و نبردهاي 2009 ، 2012 و 2014 نيز نشان داد نقشه راه نيروي قدس سپاه کاملا جواب داده و رژيم اسرائيل نمي تواند تهديدات عليه خود در جغرافياي غزه را کاملا مرتفع کند.

 

حماس در طي سالهاي اخير موشک هاي دقيقي دريافت کرده که تا فراتر از تل آويو را نيز مي تواند هدف قرار دهد و در نتيجه به همراه جهاد اسلامي تهديدي استراتژيک براي دولت اسرائيل به شمار مي رود .

 

سوريه نيز جبهه اي است که ايران روي آن حساب زيادي باز کرده و در حال مسلح سازي آن براي جنگ آينده است . ايران علاوه بر مستقر کردن دهها هزار نفر از شبه نظاميان مورد حمايتش در اطراف مرزهاي شمال شرقي فلسطين ، پايگاه هاي زيرزميني موشکي قدرتمندي نيز در اين کشور ايجاد کرده و راز حملات مکرر اسرائيل به محموله هاي ارسالي از تهران نيز همين امر است.

 

نقطه قوت فعالسازي جبهه سوريه علاوه بر کوهستاني بودن مرزهاي اين کشور با شمال فلسطين و در نتيجه قابليت بالاي نيروي چريکي در آن ، انگيزه دولت اسد براي بازپس گيري جولان است و حتي قطعنامه هاي سازمان ملل نيز آن نقطه را متعلق به سوريه مي دانند و خواستار عقب نشيني دولت يهود از آن منطقه هستند.

 

???اما اسرائيل نيز حفظ جولان را براي بقاي خود بسيار ضروري مي داند زيرا علاوه بر استراتژيک بودن ارتفاعات آن به لحاظ نظامي و اشراف بر مناطق پيراموني ، 40 درصد آب شرب شهروندان يهودي از درياچه طبريه که جزو مناطق اشغالي 1967 است تامين مي شود.

 

البته تجاوزات هوايي مستمر جنگنده هاي اسرائيل ، تنها راهبرد تجهيز سوريه را با اختلال مواجه کرده و نتوانسته مانع از استقرار اين تسليحات قدرتمند در آن کشور شود.

 

بنابراين با توجه به مسائل فوق ، دولت اسرائيل سياست هاي ايران را براي موجوديت خود بسيار خطرناک دانسته و درصدد مقابله با آن بر آمده  ؛ زيرا ديگر چيزي براي از دست دادن ندارد و بقا و حيات بالاترين هدف راهبردي يک دولت است.

 

فلذا دولت اسرائيل علاوه بر اتحاد با کشورهايي که انگيزه مقابله با تهران را دارند ، درصدد است با طور موثر با جمهوري اسلامي ايجاد درگيري کند اما منهاي جنگ.

 

به عبارت ديگر  به نظر مي رسد صهيونيست ها قصد دارند به جمهوري اسلامي ضربات موثري را وارد کنند لکن اصلا تمايل به ورود به جنگ با آن را ندارند . ايجاد ناامني دريايي و هدف قرار دادن کشتي هاي ايراني نيز در همين راستا تحليل مي شود.

 

ادامه دارد ...

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61602
0 نظر
دسته بندی