× تماس با ما
1 1 نظرات 1050 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1399/12/25

پذیرش ترتیبات اجرایی کد اصلاحی 3.1 ، اشتباهی ابدی در برجام

پذیرش ترتیبات اجرایی کد اصلاحی 3.1 ، اشتباهی ابدی در برجام

پذيرش ترتيبات اجرايي کد اصلاحي 3.1 ، اشتباهي ابدي در برجام

چکيده: ايران در قطعنامه 2231 که به‌موجب آن برجام تصويب شده است، متعهد شده است که ترتيبات اجرايي اصلاحي کد 3.1 پروتکل الحاقي پادمان را اجرا کند. تعهدي که برگشت‌پذيري بسيار دشواري دارد.

متن:

کد 3.1 اصلاحي (Modified Code 3.1) يکي از اقدامات نظارتي و راستي‌آزمايي طراحي شده توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است که با پذيرفتن آن، کشورها متعهد مي‌شوند قبل از تصميم به ساخت تاسيسات هسته‌اي، طراحي آن را به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارائه بدهند.

براي اولين بار در تاريخ 7/12/1381 ترتيبات اجرايي کد اصلاحي 3.1 توسط سازمان انرژي اتمي پذيرفته شد. اجراي کد اصلاحي 3.1 در جريان کاهش تعهدات در سال 84  لغو شد. اين لغو تعهد ايران به دليل پايبند نبودن طرف‌هاي اروپايي به تعهداتشان صورت گرفت. با وجود اينکه ايران در پاسخ به بدعهدي طرف‌هاي مقابل تعهدات خود را لغو کرد، اما جامعه جهاني حق ايران را در بازگشت از تعهداتش به رسميت نشناخت و اجماعي جهاني عليه ايران صورت گرفت و قطعنامه‌هايي عليه ايران صادر گرديد.

با وجود تجربه تلخ گذشته و عدم اعتماد به طرف‌هاي مذاکرات هسته‌اي، دوباره تعهدات تلخي ذيل برجام  صورت گرفته است. يکي از اين تعهدات تلخ، پذيرش ترتيبات اجرايي کد اصلاحي 3.1 در ذيل ماده 65 قطعنامه 2231  است. ذيل ماده 65 قطعنامه 2231 آمده است: «ايران به آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي اطلاع مي‌دهد که تا زماني که توافق‌نامه پادمان ايران به قوت خود باقي است، ترتيبات اجرايي کد اصلاحي 3.1 توافق‌نامه پادمان را به طور کامل اجرا خواهد کرد».

پاراگراف بسيار کوتاه است، اما ايران به واسطه برجام و اين پاراگراف موجود در قطعنامه 2231، ايران چيزي را به آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي اعلام کرده و متعهد شده است. مذاکره کنندگان ايراني در برجام با اين غفلت و اشتباه تلخ امتيازي هميشگي به طرف ديگر داده‌اند که حتي با نابودي برجام و از بين رفتن قطعنامه 2231 ايران متعهد به اجراي کامل ترتيبات اجرايي کد اصلاحي 3.1 توافق‌نامه پادمان خواهد بود مگر آنکه از معاهده منع اشاعه موسوم به NPT خارج شود. پس از تصويب برجام، طرف هميشگي تعهد اين بند توافق، آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي است.

اينکه طرف‌هاي ديگر مذاکره همواره در تلاش هستند که با پيچيدن موضوعات به هم، امتياز بيشتري از طرف‌هاي ايراني بگيرند جاي تعجب نداد. ولي از سوي ديگر اين مقدار غفلت و اشتباه طرف مذاکره کننده ايراني تلخ است و جاي تعجب دارد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61582
1 نظر
م ع م ع 20:40:27 - 1399/12/25
من مکانیزم ماشه رو به دسته بیل تشبیه کردم!!
مثل اینکه یه دسته بیل دیگه هم اضافه شده!!!
اندک اندک جمع دسته بیل ها می رسد!!!
این ویدیو رو بگردید و نگاه کنید (سخنرانی دکتر سعید زیباکلام در نفد بیانیه لوزان) ایشون برادر اون صادق معروف هست و 180 درجه عکسشه...بخوبی اینارو همون موقع شست و انداخت روی بند!
دسته بندی