× تماس با ما
3 0 نظرات 1098 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1399/12/24

کتاب جهان پسا آمریکایی و نشانه هایی از افول آمریکا در خاورمیانه

کتاب جهان پسا آمریکایی و نشانه هایی از افول آمریکا در خاورمیانه

کتاب جهان پسا آمريکايي و نشانه هايي از افول آمريکا در خاورميانه

 

فريد زکريا مجري، نويسنده و تحليلگر شهير آمريکا در کتاب جهان پسا آمريکايي خود به بررسي دلايل افول آمريکا مي پردازد و کشورهاي محتمل براي جانشيني آمريکا در عرصه جهاني را بررسي مي کند.

در فصلي از اين کتاب، نويسنده آمريکا را با امپراطوري بريتانياي کبير مقايسه مي کند و معتقد است همانطور که بريتانيا به مرور افول کرد، آمريکا نيز در سراشيبي سقوط است. اين نويسنده معتقد است هرگاه حکومتي ديگر نتواند خواست و ايدئولوژي خود را بر جهان حاکم کند، مرگ سياسي اش فرارسيده است.

فريد زکريا در کتاب جهان پسا آمريکايي، جنگ فرسايشي انگليس با بوئرها در جنوب آفريقا را با جنگ فرسايشي آمريکا در خاورميانه مقايسه مي کند و مي نويسد درست است انگليس بالاخره پس از صرف هزينه هاي سرسام آور و تلفات وحشتناک توانست بر بوئرها پيروز شود، اما در واقع اين امپراطوري بريتانيا بود که شکست خورد زيرا فهميد ديگر نمي تواند ايدئولوژي و خواست خود را به راحتي در جهان حاکم کند.

او معتقد است که آمريکا نيز امروز پاي به ميدان جنگي ديگر با بوئرهاي خاورميانه گذاشته است. فريد زکريا بر اين عقيده است که آمريکا گرچه در جنگ عراق توانست به ظاهر بر صدام پيروز شود، ولي شرايط خاورميانه با وجود هزينه ها و تلفات هنگفت آمريکايي ها به نحوي است که به خوبي افول آمريکا را هويدا مي کند.

براي صحت سنجي گفته هاي نويسنده بهتر است نگاهي به شرايط منطقه بيندازيم. در سال 2006 اسرائيل با حمايت بي دريغ آمريکا نتوانست بر چريک هاي حزب الله لبنان تحت حمايت ايران پيروز شود و ماجرا تا جايي پيش رفت که اسرائيل مجبور شد در مدت تنها 33 روز به آن ها آتش بس دهد و تا امروز نيز هنوز چنگال حزب الله را بر گلوي خود حس کند.

جنگ سوريه نيز سند ديگري بر افول آمريکا است. جايي که آمريکايي ها تلاش داشتند با براندازي بشار اسد و تجزيه سوريه، منافع خود را در اين کشور پيش ببرند و آن را از پيکره مقاومت خارج کنند. آمريکا اين بار هم در نبرد بوئر ديگري ناکام ماند و اين ايران بود که توانست منافع مقاومت را در اين کشور حفظ کند.

جنگ يمن نيز از همين جنس جنگ هاست که آمريکا را در باتلاقي بزرگ فرو برده است. سعودي با حمايت بي دريغ آمريکا به يمن حمله کرد و تصورش بر اين بود که ظرف چند هفته مي تواند کاملا بر يمن مسلط شود؛ اما امروز اين نيروهاي انصارالله هستند که تنها يک قدم ديگر تا آزادسازي شهر مأرب و پايان دادن به اشغال سعودي ها فاصله دارند. ماجرا به حدي براي عربستان وخيم است که بايدن براي حفظ چهره آمريکا، حمايت خود از بن سلمان در جنگ يمن را قطع کرد و با اين اقدام مهري بر پيروزي نيروهاي نزديک به ايران و مقاومت در يمن زد.

آمريکا روز به روز در باتلاق خاورميانه غرق مي شود، بي آنکه بتواند سرنوشت جنگي را به نفع خود تغيير دهد. نبردهاي نيابتي آمريکا با گروه هاي مقاومت، شباهت بسياري با نبردهاي فرسايشي انگليس با بوئرهاي آفريقا دارد. نبردهايي که آيينه تمام عيار افول آمريکا هستند.

فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61573
0 نظر
دسته بندی