× تماس با ما
3 3 نظرات 1373 بازدید
تاریخ انتشار 21 - 1399/12/23

از رمان پیرمرد و دریا تا انتخابات 1400

از رمان پیرمرد و دریا تا انتخابات 1400

از رمان پيرمرد و دريا تا انتخابات 1400

 

اگر بخواهيم سياست خارجه دولت روحاني را در يک کلمه تعريف کنيم، آن کلمه برجام است! حال اگر بخواهيم برجام را به زبان کاملاً عاميانه توضيح دهيم اين است که ما قول داديم بله قربان گوي آمريکا باشيم، همه جوره با آن راه بياييم، بر سر مسائل هسته‌اي با آمريکا سازش کنيم تا شايد آمريکا تحريم‌ها را لغو کند.

دولت بارها بر روي اين موضوع مانور داد که اين ترامپ بود که زير برجام زد و حساب او از آمريکا جداست. آن‌ها مي‌گفتند که اگر بايدن بيايد بدون هيچ معطلي و فقط با چند امضاء به برجام بازخواهد گشت.

حدود دو ماه از انتخاب بايدن به‌عنوان رياست جمهوري آمريکا مي‌گذرد و در تمام اين مدت او نه‌تنها تحريم مؤثري را لغو نکرده است، بلکه با تمديد وضعيت اضطراري ايران و اعمال اولين تحريم‌ها عليه ايران به‌خوبي نشان داد که تصورات اصلاح‌طلبان تا چه حد پوچ بوده است. اکنون اصلاح‌طلبان به بن‌بست رسيده‌اند و عملاً تمام برنامه‌هايشان براي احياي برجام و لغو تحريم‌ها بي‌نتيجه بوده است.

حوادث اخير نشان داد که دموکرات و جمهوري‌خواه بوش و اوباما، ترامپ و بايدن فرقي ندارند. هيچ‌کدام از آن‌ها تحريم‌هاي ايران را لغو نخواهند کرد. متأسفانه بايد بگوييم تحريم‌هاي آمريکا تحت هر شرايطي و با هر دولتي باقي خواهند ماند. آمريکا به‌هيچ‌عنوان اهرم فشار خود را از دست نخواهد داد.

اگر اين موضوع را به‌خوبي درک کنيم که آمريکا تحريمي را لغو نخواهد کرد، قدم اول را در پيشرفت اقتصادي برداشته‌ايم. بايد اين بار حواسمان جمع باشد تا در انتخابات 1400 با وعده احياي لاشه برجام و لغو تحريم‌ها فريبمان ندهند. برجام مرده است و از آن جز اسکلتي باقي نمانده است.

در کتاب پيرمرد و درياي ارنست همينگوي، داستان پيرمرد ماهي گيري را مي‌خوانيم که ماهي بسيار بزرگي را صيد مي‌کند و به کنار قايق خود مي‌بندند. او به دليل تاريکي هوا نمي‌تواند به ساحل برگردد و مجبور است در شب با کوسه‌هايي که براي خوردن ماهي‌اش به سمت قايق او حمله مي‌کنند، مبارزه کند. فردا او در حالي به ساحل مي‌رسد که جز اسکلتي از ماهي باقي نمانده است.

شايد اين داستان بهترين مثال براي توضيح وضعيت برجام باشد! امروز از برجام جز لاشه‌اي باقي نمانده است و روز از نو، روزي از نو! اما اين بار نبايد مجدداً راه شکست‌خورده دولت روحاني را در سازش با آمريکا پيش برويم. آيا بهتر نيست اين بار قاطعانه در مقابل جنايات آمريکا بايستيم و براي مقابله با تحريم‌ها به توان داخلي و جوانان نخبه کشورمان اعتماد کنيم؟

مهم نيست در 1400 چه دولتي روي کار بيايد، آمريکا به‌هيچ‌عنوان تحريمي را لغو نخواهد کرد. ازاين‌رو دولت بعدي بايد تمام تلاشش را نه براي لغو تحريم‌ها، بلکه براي غلبه بر تحريم‌ها بايد به کار بندند؛ اما بايد دقت داشته باشيم که غلبه بر تحريم‌ها با اعتماد به اقتصاد مقاومتي و تکيه به داخل ممکن است نه با چشم داشتن به غرب!

فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61568
3 نظر
محمد صفاری محمد صفاری 08:54:28 - 1399/12/24
جدیدا به یه نتیجه رسیدم اونم با خوندن مطالب یکی از علما باید یه شورا تشکیل بشه از فقها و علما از سراسر ایران از روحانیون اینها تصمیم بگیرند که کی رهبر بشه کی نماینده مجلس بشه کی رئیس جمهور بشه دلیل دارم برای حرفم چون تو مجلس طرف مثلا قبلا معلم بوده شده نماینده مجلس یا ارتشی بوده و... تو مجلس میخوان تصمیم بگیرن در رابطه با سیاست خارجی که با فلان کشور خوب باشیم یا نه این معلم از اقتصاد و سیاست چی میدونه و رای میده ارتشی از اقتصاد چی میدونه ؟ طرحهای مهمی تو مجلس داره تصویب میشه نمایندگانی داریم که رای ممتنه میدن یعنی علم و اگاهی ندارند گریم طرح شفافیت قانونی شد و رشوه و ... جمع شد ایا الان میشه گفت وزرای دولت و مجلس و ... خوب شدن ؟ نه اشکال وجود داره یه روزی یکی میاد اون میگه این استاندار این نماینده این ریس جمهور باید باشه و کسیم حرفی بر علیهش نمیزنه جانم فدای جان مبارکش ان شاالله ظهور نزدیکه
رضا ویسی رضا ویسی 12:45:10 - 1399/12/24
به جای نابود کردن دموکراسی بهتر نیست بین قشر خاکستری فرهنگ سازی بشه؟
عرفان حیدریان عرفان حیدریان 23:20:08 - 1400/01/09
تنها راه آگاه سازی برای مردم نا آگاه است شما میخوای یه شبه درستش کنی خودت به آسایش برسی عزیزم زحمت داره شاید منو شما باید تمام عمرمان را بگذاریم و اوضاع را اصلاح کنیم و نسل های بعدی به این آسایش برسند معنای فرد انقلابی اینه علما در مسائل فقهی هم در بعضی جا ها با هم اختلاف دارند و لزوما سیاستمدار نیستند.
دسته بندی