× تماس با ما
1 0 نظرات 322 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/12/17

ویلیام برنز، نامزد ریاست CIA سرسختانه راجع به چین حرف می زند

ویلیام برنز، نامزد ریاست CIA سرسختانه راجع به چین حرف می زند

ويليام برنز، نامزد رياست CIA سرسختانه راجع به چين حرف مي زند

ويليام برنز Burns William ،نامزد تصدي رياست CIA از طرف جو بايدن، روز چهارشنبه در برابر کميته امنيتي مجلس سنا، شهادت مي‌دهد. برنز بيش از 30 سال در وزارت امور خارجه خدمت کرده و اولين ديپلماتي خواهد بود که يک سازمان جاسوسي را مديريت خواهد کرد.

برنز، نامزد رييس جمهور آمريکا براي هدايت CIA بيش از سه دهه به عنوان ديپلمات کار کرده. با اين حال بسيار محتمل است که برنز با اين توصيفات که ايالات متحده چقدر بايد در برابر چين و رهبر آن يعني شي جينپينگ هوشيار باشد، در روز تاييد در جلسه استماع، به عنوان رييس سازمان امنيت ملي CIA  انتخاب شود.

برنز در اولين اظهارات خود در برابر کميته امنيتي سنا گفت که" زمينه هاي مختلف و فزايندهاي وجود دارد که در آن چينِ (تحت رهبري) "شي" ، خطرناک و به عنوان دشمن قدرت طلب (مرکز گرا) ظاهر مي‌شود".

او گفت که چين در حال کار بر روي " تقويت روشمند قابليت‌هايش براي دزديدن سرمايه‌هاي فکري، سرکوب مردم خود، گردن کلفتي در برابر همسايگان، گسترش دسترسي (نفوذ) جهاني و تاثيرگذاري در جامعه آمريکايي است".

سناتور هاي دموکرات و جمهوري‌خواه، ارزيابي و مواضع برنز در برابر چين، و همين طور کارهاي او در مقام وزارت امور خارجه را ستودند، که از جمله آن ها، محدود کردن اين کشور ها به عنوان سفير در روسيه و اردن و مشاغل رده بالا در واشينگتن است.

 

ايجاد اجماع بر روي چين

 

وقتي که او در مورد چين تحت سوال براي ارائه جزئيات قرار گرفت، گفت که آمريکا بايد خود را براي چالش‌هايي که براي دهه‌ها طول خواهد کشيد آماده کند. "ارزيابي من اين است که چينِ (تحت رهبري) شي جين پينگ در طول شش يا هفت سال گذشته، صداي هشدار بيداري بسيار بلندي سر داده و اين، نوع خصلت تهاجمي، جاه طلبي‌هاي بدون نقاب و آشکار، طبيعت دشمني و رقابتي که ما امروز با آن روبرو هستيم را به طور واضح آشکار مي کند".

او گفت، براي آمريکا بسيار ضروري است که يک اجماع بلند مدت در مورد رويکرد در برابر چين شکل دهد. تا کنون دولت بايدن- به مانند دولت ترامپ - نشان داده که در موارد بسياري، خط مشي بسيار سخت‌گيرانه‌اي در مورد چين اتخاذ کرده، با اين تفاوت که تيم بايدن مي‌گويد، همکاري بسيار نزديکي با متحدان آمريکا انجام خواهد داد.

برنز گفت "ما بايد کمربند هاي خود را در رقابت با چين، سفت ببنديم" و افزود: "اين رقابت شبيه به آن چيزي که در مورد اتحاد جماهير شوري، که اصولا در مسائل امنيتي و ايدئولوژيک در دوران جنگ سرد بود، نيست. (چين) دشمني است که جاه طلبيهاي فراتر از حد معمول در تکنولوژي دارد و در حوزه اقتصادي نيز توانمند است".

در مورد روسيه نيز، او اين کشور را "يک قدرت رو به افول" توصيف کرد اما در عين حال گفت که رييس‌جمهور والديمير پوتين، مرتبا ثابت کرده که "حتي وقتي که با يک دست به نسبت ضعيف بازي مي کند" ، مي‌تواند يک نيروي مخرب باشد. او گفت "بسياري از مو هاي من به خاطر خدمت در روسيه و به خصوص مواجهه با روسيه‌ي (تحت امر) والديمير پوتين، و در گذر ساليان سفيد شده ". او که در بين سال‌هاي 2005 تا 2008 سفير آمريکا در روسيه بوده، مي‌گويد "آنچه من در طول اين سال‌ها ياد گرفته‌ام اين است که همواره اشتباه است که روسيه‌ي (تحت امر) پوتين را دست کم بگيريم".

 

راه هاي مخفي (ميانبر) براي گفت‌وگو با ايران

 

برنز، قبلا به شروع گفت‌وگو هاي مخفي با ايران کمک کرده، با اين که او قبل از دستيابي به توافق در سال 2015 از کار خود در وزارت امور خارجه بازنشسته شد. دولت ترامپ از اين توافق بيرون آمد و دولت بايدن سعي بر اين دارد که دوباره به آن برگردد.

در انتخاب نامزد هاي ارشد مشاور سازمان امنيت ملي، بايدن دست‌هاي با تجربه‌اي را انتخاب کرده که در هنگام معاونت رياست جمهوري خود قبلا با آن‌ها کار کرده است. بسياري از آن‌ها در رده‌هاي دوم مشاغل خود در آن دوره خدمت کرده و اکنون بعد از اين که در دوره ترامپ در بيرون از دولت بوده اند، به نقش مديريت ارتقا يافته‌اند.

ويليام برنز يک مقام رده دوم در وزارت امور خارجه، و بعد از اينکه در سال 2014 بازنشسته شد، در اختيار داشته است. از زمان ترک دولت، مشغول هدايت "موقوفه کارنگي براي صلح جهاني "Carnegie Endowment" بوده است.

آوريل هينس Hains Avril که به عنوان رييس CIA در دوره رياست جمهوري باراک اوباما خدمت کرده، اکنون رئيس سازمان امنيت ملي است. توني بلينکن Blinken Tony که در آن دوره معاون وزارت خارجه بود، اکنون وزير خارجه در دولت بايدن است. جيک ساليوان Jake Sullivan که قبلا مشاور بايدن در امور امنيت ملي بود، اکنون مشاور امنيت ملي رييس جمهور است.

سيد آريا مرتضوي

https://www.npr.org/2021/02/24/971013669/cia-nominee-william-burns-talks-tough-on-china

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61499
0 نظر
دسته بندی