× تماس با ما
5 1 نظرات 964 بازدید
تاریخ انتشار 21 - 1399/12/11

ریل گذاری جدید و صحیح ایران در سیاست خارجی

ریل گذاری جدید و صحیح ایران در سیاست خارجی

ريل گذاري جديد و صحيح ايران در سياست خارجي

 

بر طبق اعلان رسانه هاي خارجي معتبر ، ايران رسما درخواست حضور غيررسمي آمريکا در جلسه 4+1 در خصوص برجام را رد کرد. اين پاسخ در واکنش به درخواست اروپا از آمريکا و موافقت ايالات متحده براي شرکت بدون لغو تحريم ها در اين نشست است.

 

شواهد و قرائن نشان مي دهد دولت بايدن از بدو روي کار آمدن ، به دنبال حفظ سرمايه به جاي مانده از دولت ترامپ و بهره برداري حداکثري از تحريم هاي اقتصادي عليه جمهوري اسلامي و اثر منفي آن بر اقتصاد ايران است.

 

به عبارت بهتر دولت دموکرات در تلاش است تا  ساختار تحريم ها را براي فشار بر ساير مولفه هاي قدرت جمهوري اسلامي از جمله فناوري موشکي و منطقه اي حفظ کرده و همزمان مساعدت هاي قطره چکاني نسبت به اقتصاد ايران داشته باشد تا بتواند پيشروي هاي ديپلماتيک اش را استمرار بخشد.

 

اما غافل از اين که ايران نيز خود را پيروز منازعه با ترامپ و سياست فشار حداکثري او مي داند و ديگر حاضر نيست در قبال اخذ ثمني بخس ، اهرم هاي فشار خود را در زمينه هسته اي تقديم طرف مقابل کند.

 

تهران نيک مي داند که خود را با وضع کنوني وفق داده و اثر تحريم هاي اقتصادي آمريکا براقتصادش روز به روز کاهش مي يابد و به همان نسبت و البته با شتاب بسيار زياد برنامه هسته اي خود را توسعه خواهد داد.

 

ادامه اين وضعيت براي غرب قابل پذيرش نيست و بايد راه چاره بيانديشد ؛ زيرا اولا آمريکا به دنبال حل مسئله با ايران و شيفت کردن به سمت چين است و نمي تواند همزمان در چند جبهه درگير شود . دوم اين که گزينه نظامي نيز به طور کامل کنار رفته است و حتي آمريکايي ها جرات ندارند از روي ميز بودن همه گزينه ها صحبت کنند و مکررا بر حل مسئله از طريق ديپلماتيک اصرار دارند. و دليل سوم اينست که غرب نمي تواند به هيچ عنوان هسته اي شدن ايران را بپذيرد.

 

پس بايد يا از طريق وعده هاي زيبا و عمل نسيه به آن ، فعاليت هاي هسته اي ايران را فريز نمايد يا اين که واقعا حاضر باشد تحريم ها را عينا و بالمره لغو کند.

 

روش اول دردوره اوباما به کار گرفته شد و در حال حاضر نيز دنبال مي شود اما به نظر مي رسد اجماعي درجريانات سياسي درون نظام جمهوري اسلامي وجود دارد که ديگر جز در صورت لغو عملي تحريم ها ، ايران به برجام بازنخواهد گشت ؛ پس مسير اول ديگر قابل ادامه نيست.

 

اما روش دوم لغو عملي تحريم هاست که بي شک دست ايران را در ايجاد رفاه براي مردمش باز مي کند،  راهبرد مقاومت فعال را موفق  نشان مي دهد و مهم تر اين که ثروتي کلان را در دستان دولت برخاسته از ميان جريان ضد غرب که احتمالا درانتخابات 1400 پيروز خواهد شد ، قرار خواهد داد.

 

در عدم تمايل آمريکا نسبت به گزينه دوم ترديدي وجود ندارد، لکن اين مسير برايش کم هزينه تر از جنگي است که مي داند در آن نتيجه موثري نخواهد گرفت، زيرا فناوري اتمي در ايران بومي شده و حمله سخت حداکثر مي تواند در روند آن اخلال چند ساله ايجاد نمايد.

 

بنابراين نگارنده باور دارد ايران در حال حاضر بهترين روش ممکن را در پيش گرفته و ريل گذاري صحيحي را در خصوص تعامل با غرب انجام داده است و تداوم چنين مسيري بي شک به کوتاه آمدن طرف مقابل خواهد انجاميد.

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61440
1 نظر
مسعود دشتبانی ورنوسفادرانی مسعود دشتبانی ورنوسفادرانی 12:03:33 - 1399/12/12
شاید هم خروج سفیانی را تدارک ببینند
دسته بندی