× تماس با ما
2 0 نظرات 175 بازدید
تاریخ انتشار 19 - 1399/12/11

کارشناس مسائل بین الملل: بعید است که دولت آمریکا تمام تحریم‌ها را لغو کند

کارشناس مسائل بین الملل: بعید است که دولت آمریکا تمام تحریم‌ها را لغو کند

کارشناس مسائل بين الملل: بعيد است که دولت آمريکا تمام تحريم‌ها را لغو کند

کارشناس مسائل آمريکا لغو تحريم‌ها را با توجه به ساختار حقوقي آن بعيد دانست و گفت: لغو گروهي از تحريم‌ها منوط به تغيير ماهيت جمهوري اسلامي است و دولت آمريکا به دنبال تعليق بخشي از تحريم‌هاست.

محمدعلي ابوالفتح کارشناس مسائل آمريکا در گفت و گو با واحدسياسي مصاف درباره بازگشت آمريکا به برجام،گفت: بايدن قصد برگشت به توافق هسته‌اي را دارد. دولت ترامپ هم قصد بازگشت به برجام را داشت اما مسئله‌ اصلي تفاوت درک و برداشت دولت فعلي و قبلي آمريکا با برداشت جمهوري اسلامي ايران از اين توافق است. دولت هاي ايالات متحده چه در دوره‌ ترامپ و چه در دوره‌ بايدن معتقدند که برجام نياز به اصلاحات درون‌متني دارد و بايد يک سري موضوعات به آن اضافه شود و موضوعاتي ديگر از آن کاسته شود و اين توافق مقدمه‌اي براي توافقات بعدي به منظور حل مشکلات متعدد بين ايران و آمريکا شود.

وي افزود: تفاوت دولت ترامپ با دولت‌هاي قبل و بعد خود در اين بود که آن‌ها مي‌خواستند همه‌ي ‌موضوعات يکباره حل و فصل شود و توافق يک پکيج بزرگي از همه‌ي موضوعات مورد اختلاف باشد. اما دولت اوباما و اکنون دولت بايدن معتقدند که اين‌کار بسيار بزرگ و حل همه‌ مشکلات در يک دوره از مذاکرات بسيار دشوار است. بنابراين بايد موضوعات را اولويت بندي کرد و ابتدا خطرات فوري را برطرف ساخت.

اين کارشناس مسائل آمريکا درخصوص لغو تحريم‌ها توضيح داد:به دليل ساختار قانوني تحريم‌ها، تحريم ها لغو نمي‌شوند اما بايد توجه داشت زماني که از واژه تحريم صحبت مي‌کنيم از يک پديده منحصر به فرد نمي‌گوييم که بتوان به راحتي پيش‌بيني کرد تحريم ها لغو مي‌گردند يا خير.

ابوالفتح ادامه داد: ما با مجموعه‌ متعددي از رژيم تحريم‌ها مواجه هستيم که موضوعات مختلفي را در بر مي‌گيرند.
وي افزود: بنابراين اگر تحريم ها قابليت لغو با حفظ ماهيت جمهوري اسلامي را داشته باشند لغو مي‌شوند اما بعضي از تحريم‌ها لغوش منوط به تغيير ماهيت جمهوري اسلامي است يعني تا نظام هست تحريم هم ادامه دارد که بخش قابل توجهي از تحريم‌ها مربوط به دسته‌ي دوم است. نکته‌ي ديگر آنکه بسياري از تحريم ها به لحاظ حقوقي قابل تعليق است. در زمان اوباما هم تحريم‌ها برداشته نشد بلکه تعليق شد. اکنون نيز دولت آمريکا به دنبال تعليق تحريم‌ها خواهد بود. فقط آن دسته از تحريم‌ها که براساس فرامين اجرايي رييس جمهوري است قابليت ابطال دارد. البته آن دسته از تحريم‌هايي که مبتي بر قوانين کنگره امريکا هست نيز قابليت ابطال دارد به شرط آنکه با قانون ديگري از کنگره جايگزين شوند. بنابراين موضوع تحريم‌ها بسيار گسترده است و جواب صفر و صدي ندارد.

در پايان ابوالفتح تاکيد کرد که هم دولت امريکا و هم دولت ايران خواهان تفاهم هستند اما شرايطي مدنظر هست که آن شرايط مورد اختلاف است و به طور قطع نمي‌توان گفت که در آينده چه اتفاقي مي‌افتد.

سارا شکري

مصاحبهمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61434
0 نظر
دسته بندی