× تماس با ما
4 4 نظرات 1431 بازدید
تاریخ انتشار 09 - 1399/12/10

نکاتی در مورد اظهارات صالحی در مصاحبه با برنامه «بدون تعارف» اخبار 20:30

نکاتی در مورد اظهارات صالحی در مصاحبه با برنامه «بدون تعارف» اخبار 20:30

نکاتي در مورد اظهارات صالحي در مصاحبه با برنامه «بدون تعارف» اخبار 20:30

صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي در مصاحبه شب گذشته با برنامه‌ي «بدون تعارف» اخبار 20:30 مطالبي را در رابطه با قانون مصوب مجلس و  توافق فني با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مطرح کرد.

صالحي در پاسخ به اين سوال که دليل نگه داشتن دوربين‌هاي آژانس چه بوده است، پاسخ داد: «آژانس به ما گفت فرض کنيد شما پروتکل الحاقي را لغو مي‌کنيد و ظرف دو هفته يا يک ماه ديگر برجام احيا مي‌شود، در اين فاصله اگر ما نباشيم يک انقطاع اطلاعاتي خواهد بود. اگر دوربين‌ها قطع مي‌شد، اين انقطاع اطلاعاتي منجر به سوالات بيشتر از سوي آژانس و بهانه‌گيري و ايجاد داستان مي‌شد. »

در راستاي اظهارات صالحي نکات زير قابل ذکر است:

1-انگيزه‌ي دولت براي نگه‌داشتن برخي از تعهدات فراپادماني و نقض ماده 6 قانون مجلس شوراي اسلامي، جلوگيري از مطرح شدن سوالات بيشتر از سوي آژانس و بهانه‌گيري در شرايطي است که آمريکا به برجام بازگشته و تعهدات خود را عمل کرده است.

2-اين اظهارات به روشني نشان مي‌دهد که دولت در توافق با آژانس، ماده 6 قانون مجلس را ناديده گرفته است. چرا که ماده 6 تصريح کرده است در صورت عدم لغو تحريم‌هاي مربوط به فروش نفت و بانکي، تعهدات فراپادماني بايستي لغو شود.

3-هم‌اکنون آمريکا کاهش تعهدات ايران بر اساس بند 36 برجام را بهانه‌اي براي صدور قطعنامه عليه ايران در شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي قرار داده است. طبق اعلام بلومبرگ، مقامات آمريکايي پيش نويس قطعنامه‌اي را تهيه کرده اند که هدف آن انتقاد از ايران به دليل افزايش فعاليت‌هاي هسته‌اي است و از ايران مي‌خواهد تا به طور کامل با بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي همکاري کند. اين اتفاق نشان مي‌دهد که توافق دولت با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در عمل بي‌فايده بوده است.

4-اقدام دولت از يک جهت ديگر هم بي فايده است؛ از اين جهت که بايدن نمي‌خواهد تحريم‌ها را بردارد و به دنبال اين است که با ارائه امتيازهاي نمادين (مانند انتقال دارايي‌هاي بانک مرکزي ايران از کشورهاي ژاپن و کره‌ي جنوبي به کانال سوئيس براي خريد دارو و غذا) ايران را وادار به بازگشت به برجام نمايد. اخيرا نيز سخنگوي آمريکا گفته است آماده گفت‌وگوي ديپلماتيک با ايران هستيم اما تحريم‌ها را کاهش نمي‌دهيم

5-آژانس در سال 96 بر اساس بندهاي پروتکل الحاقي و ديگر تعهدات پذيرفته شده در برجام از ايران درخواست کرده بود که به سه سايت که يکي از آنها يک مکان قاليشويي واقع در ترقوزآباد تهران است، دسترسي پيدا نمايد. ايران در سال 1397 به سايت ترقوز آباد و در سال 1399 به دو سايت ديگر دسترسي مکمل مي‌دهد. حالا با ادعاي پيدا شدن ذرات اورانيوم در اين سايت‌ها، آمريکا به دنبال اجماع سياسي عليه پرونده‌ي هسته‌اي ايران است. سوال اينجاست که آيا دولت روحاني با هدف گرفتن بهانه از دست آمريکا، به تعهدات نظارتي بر مي‌گردد و حتي امتيازات بيشتر مي‌دهد؟

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61409
4 نظر
عرفان حیدریان عرفان حیدریان 22:32:58 - 1399/12/10
حاجی بشین تا برجام احیا بشه بشین حتما بشین منتها تمام مردمی که خود را در قبال انقلاب مسئول میدانند باید مقابل قانون شکنی این دولت مفسد قیام کنند و از مجلس بخواهند که رسیدگی کند چرا دولت به قوانین مجلس رسیدگی نکرده ما باید از نماینده ها مطالبه کنیم.
حتی یک بچه هم میفهمد که دارند زمان میخرند آمریکا الان گیجه افتاده گوشه ی رینگ نباید به گرگ زمان داد. از نظر بنده دیگه این رخداد ها اتفاقی نیستند فکر میکنم اظهر من الشمسه که دولت قصد دارد امید جوانان نخبه ی ایران را ویران و تباه سازد که مردم سست شوند و دست از آرمان های خود بردارند فریب نخورید
دادن زمانفرصتیست برای
_ احیای آمریکای زمین خورده تا بداند در مقابل ایران چه حیله ای به کار بندد
_عقب انداختن موتور فعالیت کشور که خود تا بخواهد به دور مناسب برسد باز زمان میبرد
_ناامید شدن مردم از کشور و انقلاب
محمدحسین قنبری محمدحسین قنبری 23:33:08 - 1399/12/15
سلام بر برادر عزیزم عرفان
بنده با بیان و عناوین درج شده کاملا موافقم
و دقیقا منطقی و دقیق یاد شده
ان شاءالله سلامت باشین
علی حیدری علی حیدری 04:44:53 - 1399/12/11
کی این متنو میخونه؟
تا شبکه اینترنتی نزنید این متن نوشتنا هیچ ارزشی نداره.
دلتون خوش فلانی رو نقد کردین
عرفان حیدریان عرفان حیدریان 02:16:12 - 1399/12/12
من فعلا قصد حضور در شبکه های اجتماعی را ندارم چون سنی ندارم و به دلایل مهم تر شخصی و قصدم از نوشتن تکمیل کار نویسنده به عنوان کسی که دستش باز تر است و همچنین تمرینی برای شخص خودم است
اگر نظر دادن لازم نبود در سایت گذاشته نمیشد و برای من آگاه کردن یک نفر در سال هم بس است و باید بگویم کسانی مثل خود شما عزیز دل که پست را مشاهده فرمودید و نظر را هم مشاهده کردید عزیزانی که پست را میبینند نظرات را هم میبینند و ممنونم که خیر بنده را میخواستید.
دسته بندی