× تماس با ما
4 0 نظرات 799 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/12/07

اقرار نشریه آمریکایی به شکست آمریکا در جنگ نیابتی با ایران

اقرار نشریه آمریکایی به شکست آمریکا در جنگ نیابتی با ایران

اقرار نشريه آمريکايي به شکست آمريکا در جنگ نيابتي با ايران

کريس مورفي، سناتور دموکرات و عضو کميته روابط خارجي سنا، طي يادداشتي در نشريه «فارن افرز» نوشته است:

آمريکا بايد وضعيت ناکارآمد حاضر در خاورميانه را با يک سيستم تازه جايگزين کند چرا که اين سياست منسوخ و خطرناک است.

آمريکا بايد از جنگ هاي نيابتي شوراي همکاري خليج فارس با ايران فاصله بگيرد؛ چشمگيرترين تاثير ماجراجويي ايالات متحده در خاورميانه دامن زدن به جنگ هاي هميشگي است که به گروه‌ها جسارت بخشيده و به احساسات ضد آمريکايي امکان رشد داده است.

گزارش اين انديشکده در گام نخست اقرار به شکست ايالات متحده از نيروهاي نزديک به ايران در منطقه است. اين انديشکده همچنين خواهان تغيير تاکتيک نظامي آمريکا براي مقابله با ايران و پرهيز از نبرد نيابتي با گروه هاي مقاومت است.

داعش که تحت مديريت آمريکا و با پول کشورهاي حاشيه خليج فارس و با ايدئولوژي وهابيت سعودي در خاورميانه ظهور پيدا کرد، پروژه اصلي محور عبري، عربي، غربي براي نبرد نيابتي با محور مقاومت بود. با نابودي داعش با ذکاوت سردار قاسم سليماني، اصلي ترين نبرد نيابتي آمريکايي ها منجر به شکست شد.

به علاوه آمريکا در اين سالها نتوانسته است حزب الله لبنان را خلع سلاح کند و يا از قدرتمند افزايي و تجهيز آن جلوگيري کند. ناکامي آمريکا در لبنان باعث پا بر جا ماندن دشمن ذاتي صهيونيستها در اطراف مرزهاي فلسطين اشغالي شده است.

در جنگ سوريه نيز اين ايران و گروه هاي مقاومت بودند که مانع از تحقق اهداف آمريکا و اسرائيل شدند. ايران و هم پيمانانش از تجزيه سوريه و نيز براندازي بشار اسد جلوگيري کردند و اجازه ندادند اين کشور از پيکره مقاومت خارج شود. اين نبرد نيابتي ايران و آمريکا نيز به نفع ايران پايان پذيرفت.

چندين سال از تجاوز عربستان سعودي با حمايت آمريکا به يمن مي گذرد. اين تجاوز با قدرت گرفتن انصارالله که از نيروهاي شيعي نزديک به ايران هستند، همراه بود. چيزي تا آزادسازي پايگاه کليدي مأرب توسط انصارالله باقي نمانده است و آمريکا با قبول شکست نيابتي خود در اين جنگ نيز خواهان پايان يافتن اين جنايت توسط عربستان است.

ترور سردار سليماني باعث بيداري هر چه بيشتر مردم و نيروهاي مقاومت عراقي شد. همانطور که اين انديشکده آمريکايي فاش کرده است، نيروهاي عراقي بدون ترس از آمريکا هر روز در حال حمله به کاروان هاي لجستيکي ايالات متحده هستند. حملات اخير اين نيروها به پايگاه آمريکا در اربيل نيز چشمه هاي ديگري از اين قدرت نمايي بود. قدرت نمايي که قرار است منجر به پايان يافتن حضور نظامي آمريکا در عراق شود.

فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61369
0 نظر
دسته بندی