× تماس با ما
6 2 نظرات 2022 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/12/06

عبدالمالک ریگی چگونه دستگیر شد

عبدالمالک ریگی چگونه دستگیر شد

عبدالمالک ريگي چگونه دستگير شد

 

عبدالمجيد ريگي با نام مستعار «عبدالمالک» در يک عمليات پيچيده امنيتي روزهاي پاياني سال 88 به دام سربازان گمنام امام زمان افتاد و در نهايت در 30 خرداد 89 به سزاي اعمال ننگين خود رسيد.

شناسايي و دستگيري عبدالمالک ريگي سر کرده معدوم گروهک تروريستي جندالشيطان که مورد حمايت سرويس هاي جاسوسي آمريکا، انگليس و رژيم صهيونيستي قرار داشت، از عمليات هاي پيچيده اطلاعاتي بود که با همکاري دستگاه امنيتي و آجا و ساير نهادهاي حافظ انقلاب اسلامي در تاريخ 4 اسفند 88 صورت گرفت.

ريگي چگونه لو رفت؟

براساس ردگيري هاي چند ماهه انجام شده از سوي يک منبع اطلاعاتي در امارات خبر مي رسد که ريگي به عنوان مسافر قصد سفر به کشور قرقيزستان را دارد که به دنبال اين گزارش مسئولان امنيتي مربوطه تصميم مي گيرند عمليات فرود اجباري هواپيما و دستگيري ريگي، توسط نهاجا صورت گيرد.

بر پايه گزارش اين منبع اطلاعاتي که ساعت 10 شب به واجا ارسال و مشخص مي شود که «عبدالمالک ريگي» با نامي مستعار براي ملاقات و ديدار با ريچارد هالبروک نماينده ويژه اوباما در امور افغانستان که در قرقيزستان به سر مي برد با هواپيما در حال مسافرت از دبي به مقصد بيشکک است.

به محض مخابره اين خبر دستگاه امنيتي، وارد فاز عملياتي شده و بلافاصله فرمانده کل ارتش از طريق معاون اطلاعات وي در جريان رهگيري هواپيماي مذکور قرار مي گيرد.

به اين ترتيب روند اجراي عمليات پيچيده اطلاعاتي امنيتي براي دستگيري ريگي در يک مجراي خاص با طبقه بندي سري توأم با رعايت تمام مقتضيات و مناسبات امنيتي در کمترين زمان ممکن با دستور فرمانده وقت ارتش کليد مي خورد.

احضار شبانه فرماندهان ستاد ارتش

اجراي اين عمليات حساس با نظارت فرمانده و معاون عملياتي وي به فرمانده نهاجا و همچنين مرکز عمليات قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبيا سپرده مي شود که به دستور فرماندهي وقت نهاجا، شبانه تمام فرماندهان ستاد فراخوانده شده و با توجه به اينکه تنها حدود يک ساعت و نيم به برخاستن هواپيما باقي مانده بود به سرعت نقشه اين عمليات پيچيده طرح ريزي و اجرا مي شود.

گزينه هاي رهگيري هواپيماي ريگي

گزينه اول براي رهگيري هواپيماي حامل ريگي بود که هر هواپيمايي که از امارات به سمت شرق پرواز مي کند بايد از کريدور پروازي ايران عبور کند که نقطه تماس اجباري که خلبان بايد اطلاعات پروازي را دريافت کند، جنوب بندرعباس است؛ اين مسير در ادامه به ايستگاه ناوبري کرمان و از مسير طبس واقع در شمال شرق بجنورد که نقطه خروجي تماس اجباري است از مرز ايران خارج مي شود.

با توجه به همزماني سه ترافيک با فاصله دو تا شش دقيقه به مقاصد کييف، افغانستان و بيشکک که همگي مي بايست در اين دالان هوايي قرار مي گرفتند تفکيک آنها کمي دشوار بود که با کمک خدا و همت همکاران خبره تفکيک ترافيک توسط رادار انجام شد.

حال نوبت آن بود که مشخص شود هواپيما در کدام يک از فرودگاه هاي کشور مجبور به فرود شود گزينه هاي مختلفي از جمله تهران، کرمان، مشهد، اصفهان و بندرعباس بود که سرانجام پس از بحث و تبادل نظر فرودگاه بين المللي بندرعباس به عنوان بهترين گزينه انتخاب مي شود.

علت ريسک ناپذيري مسئولان پروازي

فرودگاه کرمان به علت اينکه در آن روزها در حال آماده سازي بود، وضعيت مناسبي براي فرود يک هواپيماي پهن پيکر نداشت و ممکن بود خلبان هواپيماي مسافربري بوئينگ 737-B از فرود در چنين فرودگاهي که در طرح پروازي اش هيچ اشاره اي به وجود چنين فرودگاهي نشده بود ممانعت کند که در اين صورت مسئولان پروازي و مراقبت هاي هوايي طبق قوانين هوانوردي ايکائو مي بايست به خواست خلبان تن مي دادند. با اين پيشينه بود که مسئولان مربوطه دچار چنين ريسکي نشدند.

چرا فرودگاه مهرآباد نه!

فرودگاه مهرآباد تهران نيز به دليل اينکه زمان زيادي طول مي کشيد تا هواپيما بدانجا برسد و ممکن بود به محض شروع عمليات رهگيري و اعلام اولين اخطار از سوي رادار با هواپيماي شکاري با عدم تمکين هواپيماي مسافربري براي فرود اجباري روبه رو شود که در نهايت احتمال دخالت نيروهاي بيگانه مستقر در خليج فارس هم مي رفت.

فرودگاه مشهد هم به علت بعد مسافت عملا کنار گذاشته و بالاخره تصميم گرفته شد اين هواپيما در بندرعباس فرود اجباري را انجام دهد.

سناريوهاي عملياتي «آلرت »ها

چندين هواپيماي اصطلاحا «آلرت» شامل 3 فروند هواپيماي 4-F فانتوم با عناوين دنا آلفا، دنا براوو، دنا چارلي آماده اجراي فرمان پروازي بودند که در صورت اسکرامبل مي توانستند به سرعت وارد عمل شوند؛ حتي احتمال مي رفت که اگر هواپيماي مسافربري بنا به دلايلي از مسير ديد هواپيماهاي 4-F خارج شود، 2 فروند هواپيماي F-14A تامکت هم در ادامه مسير عمليات رهگيري را انجام دهند و همه اين تصميمات در همين زمان محدود برنامه ريزي و همه سناريوها پيش بيني مي شود.

و فروند هواپيماي بويينگ 707 و 747-B هم به منظور انجام عمليات سوختگيري شبانه پيش بيني شد تا در نقاط ايستايي بر فراز آسمان آماده باشند و در صورت طولاني شدن عمليات رهگيري به محض اعلام نياز هر يک از خلبانان آماده عمليات سوختگيري شوند آن شب به تمام پايگاه هاي نيروي هوايي ارتش آماده باش صددرصد داده شد.

مطابق برنامه و طرح پروازي قرار بر اين بود که هواپيماي مسافربري بعد از تماس با بخش کنترل ترافيک هوايي جنوب ايران برنامه تغيير ارتفاع از 36 هزار و 25 هزار پا را دريافت کند.

پاسخ هاي منفي خلبان

هواپيماي حامل ريگي در اولين نقطه ورودي به منطقه اطلاعات پروازي ايران ورود خود را اعلام کرد و در کريدور پروازي قرار گرفت.

همزمان با تکميل فرايند رهگيري هوايي درخواست رادار از هواپيماي مسافربري براي نشست در فرودگاه بندرعباس به دليل عدم برنامه ريزي قبلي، با پاسخ مثبتي از طرف خلبان روبه رو نشد. رادار بندرعباس دوباره درخواستش را تکرار کرد اما هيچ نتيجه اي در بر نداشت.

وقتي تيراندازي آغاز شد

خلبان دنا آلفا بلافاصله پس از دريافت دستور موقعيت خود را تصحيح کرد و اولين رگبار آگهي مسلسل را با 3 ثانيه نواخت ممتد تير آغاز کرد. هواپيماي شکاري آلفا پس از اقدام به شليک با تکرار حرکات متناوب بال به چپ و راست به سمت چپ گردش کرد.

خلبان هواپيماي مسافربري درست بر فراز آسمان فرودگاه کرمان به سمت طبس با تلاش مستمر و مداوم خلبان فانتوم از ادامه مسير منصرف شد و علامت بصري پرواز هواپيماي شکاري را با گردش به چپ پذيرفت و دنبال کرد.

ريگي در دام سربازان گمنام امام زمان(عج)

و بالاخره اين عمليات پيچيده اطلاعاتي، امنيتي با همکاري سربازان گمنام امام زمان و غيور مردان نهاجا و ساير دستگاه هاي مربوطه با موفقيت کامل انجام و هواپيماي حامل عبدالمالک ريگي در امتداد باند فرودگاه بندرعباس عمليات تقرب و فرود را انجام داد و دقايقي بعد تروريست بي رحم جنوب شرق کشورمان در چنگ سربازان گمنام اين آب و خاک گرفتار شد.

سرانجام با حکم صادره از سوي دادگاه انقلاب اسلامي، عبدالمجيد ريگي با نام مستعار عبدالمالک سحرگاه روز يکشنبه 30 خرداد 89 با حضور تعدادي از خانوادهاي شهدا و جانباختگان جنايات تروريستي وي در محل زندان اوين به دار مجازات آويخته شد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61356
2 نظر
سهام نصاری سهام نصاری 01:40:24 - 1399/12/07
الحق که با انقلاب خمینی (ره) قدرت واقعی اسلام وعظمت ایمان تجلی یافت و همچون خورشیدی بر جهان تابیدن گرفت نور آن را قلوب مستعد دریافت کردند و امروز ملتهای مظلوم عالم خلق حماسه های بزرگ را در جهان مدیون خون پاک این سرداران بی نشان است. باشد که بکوشیم ما ونسل ما تربیت یافتگان همین مکتب حق وراستین باشیم که قطعا حجت با صدور انقلاب حسینیِ خمینی (ره)بر ما تمام است.
محمدحسین قنبری محمدحسین قنبری 17:22:12 - 1399/12/06
هدیه به روح تمام شهیدان والا مقام جمهوری اسلامی ایران

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ وسَهِّلْ مَخْرَجَهُمْ والعَنْ أعْدَاءَهُم

صَلی الله عَلَیکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاَرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّی سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّی لِزِیارَتِکُمْ

اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ وَ عَلی عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَصْحابِ الْحُسَیْنِ(ع)

اللَّهُمَّ عَجِّلْ لِوَلِیِّکَ الْفَرَجَ وَ الْعَافِیَهَ وَ النَّصْر

کلّ یوم عاشوراء وکلّ أرض کربلاء

«اللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ آخِرَ تابِعٍ عَلَی ذلِکِ، اللّهُمَّ الْعَنْ الْعِصابَهَ الَّتی جاهَدَتِ الْحُسَیْنَ وَ شایَعَتْ و بایَعَتْ و تابَعَتْ عَلَی قَتْلِهِ، اللّهُمَّ الْعَنْهُمْ جَمیعاً

لعن الله علی القوم الظالمین والکافرین الوهابیون
دسته بندی