× تماس با ما
2 0 نظرات 717 بازدید
تاریخ انتشار 12 روز پیش

فشار از روی غرب برداشته نشود ...

فشار از روی غرب برداشته نشود ...

فشار از روي غرب برداشته نشود ...

همان طور که نگارنده قبلا هم در يادداشت هايش اشاره کرده بود، نمودار سينوسي تحريم هاي ايالات متحده در دوره ترامپ به بالاترين ميزان خود رسيده و يانکي ها ديگر ابزاري در چنته جهت اعمال فشار به ايران ندارند.

از طرفي قانون مجلس جهت لغو تحريم ها برخلاف روند سابق ، ايالات متحده و اروپاييان را به گوشه رينگ برده و امکان اجراي فشار حداکثري ايران را بر آنان فراهم ساخته است.

شروع غني سازي 20 درصدي ، توليد اورانيوم فلزي و خروج از پروتکل الحاقي سه اهرم فشار مهم ايران براي امتياز گيري از غرب است.

 

پرتاب موفق ماهواره بر ذوالجناح که عملا مي تواند در صورت لزوم به عنوان يک موشک قاره پيما به کار گرفته شود ، نيز مزيد بر علت شده و آمريکا و متحدانش اروپايي اش را به تکاپو انداخته است.

 

پس با توجه به اين که آمريکا ديگر نه ابزار قابل توجهي براي فشار بر ايران دارد و همچنين از راه اندازي جنگ جهت توقف فعاليت هاي هسته اي اين کشور نيز عاجز است ، به نظر مي رسد فشار حداکثري هسته اي از سوي جمهوري اسلامي بر روي حاکم جديد کاخ سفيد چاره ساز بوده و بتواند گره تحريم ها را باز کند.

 

در چنين شرايطي اگر فعاليت هسته اي ايران به نقطه اوج شتاب خود برسد و ايضا به امتيازات اندک طرف مقابل وقعي ننهاده شود ، مسلما آمريکا و متحدانش خود را آماده اخذ تصميمات سخت خواهند نمود.

 

نبايد از ياد برد اولويت رئيس جمهور دموکرات آمريکا ابتدا کنترل و ايزوله کردن چين و سپس روسيه است و متغير زمان را براي کنترل آنها از نظر وي بسيار مهم بوده و به همين دليل به سان سلفش انگيزه چنداني براي تمرکز بر ايران و تداوم فشار حداکثري نسبت به آن ندارد ؛ فلذا به باور کاتب اين مرقومه ، اگر قانون هسته اي مجلس شوراي اسلامي به درستي اجرا گردد ، به احتمال زياد ايالات متحده حاضر به دادن امتيازاتي چشمگير براي جلوگيري از هسته اي شدن جمهوري اسلامي خواهد بود.

 

در نتيجه به نظر مي رسد هر گونه اقدام و توافقي از سوي دولت اعتدال که نشانه ي دوگانگي نظري در جمهوري اسلامي بر سر پرونده هسته اي باشد، پالس هاي مطلوبي براي طرف غربي خواهد بود و محاسبات سابق و کنوني آنان در خصوص نحوه تعامل با ايران را محفوظ ، و راهبرد پرداخت امتياز حداقلي و اخذ آوانس هاي حداکثري نسبت به طرف ايراني را تقويت خواهد کرد.

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61344
0 نظر
دسته بندی