× تماس با ما
1 0 نظرات 375 بازدید
تاریخ انتشار 12 روز پیش

بایدن: به صحبت های متخصصان در مورد خاورمیانه گوش خواهم داد

بایدن: به صحبت های متخصصان در مورد خاورمیانه  گوش خواهم داد
بايدن: به صحبت هاي متخصصان در مورد خاورميانه  گوش خواهم داد
آيا راه حل دو کشور اسرائيل و فلسطين مرده است؟ آيا تصميم دولت بايدن براي بازگشت به برجام - توافق هسته اي 2015 ايران - خطر دستيابي ايران به بمب هسته اي را کاهش مي دهد؟ قيام هاي يک دهه پيش عرب ها چقدر مهم بود و آيا آنها دوباره برمي گردند؟صاحب نظران علمي در مورد خاورميانه چه نظري دارند؟
 
مارک لينچ و شيبلي تلهامي درباره داده هاي نظرسنجي جديد بحث مي‌کنند:
هفته گذشته، ما يک نظرسنجي منحصر به فرد از دانشمندان با تخصص در خاورميانه ارائه داديم. با توجه به عضويت انجمن مطالعات خاورميانه ، بخش سياست MENA انجمن علوم سياسي آمريکا و پروژه علوم سياسي خاورميانه در دانشگاه جورج واشنگتن ، ما 1،293 محقق را شناسايي کرديم. اکثريت قريب به اتفاق به زبانهاي منطقه اي صحبت مي کنند ، زمان قابل توجهي را در خاورميانه گذرانده اند و زندگي حرفه اي خود را وقف مطالعه دقيق منطقه و سياست هاي آن کرده اند. طي سه روز ، 521 دانشمند رضايت داده و پاسخ داده اند (ميزان پاسخ 40 درصد) ، تقريباً به طور مساوي بين دانشمندان علوم سياسي و دانشمندان غيرسياسي تقسيم شده است.
نتايج اين نظرسنجي تصويري جذاب از خاورميانه را به تصوير مي کشد ، و بينش هاي ارزشمندي دارد که دولت بايدن  گفته است هدف آن جدي گرفتن نظرات کارشناسان است، ممکن است به عنوان سياست خارجي ايالات متحده براي منطقه در نظر بگيرد.
اسرائيل و فلسطيني ها: يک واقعيت يک کشوري نزديک به آپارتايد
شايد سرسختترين يافته اين نظرسنجي ارزيابي جمعي از درگيري هاي اسرائيل و فلسطين باشد.
اکثريت قاطع ، 59درصد، واقعيت فعلي اسرائيل و فلسطينيان را "واقعيتي يک کشور مشابه آپارتايد" توصيف مي کند. 7 درصد آن را "واقعيت يک دولت با نابرابري ، اما شبيه آپارتايد" نمي دانند.
فقط 2 درصد اوضاع را اشغال موقت کرانه باختري و غزه توسط اسرائيل توصيف مي کنند.
30 درصد وضعيت فعلي را اشغال نيمه دائمي اسرائيل توصيف مي کنند.
در حالي که دولت بايدن احتمالاً به دنبال آغاز ديپلماسي است ، اما کارشناسان اميد چنداني براي دستيابي به راه حل دو کشور ندارند. در بررسي ما، 52 درصد مي گويند که چنين نتيجه اي ديگر امکان پذير نيست، در حالي که 42 درصد آن را طي 10 سال آينده بعيد مي دانند. فقط 6 درصد آن را در دهه آينده محتمل مي دانند.
اين نتايج ناخوشايند است زيرا بدون چشم انداز اسرائيل جداگانه و فلسطين جداگانه، 77 درصد انتظار دارند که يک واقعيت يک کشور مشابه آپارتايد را ببينند، در حالي که 17 درصد ديگر انتظار يک واقعيت يک دولت با افزايش نابرابري را دارند ، اما شبيه آپارتايد نيست. تنها 1 درصد انتظار دارد که شاهد يک دولت دو مليتي با حقوق برابر براي همه باشد.
بابک معيني فر

منبع خبر:
-https://www.brookings.edu/blog/order-from

-chaos/2021/02/19/biden-says-he-will-listen-to-experts-here-is-what

/scholars-of-the-middle-east-think

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61340
0 نظر
دسته بندی