× تماس با ما
4 0 نظرات 1117 بازدید
تاریخ انتشار 15 - 1399/11/30

پیغام راهبردی مقاومت عراق به جو بایدن

پیغام راهبردی مقاومت عراق به جو بایدن

پيغام راهبردي مقاومت عراق به جو بايدن

گروهي ناشناس که خود را  "سرايا اولياء الدم"  مي ناميدند ، ساعت 9:15 دقيقه ديشب 27 بهمن ماه، حمله راکتي سنگيني را به پايگاه آمريکايي حرير اربيل صورت دادند. در اين حمله که با يک وانت ساده مجهز به راکت انداز 24 تايي 107 ميلي متري انجام گرفت، يک هواپيماي مسافربري از نوع super king air 350 و يک پهپاد هجومي آمريکا منهدم گشته و 7 آمريکايي کشته و زخمي شدند.

در خصوص اين حمله بسيار مهم چند نکته بايد ذکر گردد.

 

1-حمله با ابتدايي ترين سلاح هاي تاکتيکي انجام شد، اما تلفات و خسارات تحميلي بر طرف آمريکايي سنگين بود. به عبارت ديگر به چالش کشيدن ابرقدرت غربي با سلاح هاي ساده نشان دهنده ضعف راهبردي ايالات متحده در برابر حملات ايذايي گروههاي مقاومت  است و سامانه هاي پيشرفته پدافندي چون C-RAM  نيز براي آنان مصونيت نخواهد آورد.  

 

2-آمريکا در اوايل سال 2020 تلاش کرد با تجميع نيرو در 2 پايگاه "عين الاسد " در الانبار و "حرير " در اربيل و پناه بردن به حريم امنيتي اقليم کردستان ، نظاميانش را از تيررس هسته هاي مقاومت خارج کرده و در گام بعدي با نخست وزير کردن مصطفي کاظمي و روي کار آوردن افرادي همچون عبدالوهاب الساعدي بر راس دستگاه هاي امنيتي و ضد تروريسم، در برابر مصوبه پارلمان عراق براي خروج نظاميانش از اين کشور ايستادگي کند ،  لکن عمليات موفق ديشب نشان داد تمام اين تلاش ها نتيجه اي نداشته و براي آمريکا توليد امنيت نکرده است.

 

3-جو بايدن سياستمدار تربيت شده در ساختار سياسي آمريکاست و به همين دليل بيش از ترامپ بر حضور نظامي در نقاط راهبردي دنيا ( از جمله عراق ) ابرام مي ورزد و از طرفي بر روي تلفات نظاميان خود نيز حساس است.

 

سلف او سعي داشت با مشت آهنين اين حملات را پاسخ دهد و عمليات هاي مستقيم عليه فرماندهان و نيروهاي مقاومت عراق را در دستور کار قرار داد اما نتوانست براي آمريکايي ها بازدارندگي لازم را ايجاد کند.

حال بايد ديد ساکن جديد اتاق بيضي کاخ سفيد با اين چالش چگونه برخورد خواهد کرد؟

 

4-به باور نگارنده، گروه مقاومت "سرايا اولياء الدم" با انجام اين حمله سنگين، پيغامي راهبردي را به طرف آمريکايي ارسال کرد و آن عزم جدي براي اخراج نظاميان اشغالگر از ميهن شان است و با توجه به مصوبه مصرح پارلمان عراق، به نظر مي رسد سران واشنگتن يا بايد خروج از اين کشور را بپذيرند و يا خود را آماده دادن تلفات بيشتر و در نتيجه فشار افکار عمومي داخلي نمايند.

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61295
0 نظر
دسته بندی