× تماس با ما
2 1 نظرات 1431 بازدید
تاریخ انتشار 14 - 1399/12/09

محسن هاشمی کاندیدای 1400

محسن هاشمی کاندیدای 1400

کانديداي 1400

 

بيوگرافي

نام کانديداي احتمالي: محسن هاشمي بهرماني

تولد:  1 آبان 1340 قم

تابعيت: غير از تابعيت ايران اطلاعاتي يافت نشد

نسبت فاميلي با ساير مسئولين نظام: پسر ارشد اکبر هاشمي رفسنجاني (رئيس جمهور - رئيس مجلس خبرگان رهبري- رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام)

همسر: اعظم هاشم پور

فرزندان: 3 فرزند

محل تحصيل فرزندان و شغل آنها: عماد (دانشجوي دکتراي صنايع- مديرعامل دفتر نشر معارف انقلاب) علي (فارغ التحصيل شهرسازي دانشگاه تهران- دانشجوي دکتراي بدون شهريه در خارج از کشور) احسان (مهندسي انرژي دانشگاه اميرکبير)

مدارک تحصيلي و جايگاه دانشگاهي:
کارشناس ارشد مکانيک از دانشگاه پلي تکنيک مونترال

مشاغل و پست هاي مديريتي:

معاون هماهنگي صنايع موشکي سپاه پاسدران (68-62)

رئيس دفتر بازرسي ويژه رئيس جمهور هاشمي رفسنجاني (68-76)

رئيس دفتر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام (88-76)

رئيس شرکت متروي بهره برداري تهران (89-76)

معاون عمراني دانشگاه آزاد (96-92)

رئيس شوراي شهر تهران (تاکنون- 96)

عضو هيئت مديره شرکت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي کشور

به نيابت از پدر عضو هيئت مديره بنياد رفاه

رئيس هيئت مديره انجمن مهندسي حمل و نقل ريلي ايران و شرکتهاي تابعه

رئيس هيئت مديره اتحاديه قطارهاي شهري کشور

مدير موسسه دفتر نشر معارف انقلاب اسلامي

فعاليت هاي تشکيلاتي:

رئيس شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي

مهمترين مواضع سياسي:

ولايت فقيه: نه تقديس و غلو رهبري موجب تعميق و تقويت رابطه مي شود و نه تخريب و تضعيف ولايت فقيه موجب تقويت ايران مي گرددولي فقيه نيز مانند هر انسان ديگري است و اگرچه دانش فردي، مشاوره و بررسي هاي کارشناسي و لطف الهي موجب کاهش اشتباهات او مي شود اما در آموزه هاي ديني هيچ حاکمي خود را نبايد بري از خطا و اشتباه بداند. (جهان نيوز، 98/3/20)

دولت موقت و نهضت آزادي: او در پيامي از طرف خود و خانواده اش درگذشت ابراهيم يزدي دبير نهضت آزادي و از مبارزين انقلاب اسلامي را تسليت گفت. او معتقد است قدرشناسي از زحمات پيشکسوتان از وظايف ما براي حفظ ميراث تاريخي و سرمايه اجتماعي جامعه است. (خبرگزاري ج.ا.ا، 96/6/6)

مرجعيت: اطلاعاتي يافت نشد

شوراي نگهبان: اطلاعاتي يافت نشد

تسخير لانه جاسوسي: محسن هاشمي مي‌گويد هاشمي رفسنجاني با تندروي و تسخير سفارت آمريکا مخالف بود. (کيهان، 94/10/24)

منافقين(سازمان مجاهدين خلق): اطلاعاتي يافت نشد

پايان جنگ و قطعنامه 598: "آيت‌الله هاشمي هم سردار جنگ بودند و هم فرمانده صلح و خاموش کردن آتشي که مي‌توانست ايران را براي نسلها به خاکستر تبديل کند با تدبير و فداکاري ايشان و اخلاص و شجاعت بي نظير امام بدست آمد." جماران،  https://www.jamaran.news

فتنه 88: راهپيمايي 9 دي‌ماه در سال 88 با فراخوان شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي در واکنش به اعتراضات بعد از انتخابات سال 88 انجام شد و اين موضوع مطرح شد که در آن زمان به تاسوعا و عاشوراي حسيني و ساحت حضرت امام حسين(ع) توهين شد. دوستان انقلابي به ميدان آمدند و پاياني بر فتنه 88 بود. (تسنيم 96/10/3)

مذاکره با امريکا: او در خصوص مذاکره با امريکا معتقد است: لازم است موازين رئيس دولت اصلاحات در رابطه با حفظ کرامت و ارزشهاي ديني و عدم نشان دادن تزلزل در برابر بيگانگان، خط قرمز و خواسته همه دلسوزان کشور رعايت شود و همانگونه که رئيس دولت اصلاحات تأکيد کرد نبايد به گونه‌اي موضع بگيريم که در برابر زياده‌خواهي‌ها و بدعهدي‌هاي دولت آمريکا و رژيم صهيونيستي متزلزل جلوه کنيم و بايد در برابر بيگانگان صداي واحدي از ايران به گوش برسد، صدايي که مدافع منافع و اقتدار ملي باشد. (مشرق، 97/4/3)

برجام: وي معتقد بود با انتخاب روحاني در دور دوم ميتوان از درخت برجام ميوه چيد. (دنياي اقتصاد، 96/2/7)

FATF و کنوانسيون هاي مربوطه: متاسفانه موضوع FATF، تبديل به موضوعي براي دوقطبي‌سازي در کشور شده است. طرفين بدون اينکه توجه ويژه‌اي به ابعاد اين بحث‌ها داشته باشند، متاسفانه فقط مخالف‌خواني و موافق‌خواني مي‌کنند. (نامه، 97/11/28)

سند 2030: اطلاعاتي يافت نشد

حضور نظامي ايران در سوريه، عراق و ...: اطلاعاتي يافت نشد

دولت سازندگي: توسعه اقتصادي و حفظ اعتدال، نام هاشمي را ماندگار مي‌کند. (خبرگزاري ج.ا.ا، 95/11/26)

دولت اصلاحات: دولت اصلاحات از نظر سياست‌هاي اقتصادي، تداوم دولت سازندگي محسوب مي‌شد و عملاً مديران دولت سازندگي اکثر بخش‌هاي اقتصادي دولت اصلاحات را هدايت مي‌کردند، به لحاظ فرهنگي نيز دولت اصلاحات سياست‌هايي مشابه دولت نخست سازندگي که سيدمحمد خاتمي عهده‌دار وزارت ارشاد آن بود، را دنبال مي‌کرد که در دولت دوم سازندگي عملاً بخش فرهنگ از توليت دولت خارج و براساس سياست‌هاي فرادولتي اداره مي‌شد. عملکرد دولت و بدنه اصلاحات در حوزه سياست نيز در مجموع به تجديدنظرطلبي و تغييرات ساختاري بيشتر تمايل داشت، از شعارهاي عبور از خاتمي و خروج از حاکميت در بدنه تا عملکرد مجلس ششم و وزارت کشور در دولت، با رفرميسم که نوعي ملايمت و تدريج را در درون خود دارد، فاصله گرفت. (تابناک، 99/3/8)

دولت مهر: آقاي محمود احمدي‌نژاد که در آن زمان به عنوان استاندار اردبيل مشغول فعاليت بودند، بيشترين تعريف و تمجيد را از آقاي هاشمي رفسنجاني داشته‌اند  و پس از آن نيز،‌ در دوران انتخابات مجلس ششم در مجموع شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب به عنوان يکي از اعضاي اصلي ستاد انتخاباتي که هاشمي رفسنجاني در صدر فهرست آن قرار داشت، محسوب ميشد. آقاي احمدي‌نژاد، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني را شخصيت بزرگ انقلابي و انديشمند خواند و سفر ايشان به استان اردبيل را باعث رسيدن اين استان به جايگاه مطلوب خود مي‌دانست، به طوري که حضور ايشان را باعث تسريع در کار توسعه و آباداني استان مي‌شود. (جهان نيوز، 88/2/30)

جريان انحرافي: اطلاعاتي يافت نشد

يارانه نقدي: با اشاره به تبعات ناشي از پرداخت يارانه‌هاي نقدي و آثار تورمي آن پيشنهاد کرده که دولت هزينه‌ يارانه نقدي را در مترو و پروژه‌هاي عمراني فعال کند که هم مردم صاحب شغل و از يارانه نقدي بي‌نياز شوند و هم اين‌که معضل ترافيک و آلودگي هوا که مشکل اصلي تهران است. (ايسنا، 99/5/28)

مسکن مهر: اطلاعاتي يافت نشد

دولت اعتدال: او ضمن انتقاد از عملکرد دولت در خصوص عدم کمک بودجه اي به حمل و نقل شهري، همواره از دولت حمايت کرده است. نگاه عدم حمايت جدي در دولت از حمل و نقل عمومي وجود دارد و به سوخت يارانه تعلق مي‌گيرد ولي به حمل و نقل عمومي توسط دولت نه، به نظرم اين قضيه مشکوک است و خبرنگاران بايد آن را بررسي کنند. (مشرق، 99/9/16)

جريان سياسي:

رئيس شوراي مرکزي حزب کارگزاران، او پيرو جريان سياسي کارگزاران و مشي فکري اکبر هاشمي رفسنجاني و نيز رئيس دولت اصلاحات است.

تحليل مبتني بر شاخص‌ها (منظومه فکري مقام معظم رهبري)

نام محسن هاشمي ناخوداگاه ذهن را به سمت کليد‌واژهايي هم‌چون: اکبر هاشمي رفسنجاني، ثروت، فائزه هاشمي، رفاه، فتنه 88 و ... مي‌برد. او که نشان داد در تأسي و پيروي از مشي پدر هم‌چون ديگر مريدان مکتب هاشمي پيشتاز است؛ با حضور در پستي هم‌چون رياست شوراي شهر تهران در چارچوب عملکرد خود از بيان ديدگاهش کوتاهي نکرد.

نام خانواده هاشمي همواره تداعي‌کننده هزار فاميلي است که هر کدام به نوعي درآسيب و آزار رساندن لساني و عملياتي به انقلاب هيچ‌گاه از آن فروگذار نبوده‌اند؛ اين در حالي است که همواره خود را در پشت مبارزات پدر قبل از دوران بازگشت، پنهان نموده و چه بسا به مرور مدعي مصادره انقلاب و طلبکار از آن نيز شده‌اند. از هاشمي بزرگ که پروژه خلع سلاح موشکي ايران در برابر امريکا را کليد زد تا فائزه هاشمي که در تجمعات فتنه 88 به نقل از پدر به ساندويچ خوردن مشغول بود و يا مادر خانواده که پس از حضور پاي صندوق راي در انتخابات سال 88 نيز خواهان آن شد مردم در صورت عدم پيروزي ميرحسين موسوي به بهانه تقلب به خيابان‌ها بريزند. تا  مهدي هاشمي که علاوه بر هدايت رسانه‌اي ستاد موسوي پس از انتخابات با حضور در آشوب‌ها و آوردن جمعيت به خيابان‌ها نقش موثرتري ايفا مي‌کند و يا محسن هاشمي محافظه کار که بسيار تلاش مي‌کند هم‌چون خواهر و برادر جنجالي خود حاشيه امن را از دست ندهد که اگرچه خيلي موفق نبود. اما به واقع آن اصلحي که مبتني بر شاخص‌ها و مباني انقلاب باشد کيست؟ انقلابي و پايبندي  به ارزش‌ها و آرمان‌هاي آن از ابتدايي‌ترين شاخص‌هاي بيان شده است. اين در حالي است که چطور مي‌شود پايبندي به انقلاب و ارزش‌ها و به نوعي امانتِ کامل بار سنگين رياست جمهوري که يکي ديگر از شاخص‌ها است را به فرد و يا تفکري سپرد که در فتنه 88  انقلاب را به لبه‌ي پرتگاه بُرده‌اند؟ از ديگر شاخص‌ها حس کردن درد مردم است؛ چطور مي‌شود سالياني را در ثروت و رفاه زندگي نمود و درد مردم را حس کرد؟ مگر نه اين‌که اين انقلاب با پيروزي خود قرار بود پناهگاه تمامي مستضعفان جهان باشد. از ديگر شاخص‌ها، دارا بودن نقاط قوت امروز منهاي نقاط ضعف موجود است؛ اگر نقاط ضعف موجود را سوگيري‌هاي سياسي، ضعف در مديريت، عدم روحيه مقاومت در برابر دشمنان و ... در نظر بگيريم، آيا مي‌توان باتوجه به خروجي عملکرد ايشان در شوراي شهر تهران که  هراز چندگاهي منتهي به نامگذاري خيابان‌ها و معابر مي‌شود آن هم با سوگيري‌هاي مشخص از قبيل: نام گذاري خيابان به نام مهندس بازرگان که پدر معنوي گروهک منافقين بود و يا مصدق که در اعتماد به امريکا و چشم اُميد به آنها شهره شد، او که والي وقت فارس در زمان دليران تنگستان بود ... و يا لاينحل ماندن بحث دائمي آلودگي هوا که به قول ايشان آلودگي هوا به هفت خان، رستم و کيکاووس ربط پيدا مي‌کند؛ اين در حالي است که اين قبيل حواله دادن مشکلات نظير گره زدن آب خوردن مردم به تحريم را پيشتر از رئيس جمهور فعلي در خاطر داريم. آيا مي‌توان از قدرت در مديريت سخن گفت؟ وقتي از درخت بي ثمر برجام مي‌توان ميوه‌ي "هيچ" چيد با وجود عقب نشيني هاي بسيار، وقتي ايفاي نقش در فتنه 88؛ باعث شادي دشمن مي‌شود، آيا مي‌توان از مقاومت در برابر دشمنان سخن گفت؟ چه بسيار از اين قبيل دلايل که ذهن را به سمت و سويي در جهت تصميم‌گيري درست رهنمون مي‌کند؛ محسن هاشمي پيرو و تحت تاثير همان مشرب و تفکر و رهرو همان مسيري است که قبلاً از سوي پدرش ريل‌گذاري شده است؛ همان راهي که همواره ادامه دادنش را به مسئولين توصيه مي‌کند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61289
1 نظر
عرفان حیدریان عرفان حیدریان 08:13:46 - 1399/12/10
خدا به داد برسه...خانواده ی هاشمی تا کی به سیاست خواهند چسبید تا کجا واقعا سواله برام
دسته بندی