× تماس با ما
1 0 نظرات 827 بازدید
تاریخ انتشار 12 - 1399/12/16

محمدرضا عارف کاندیدای 1400

محمدرضا عارف کاندیدای 1400

کانديداي 1400

 

بيوگرافي

نام کانديداي احتمالي: محمدرضا عارف

تولد:  27 آذر 1330 از يزد                                                                                                                                                               

تابعيت: غير از تابعيت ايران اطلاعي حاصل نشد

نسبت فاميلي با ساير مسئولين نظام: ندارد

همسر: حميده مروج فرشي                                                                                                                                                               

فرزندان: 3 فرزند                                                                                                                                                                                    

محل تحصيل فرزندان: حميدرضا  (فوق ليسانس از دانشگاه صنعتي شريف)

شغل فرزندان: حميدرضا (فعال اقتصادي- کانديد انتخابات اتاق بازرگاني) وحيد (استاد دانشگاه در آلمان) سعيد (پزشک)

مدارک تحصيلي و جايگاه دانشگاهي:

مهندس برق از دانشگاه تهران و دانشگاه استنفورد

مشاغل و پست‌هاي مديريتي:

استاد دانشگاه صنعتي اصفهان، استاد دانشکده مهندسي برق

معاونت دانشجويي و آموزشي و هماهنگي

معاونت طرح و توسعه شرکت مخابرات (60-59)

سرپرست شرکت مخابرات ايران (62-61)

قائم مقام وزارت فرهنگي و آموزش عالي (63-62)

رئيس دانشگاه تهران (76-73)

وزير پست و تلگراف و تلفن در دوران اول دولت اصلاحات (79-76)

اولين رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي (80-79)

معاون اولت دولت اصلاحات (84-80)

رئيس هيئت مديره بنياد باران

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام

عضو گروه علوم مهندسي فرهنگستان علوم ج.ا.ا

عضو شوراي عالي جمعيت هلال احمر ج.ا.ا

مشاور عالي رئيس جمعيت هلال احمر در امور بشر دوستانه

نماينده مردم تهران در مجلس دهم (99-95)

رئيس فراکسيون اُميد در مجلس دهم

رئيس بنياد اُميد ايرانيان

 

فعاليت هاي تشکيلاتي

رئيس اسبق شوراي سياست‌گذاري اصلاح طلبان

مهمترين مواضع سياسي

 1. ولايت فقيه: وي با بيان اينکه موضع بنده در خصوص ولايت فقيه قانوني است افزود: ولايت فقيه فصل الخطاب است زيرا بنده پايبند به ولايت فقيه هستم و اين موضوع در راس عملکردهاي من قرار دارد. (خبرگزاري مهر، 92/2/4)

 

 1. دولت موقت و نهضت آزادي: در سال92 جمعي از اعضاي گروهک نهضت آزادي از جمله هاشم صباغيان به ديدار عارف رفته تا به اين وسيله علاوه بر تبريک انتخابات و تشکر از اقدام عارف پيغام خود را از طريق او به حسن روحاني منتقل کنند. (تسنيم، 92/4/26) - مهندس بازرگان: چهره اخلاقي و الگويي براي من بعنوان يکي از بچه هاي دانشکده فني دانشگاه تهران. (انصاف، 93/11/26)
 2. مرجعيت: اطلاعي يافت نشد
 3. شوراي نگهبان: او در خصوص طرح مجلس مبني بر خروج از پروتکل الحاقي ضمن انتقاد از مجلس از شوراي نگهبان نيز انتقاد ميکند. وي معتقد است بهتر بود شوراي نگهبان نظر در خصوص اين موضوع تخصصي و پيچيده را به خبرگان سياست خارجي واگذار ميکرد. (آفتاب 99/9/13)
 4. تسخير لانه جاسوسي: اطلاعي يافت نشد
 5. منافقين(سازمان مجاهدين خلق): اطلاعي يافت نشد
 6. پايان جنگ و قطعنامه 598: اطلاعي يافت نشد
 7.  فتنه 88: نقش و سهم آقايان موسوي و کروبي در انقلاب غيرقابل انکار است. هر دوي اين عزيزان يک عقبه قوي در انقلاب دارند. اميدوارم هرچه زودتر مسئله حصر که باعث چالش‌هايي درون خانواده انقلاب شده، حل شود. (مشرق، 96/12/10)
 8. مذاکره با امريکا: آمريکايي ها اگر اهل مذاکره بودند برجام را ترک نمي کردند، برجام بهانه خوبي بود که مذاکره در ساير زمينه‌ها نيز شروع شود.آمريکا معاهده بين‌المللي را که به نتيجه رسيده است ترک مي‌کند و باور اينکه الان آنها براي مذاکره صداقت دارند سخت است. تابناک، 98/2/23
 9. برجام: او برجام را موفقيت بزرگ تمام ارکان نظام عنوان کرد. و بيان نمود: از تخريب آن و همچنين از معرفي آن به عنوان تنها نسخه شفابخش بايد پرهيز شود و با تدابير خردمندانه مورد رصد و مديريت قرار گيرد. (جهان نيوز، 96/2/3)
 10. FATF و کنوانسيون هاي مربوطه:  جهت گيري کلي فراکسيون اميد حمايت از 4 لايحه FATF است. آفتاب يزد، http://aftabeyazd.ir
 11. سند 2030: سند 2030 از دستور کار آموزش و پرورش خارج شده است؛ ما اطلاع دقيق داريم که بعد از اولين تذکر مقام معظم رهبري، اين سند اجرا نمي‌شود. (ديده بان، 98/2/18)
 12. حضور نظامي ايران در سوريه، عراق و ...: اطلاعي يافت نشد
 13. دولت سازندگي: آيت الله هاشمي رفسنجاني: يکي از استوانه هاي نظام که حضور‌شان براي انقلاب موثر بوده است. (انصاف، 93/11/24)
 14. دولت اصلاحات: آقاي خاتمي داراي ويژگي‌هاي ارزشي بسياري هستند. ايشان يک چهره اخلاق‌مدار هستند که به سياست نگاه فرهنگي دارد. (روزنامه اعتماد 93/11/27)
 15. دولت مهر: قطعاً پيروزي احمدي‌نژاد در انتخابات آينده به ضرر جبهه اصلاحات نخواهد بود و ما نيز قطعاً به نظر مردم احترام گذاشته و فرد پيروز را رئيس‌جمهور خود خواهيم دانست. (جهان نيوز، 96/9/17)
 16. جريان انحرافي: اطلاعي يافت نشد
 17. يارانه نقدي: عارف در خصوص پرداخت يارانه به مردم گفت: مبلغي که به مردم داده مي شود چندين برابر از آنان گرفته مي شود به طوري که در وضعيت بخش هايي از جامعه تاثيري نداشته است. (خبرآنلاين، 92/1/31)
 18. مسکن مهر: او ضمن اهميت سرپناهي امن و آرام  براي مردم از تبديل طرح مسکن مهر به مسکن ماندگار سخن گفت. او معتقد است درآمد پايين و تورم بالا حق داشتن مسکن را به رويا تبديل ساخته. مسکني که بايد محل آرامش خانواده باشد و نه محور اصلي مشکلات آن. (تسنيم، 92/2/31)
 19. دولت اعتدال: يکي از دستاوردهاي دولت بيانيه ارزشمند توافق هسته اي بوده است که نگاه ها را به ايران تغيير مي‌دهد. (سايت دانشگاه شيراز، 94/5/20)

جريان سياسي:

         اصلاح طلب

 

تحليل مبتني بر شاخص ها (منظومه فکري مقام معظم رهبري)

او را نه مي‌توان پدر معنوي حزب يا جرياني دانست و نه حتي  استراتژيست براي حزبي؛ اما بلاشک او را مي‌توان مريد پرچمداران اصلاحات و کارگزاران ناميد. ميزان ارادت او را مي‌توان نه از کناره‌گيري‌هاي سريالي از نامزدي‌هاي مختلف که از کسب تکليف از ليدر اصلاحات و يا حتي بزرگ داشتن آن‌ها در فکر و عمل دانست. اين در حالي است که به اذعان او در صورت پيروزي در انتخابات از تجربيات آقايان هاشمي و خاتمي حتماً استفاده مي کرد و حتي  ضرورت بهره مندي از اين ظرفيت‌ها را به مسئولين توصيه و تاکيد مي‌کرد. او عضو و معتقد به جرياني بود که بقاي نظام را  در گرو حضور اعضاي آن مي‌ديد. براساس يکي از شاخص‌ها اصلح بايد توانايي مديريت اجرائي کشور را داشته باشد. توجه به اين شاخص در حالي است که عارف در پست قبلي خود که نمايندگي مجلس دهم بود و نيز رياست فراکسيون اُميد باتوجه به به مسائل مهم جاري اقتصاد کشور مانند: انحرافات دلار 4200 توماني، افزايش چند برابري قيمت کالاهاي اساسي، افزايش 200 درصدي قيمت بنزين، حذف کارت سوخت و... نه تنها واکنشي از خود نشان ندادند که  مهمترين مصوبات سياسي را که پيگيري کردند از قبيل: تشکيل کميته جهت رفع حصر، تلاش براي ورود زنان به ورزشگاه، درخواست بازديد از زندان اوين، پيگيري وضعيت دستگيرشدگان محيط زيستي و ... بود. با وجود بي‌توجهي به مهمترين مسائل و مشکلات روز کشور و جايگزيني موضوعات حزبي و جرياني با کمترين اُولويت، آيا مي‌توان انتظار توانايي مديريت اجرايي کشور را داشت؟ و باز براساس يکي ديگر از شاخص‌ها، اصلح بايد کاري، مردمي، باتدبير  باشد و درد مردم را حس کند. او در دوره نمايندگي خود در روزه  لساني و عملي کامل بود. به بياني انفعال او تا جايي بود که صداي هم حزبي‌هاي خود را درآورد، با اين همه چطور مي‌توان از کاري بودن صحبت کرد؟ نقش پسرش و استفاده از رانت عظيم در کسب ثروت نيز به وي مسئوليت وي در مخابرات مربوط بود و با بيان ژن خوب از سوي پسرش و جاگيري اين مفهوم که به تنهايي مي‌تواند ميان مردم و مسئولين فاصله ايجاد کند يا با رجحان رقابت و بازي‌هاي حزبي در کسب قدرت در ارکان مختلف نظام  بر درد و مطالبات مردم، آيا مي‌توان از مردمي بودن و حس کردن درد مردم سخن گفت؟ انقلابي بودن يکي ديگر از شاخص‌ها است. اين در حالي است که آيا مي‌شود انقلابي بود اما مسخ يکي از اصلي‌ترين سران فتنه 88 که به تعبيري نظام را به لبه‌ي پرتگاه بُرد هم بود؟ آيا مي‌‍شود انقلابي بود و براي رفع حصر تلاش و يا درخواست و توصيه نمود؟ تا جائي که با درخواست از رئيس جمهور و توجه و تاکيد به استفاده از جايگاه قانوني خود و نيز  با استفاده از تجربه‌ها و با رايزني با ارکان نظام، در صورت رفع حصر اخلالي در امنيت و آرامش کشور ايجاد نخواهد شد.

 

https://t.me/masaf_najva

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61281
0 نظر
دسته بندی