× تماس با ما
2 0 نظرات 469 بازدید
تاریخ انتشار 20 روز پیش

سفر قالیباف به روسیه تاثیری مثبت بر روابط دو کشور خواهد داشت

سفر قالیباف به روسیه تاثیری مثبت بر روابط دو کشور خواهد داشت

سفير اسبق ايران در جمهوري‌آذربايجان:
سفر قاليباف به روسيه تاثيري مثبت بر روابط دو کشور خواهد داشت
يک کارشناس مسائل بين‌الملل سفر رييس مجلس شوراي‌اسلامي به روسيه را بسيار مهم ارزيابي کرد.
محسن پاک‌آيين سفير اسبق ايران در جمهوري آذربايجان، در گفت‌و‌گو با واحد سياسي مصاف در خصوص سفر اخير رييس مجلس به روسيه گفت: اين سفر در زماني انجام شده که دونالد ترامپ به عنوان يکي از اصلي‌ترين دشمنان ايران و مخالف توسعه روابط ايران و روسيه ديگر بر مسند قدرت نيست و در دوره‌اي که پساترامپ ناميده‌ مي‌شود، هماهنگي‌هاي بيشتر بين جمهوري‌اسلامي‌ايران و روسيه در حوزه‌هاي دوجانبه، چندجانبه و مسائل منطقه‌اي ضرورت داشت.
وي افزود: ماهيت اصلي سفرآقاي قاليباف به روسيه يک سفر پارلماني بود براي تحکيم مناسبات مجالس دوکشور و هماهنگي‌ها در حوزه هايي مثل اجلاس‌هاي بين‌المجالس. اما در بعد ديگر، باتوجه به جايگاه آقاي قاليباف به عنوان يکي از روساي سه قوه و عضو شوراي عالي امنيت ملي کشور، گفت‌و‌گو پيرامون همکاري‌هاي دوجانبه و به خصوص يافتن راهکارهاي جديد براي تحکيم مناسبات اقتصادي زماني که هر دو کشور به دنبال مقاوم سازي اقتصادي هستند حائز اهميت است.
پاک‌آيين گفت‌و‌گوي قاليباف با طرف‌هاي روسي در حوزه‌هاي انرژي، ترانزيت، مسائل سوريه، عراق، قفقاز، امنيت منطقه و احياي تروريسم را از محورهاي مهم سفر اخير رييس مجلس به روسيه دانست و گفت: در زمينه مسائل بين المللي و چندجانبه، مهم‌ترين حوزه مذاکره طرفين درباره برجام بود که در آن جمهوري اسلامي ايران مواضع قاطع خود درارتباط با لغو تحريم‌ها که برگرفته از سياست قطعي رهبرانقلاب است را به اطلاع طرف روسي رسانده است و آن‌گونه که از مصاحبه‌هاي طرف روسي پيداست؛ روس‌ها مواضع همسويي با ايران در ارتباط با برجام داشتند و کاهش تعهدات برجامي در مقابل خروج آمريکا از برجام را حق ايران مي‌دانستند.
اين کارشناس مسائل بين الملل درباره پيام رهبرانقلاب به پوتين اظهار کرد: علي رغم ضعف اطلاع‌رساني قبل از سفر رييس مجلس به روسيه که زمينه را براي جوسازي رسانه‌هاي معاند ايجاد کرد، از ابتدا مقرر بود که اين سفر يک سفر پارلماني باشد اما ارسال پيام رهبر انقلاب بر اهميت آن افزود.
وي ادامه داد: از ابتدا مقرر بود که به دليل شرايط خاص کرونايي پيام مقام معظم رهبري از طريق رييس مجلس به نماينده ويژه پوتين که همان رييس دوماي روسيه بود داده شود و آن گونه که از مصاحبه‌هاي همراهان آقاي قاليباف مشخص است پيام، بسيار مهم و فراگير در حوزه‌هاي مختلف بوده از جمله مواضع ايران در خصوص لغو تحريم‌ها که به اطلاع طرف روسي رسانده شده است.
پاک‌آيين در پايان نتيجه گرفت که سفر رييس مجلس به روسيه سفري مثبت بوده و اظهار اميدواري کرد که در توسعه روابط و همکاري‌هاي راهبردي دو کشور موثر باشد.

سارا شکري

مصاحبه با محسن پاک آیینمشاهده لینک ها
کیفیت پیشفرضپخش آنلایندانلود
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61255
0 نظر
دسته بندی