× تماس با ما
4 6 نظرات 1334 بازدید
تاریخ انتشار 00 - 1399/12/11

اسحاق جهانگیری کاندیدای 1400

اسحاق جهانگیری کاندیدای 1400

کانديداي 1400

 

بيوگرافي

نام کانديداي احتمالي: اسحاق جهانگيري

تولد:  1336 هرمزگان

تابعيت: در فضاي آشکار غير از تابعيت ايران تابعيت ديگري يافت نشد.

نسبت فاميلي با ساير مسئولين نظام: در فضاي آشکار نسبت سببي و نسبي اي يافت نشد.

همسر: منيژه جهانگيري

فرزندان: 4 فرزند

محل‌تحصيل فرزندان: محمد‌حسين (دانش‌آموخته دکتري مديريت زنجيره تامين) محمد‌حسام (دانش‌آموز سال سوم دبيرستان) دو دختر (فوق ليسانس و ليسانس، متاهل ساکن تهران)

شغل فرزندان: محمدحسين (سرباز) محمد حسام (مشغول به تحصيل)

 

مدارک تحصيلي و جايگاه دانشگاهي:

کارشناس فيزيک از دانشگاه کرمان

ارشد مهندسي صنايع از دانشگاه صنعتي شريف

مشاغل و پست هاي مديريتي:

مسئول جهاد سازندگي شهرستان جيرفت(61-59)

عضو شوراي جهاد سازندگي شهرستان جيرفت (63-61)

دو دوره نماينده مردم شهرستان جيرفت در مجلس شوراي اسلامي (71-63)

استاندار اصفهان(76-71)

وزير صنايع و معادن در دولت اصلاحات(84-76)

عضو هيئت علمي سازمان مديريت صنعتي و سپس رئيس هيئت امناء بنياد صنعت و توسعه (92-84)

معاون اول دولت تدبير و اُميد (تاکنون 92)

فعاليت هاي تشکيلات

  عضو هيئت علمي بنياد باران نزديک به سيد محمد خاتمي رئيس دولت اصلاحات 

 

مهمترين مواضع سياسي

 1. ولايت فقيه: اظهار نظري از وي يافت نشد.
 2. دولت موقت و نهضت آزادي: پيام درگذشت براي ابراهيم يزدي: "خبر درگذشت دکتر ابراهيم يزدي از مبارزان انقلابي دوران ستمشاهي و وزير امور خارجه دولت موقت موجب تأثر و تألم شد. " (تسنيم، 96/6/7)
 3. مرجعيت: حضرت آيت الله العظمي سيستاني نماد عقلانيت و درايت مرجعيت هستند که اميدواريم با رهنمودهاي ايشان و ساير مراجع عظام تقليد بتوانيم بر مشکلات غلبه کنيم. (ايسنا، 99/7/12)
 4. شوراي نگهبان: او به موضوع ردصلاحيت‌هاي داوطلبان انتخابات مجلس شوراي اسلامي نيز اشاره کرد و بيان کرد: داوطلباني که ردصلاحيت شده و احساس مي‌کنند اين ردصلاحيت حق آنها نبوده است، بايد در فرصت و زمان تعيين شده اعتراضات خود را به شوراي نگهبان مطرح کنند چرا که گاهي با مذاکره و توضيح، برخي ابهامات ايجاد شده، برطرف مي‌شود. (خبرآنلاين، 98/10/24)
 5. تسخير لانه جاسوسي: اظهار نظري کاملا با احتياط درخصوص انقلاب دوم نموده است به اين صورت که: "سيزده آبان ماه رور تسخير لانه جاسوسي، اين اقدام به مناسبت رفتن شاه به آمريکا و يادآوري خاطره خروج شاه از کشور و کودتاي 28 مرداد و بازگشت مجدد شاه به کشور بود. دانشجويان از آن واقعه تجربه داشتند و لانه جاسوسي را نيز بر اساس همان تجربه اشغال کردند که حرکتي تأثيرگذار بود." (ايسنا، 98/8/13)
 6. منافقين(سازمان مجاهدين خلق): وي با انتقاد و ابراز تاسف از برخي کشورهاي منطقه که با گروهک‌هايي نظير منافقين ميتينگ و جلسه برگزار مي‌کنند خاطرنشان کرد: اين کشورها تصور مي‌کنند که با اين اقدامات مي‌توانند کارهاي مهمي در جهت مخالفت با جمهوري اسلامي ايران و حمايت از گروهک هاي مخالف انجام دهند. (خبرگزاري مهر، 95/4/23)
 7. پايان جنگ و قطعنامه 598: اظهار نظري يافت نشد.
 8.  فتنه 88: او در قسمتي از گفت وگوي خود با ويژه نامه نوروزي روزنامه اعتماد در اشاره به بيانات سال گذشته مقام معظم رهبري در ديدار با مردم آذربايجان مبني بر اينکه «مردم ما با آن کساني که به روز عاشورا اهانت کردند قهرند» گفته است: ايشان در خصوص قضيه سال 88 فقط اتفاقات روز عاشورا را مطرح کردند. يعني اينگونه نبود که بگويند با کساني که در طول سال 88 آن اتفاقات را درست کرده اند، قهر هستيم! تعبيرشان اين بود که در عاشوراي سال 88 عده‌اي لودگي کردند و قهر بودن را تنها به همين مورد محدود کردند. (مشرق، 96/1/7)
 9. مذاکره با امريکا: به تصديق غالب نخبگان کشور در مقطع کنوني با توجه به سياست‌هاي خصمانه و توأم با بي‌احترامي دولت آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران مذاکره با اين کشور پذيرفتني نيست. (الف، 97/5/24)
 10. برجام: با پايان جنگ سرد، چندجانبه‌گرايي از سوي برخي از کشور‌ها به ويژه آمريکا با چالش جدي مواجه شده است. برجام که به عنوان يکي از دستاورد‌هاي مهم ديپلماسي بين المللي دهه اخير است، به رغم رويکرد برجام ستيزانه و خروج غيرقانوني دولت ترامپ و اعمال تحريم‌هاي ظالمانه عليه کشور ما و بي‌عملي کشور‌هاي اروپايي عضو، به واسطه سياست صلح طلبانه و صبر راهبردي ايران و با حمايت اعضاي جامعه بين المللي، از جمله اعضاي سازمان همکاري شانگ‌هاي و البته با مقاومت ملت بزرگ ايران تاکنون پايدار مانده است. هر چند ايران منفعت قابل توجهي از اجراي آن نبرده است، اما همچنان براي تقويت رويکرد چند جانبه‌گرايي، درصدد بازگشت توازن و تعادل در انجام تعهدات طرفين به اين توافق بين‌المللي است. (خبرگزاري دانشجو، 99/9/10)
 11. FATF و کنوانسيون هاي مربوطه: "خوب است مردم در جريان همه امور از جمله مذاکرات درون دولت، مجلس، شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار گيرند و مطلع شوند. با توجه به تصويب لوايح FATF و CFT در جلسه سران سه قوه و تاييد مقام معظم رهبري، مجمع تشخيص مصلحت نظام هر چه سريعتر اين لوايح را تصويب کند." اين اظهارات در حالي از جهانگيري بيان شد که چندي بعد از سوي دفتر رهبري و مجمع تشخيص مصلحت مورد تکذيب قرار گرفت. (خبرگزاري ج.ا.ا، 98/8/1)
 12. سند 2030: پس از تصويب در هيئت دولت معاون اول رئيس‌جمهور نامه‌اي صادر مي‌کند و کارگروه‌هاي مختلفي از جمله در سازمان برنامه و بودجه مأمور مي‌شوند تا اين سند را اجرايي کنند.
 13. حضور نظامي ايران در سوريه، عراق و ...: جنگ در سوريه، جنگ عليه دولت و ملت سوريه نبود، بلکه جنگ عليه امنيت منطقه و محور مقاومت بود، که البته با تدبير و حکمت دولت و ملت سوريه و پشتيباني و حمايت دوستان اين کشور با شکست مواجه شد. (ايسنا، 97/11/9)
 14. دولت سازندگي: "آيت‌الله هاشمي رفسنجاني شناسنامه و سند هويت جمهوري اسلامي ايران است و نمي‌توان او را ناديده گرفت." (اقتصاد آنلاين، 96/10/19)
 15. دولت اصلاحات: من به دولت خاتمي بيشتر علاقه دارم. (خبرگزاري دانشجو، 98/9/26)
 16. دولت مهر: در پي سخنان او و اتهاماتي که او به دولت احمدي نژاد نسبت داد، شکايتي از سوي احمدي نژاد طرح شد.
 17. جريان انحرافي: اظهار نظري يافت نشد.
 18. يارانه نقدي: بيان نظرات مختلف در مقاطع مختلف، روزي از پاسخگو نبودن مسئولين قبلي در خصوص گرفتاري که درست کرده‌اند (منظور يارانه نقدي) و روزي ميگويد: يارانه‌ها از آن داستان‌هايي است که وقتي مطرح مي‌کنيم، آدم غصه‌اش مي‌گيرد. به قول معروف درد انسان تازه مي‌شود و روز ديگر ميگويد: چنانچه افرادي که مي‌خواهند متقاضي دريافت يارانه نقدي باشند، سري به بيمارستان‌ها بزنند و وضعيت نامطلوب بهداشت و درمان را ملاحظه کنند، به طور قطع از دريافت يارانه نقدي انصراف داده و دست دولت را در ارائه خدمات هرچه بهتر به بخش درمان باز خواهند گذاشت. (مشرق، 96/2/15)
 19. مسکن مهر: خانه‌ها در اين پروژه متعلق به ضعيف‌ترين افراد جامعه بود و به همين دليل نيز اين موضوع در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي مطرح شد تا مشکلات پيگيري و رفع شود و پروژه به نتيجه برسد. (خبرگزاري دانشجو، 99/6/31)
 20. دولت اعتدال: در سال 96 کارنامه دولت در انظار مردم قرار گرفت و حدود 24 ميليون نفر از مردم پاي آن کارنامه مهر تائيد زدند و اين کارنامه را به عنوان يک سرمايه براي ادامه برنامه در دور دوم داشتيم. (خبرگزاري دانشجو، 99/4/10)

 

جريان سياسي:

   از موسسان حزب کارگزاران سازندگي و  عضو حزب کارگزاران سازندگي

 

تحليل مبتني بر شاخص ها (منظومه فکري مقام معظم رهبري)

با کمي دقت در همين اظهارنظرهايي که از اسحاق جهانگيري آورده شد مشي محافظه کارانه وي روشن است. اظهارات او حتي در مواردي که مورد تاييد بزرگان نظام بوده هم بوده بطرز عجيبي محتاطانه است. احزاب در کشور آن‌گونه که بايد موفق نبوده اند و شايد يکي از اصلي‌ترين دلايل اين عدم موفقيت، رجحان قدرت طلبي و خوانش قدرت اعضاي حزب بر نمايندگي مطالبه حقوق مردم است. نماينده احزاب در دولتها مشي فکري و مرامي حزب خود را باتوجه به جايگاه در دولت پيگيري ميکنند و بديهي است او نيز از اين قاعده مستثني نيست. اما آنچه همواره در مورد احزاب مغفول است مردم‌خواهي و حس نمودن درد مردم با قدري تسامح و همين‌طور صيانت از انقلاب است. براساس يکي از شاخص‌ها، اصلح بايد نقاط قوت امروز را منهاي نقاط ضعف موجود، داشته باشد. عدم فهم درست مساله در خصوص افزايش بي ثبات دلار در بازار و نيز عدم نظارت بر اين مساله که بر اقلام مختلف مصرفي مردم تاثير ميگذارد يا نشات گرفته از بي خبري از قيمت واقعي دلار در بازار است و يا قيمتي خيال‌گونه که نتيجه اي جز به سخره گرفتن  با عنوان دلار جهانگيري رهاوردي در پي ندارد. دلار جهانگيري يادآور صحبت رئيس دولت قبلي است که در پي گراني مرغ و گوشت گفت اين اقلام را از محل ما تهيه کنيد. به هر رو اگر نقاط ضعف را سوءتدبير در مديريت کشور در نظر بگيريم، با اين وصف آيا ميتوان از تدبير صحبتي به ميان آورد؟ براساس يکي ديگر از شاخص ها اصلح بايد داراي روحيه مقاوم در برابر دشمنان باشد. سند 2030 در حالي با امضاي او به مرحله اجرا درآمد که هم چون ساير موارد پس از اظهار نظر، مورد تکذيب قرار ميگيرد. اين در حالي است که ابلاغ تشکيل کارگروه سند 2030 توسط آموزش و پرورش را او دستور ميدهد. و باز اين در حالي است که سند 2030 همچون ديگر اسناد بين المللي نظير کنوانسيون رفع تبعيض عليه زنان و يا کنوانسيون حقوق کودک، رهاوردي جز مشکلات و مسائلي خارج از بوم کشور پذيرنده را نخواهد داشت. باتوجه به در نظر گرفتن اين نکته چگونه ميتوان انتظار مقاومت در برابر دشمنان با نسخه هاي به ظاهر بشر دوستانه آنان را داشت؟

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61254
6 نظر
 بدون نام 12:54:34 - 1399/12/11
سلام
لطفا ازایشان در مورد ایشان در پست استاندار اصفهان سوال بفرمایید برای ذوب آهن اصفهان و صندوق بازنشستگان آن چه مدیریت شایان ذکری بخرج داده اند ؟
عرفان حیدریان عرفان حیدریان 02:11:30 - 1399/12/11
استاد جهانگیری اگه من اعتماد به نفس شما رو داشتم یه کره ی زمین بغل زمین خودمون تاسیس میکردم...شما بعد از پایان این دولت باید دنبال سوراخ موش باشید نه اینکه کاندیدا شوید البته جای سوال است که چرا اصلا شما باید تایید صلاحیت شوید؟!
مهیار حیدری مهیار حیدری 13:16:54 - 1399/12/12
حسن روحانی هم نباید دوره دوم تایید صلاحیت میشد.بنا به دلایل مختلف
محمد ... محمد ... 14:44:57 - 1399/12/11
این بازنشستها کمر ما رو شکستن.......اقو شمو کمرتون مشکل داره فعلا استراحت پیشنهاد میشه ریسس جمهوری باشه برای اونای که سالمن.شما کمرتون عیب بر میدارها اقاااا.
مهدی غیاثوند مهدی غیاثوند 12:06:56 - 1399/12/12
معلوم نیست این بار به نفع کی کنار بکشه
علی حیدری علی حیدری 00:50:27 - 1399/12/13
اگر این دولت محاکمه و مجازات کامل نشه باید فاتحه کشورو خوند.
دسته بندی