× تماس با ما
6 8 نظرات 2059 بازدید
تاریخ انتشار 00 - 1399/12/10

سعید جلیلی کاندیدای 1400

سعید جلیلی کاندیدای 1400

کانديداي 1400

 

بيوگرافي

نام کانديداي احتمالي: سعيد جليلي

تولد: 15 شهريور 1344 در مشهد

تابعيت: ايران

نسبت فاميلي با ساير مسئولين نظام: ندارد

همسر: فاطمه سجادي

فرزندان: 1 فرزند

محل تحصيل فرزندان: اطلاعي يافت نشد

شغل فرزندان: اطلاعي يافت نشد

 

مدارک تحصيلي و جايگاه دانشگاهي:

 

دکتراي علوم سياسي از دانشگاه امام صادق (ع)

استاد دانشگاه امام صادق (ع)

استاد دانشکده مديريت و اقتصاد دانشگاه صنعتي شريف

 

مشاغل و پست هاي مديريتي:

رئيس اداره بازرسي وزارت خارجه (70)

معاون اداره اول امريکا در وزارت امور خارجه (79)

مدير بررسي هاي جاري دفتر رهبري (84)

معاون اروپا و امريکاي وزارت امور خارجه (86)

دبير شوراي عالي امنيت ملي (92-86)

رئيس گروه مذاکره کننده هسته اي ايران با کشورهاي غربي

نماينده رهبري در شوراي عالي امنيت ملي (اکنون)

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام (از سال 92 تاکنون)

 

مهمترين مواضع سياسي

 1. ولايت فقيه: من باور دارم اگر بخواهيم آنچه را که ما امروز تحت عنوان الگوي اسلام ناب به جهان معرفي مي‌کنيم، در يک کلمه معرفي کنيم، آن ولايت مطلقه فقيه است. اين يک مبناي عميق ديني و يک الگوي ترقي است. (خبرگزاري ايسنا،  92.3.13)
 2. دولت موقت و نهضت آزادي: اظهار نظري نداشته است.
 3. مرجعيت: باور دارم آنچه که مي‌تواند پيشرفت و تعالي دنيا و آخرت را براي ملت ما به ارمغان آورد، تکيه بر ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و مباني اسلام ناب است و بايد از ظرفيت‌هاي حوزه علميه، مرجعيت و فقاهت و آنچه که در راستاي اين گفتمان است در سايه ولايت فقيه استفاده کنيم و اين مسير را ادامه دهيم. (خبرگزاري ايسنا، 92/3/7)
 4. شوراي نگهبان: اظهار نظري نداشته است.
 5. تسخير لانه جاسوسي: امام (ره) در زمان تسخير لانه جاسوسي گفت که خود شاه اقرار مي‌کرد که من مأموريت دارم براي وطنم. و امام مي‌گفت که او يک مأمور بود و ما به دنبال اين هستيم که ببينيم آمر چه کسي است که اين بلا را سر ملت ما آورده؟ خبرگزاري مهر 98/10/17
 6. منافقين(سازمان مجاهدين خلق): "امنيت يک کل به هم پيوسته است؛ هر چقدر کشورهاي منطقه در حوزه مسائل امنيتي پيوستگي ها و همبستگي هايشان بيشتر باشد به صلاح تمام کشورهاي منطقه است و ضريب امنيتي يک رشد مضاعف پيدا خواهد کرد." (اظهارات در نشست خبري درخصوص بسته شدن پايگاه منافقين در عراق، خبرگزاري جام جم 87/11/5)
 7. پايان جنگ و قطعنامه 598: اظهار نظري نداشته است.
 8. فتنه 88: دشمن نمي‌خواهد انقلاب اسلامي، تبديل به يک مدل شود، براي همين همه توان خود را به کار گرفته است و يک روز اسلاميت نظام را هدف مي‌گيرد و يک روز با طراحي فتنه 88، جمهوريت نظام را. (مشرق، 97/10/8)
 9. مذاکره با امريکا: دامن زدن به دوگانه‌هاي کاذب، دوگانه‌هاي اصلي را به حاشيه مي‌برد، مي‌گويند اگر اين مدل را در سياست خارجه دنبال کنيم به جواب مي‌رسد؛ بعد نمي‌رسد و برد ـ برد محقق نمي‌شود و مي‌گويند طرف باخت اخلاقي کرد. يا اينکه مي‌گويند عرصه سياسي عرصه ارزش‌گرايي نيست واقعيت‌ها را ببيند. ما هم مي‌گوييم واقعيت‌ها را ببينيد؛ اگر به‌دنبال شکست اخلاقي طرف مقابل بوديد، نيازي به بتن‌ريزي و جمع‌کردن سانتريفيوژ نبود. (تسنيم، 99/9/16)
 10. برجام:  بايد تجارب گذشته ثبت شود تا خطاها تکرار نشود. ثمره برجام، بي‌فرجام بودن اعتماد به آمريکاست. (خبرگزاري ايسنا، 97/1/20)

پاسخ او در انتقاد به خروج امريکا از برجام و رفتار اروپايي ها، حفظ برجام با جيب ملت ايران، خوابي است که تعبير نخواهد شد.

 1. FATF و کنوانسيون هاي مربوطه: مي‌گويند بايد به کنوانسيون "سي‌اف‌تي" بپيونديم؛ 39 بند ديگر از اقدام مشترک با FATF که اجرا شد، نتيجه‌اش چه شد؟ (خبر آنلاين 98/10/3)
 2. سند 2030: ما جداي از آرمانهايي که داريم يکي از اعتقاداتمان اين است که واقعيت ها را خوب بيان کنيم و بدانيم کساني که سند 2030 را با اين سرعت تصويب کردند مگر سند 2030 چه داشت؟ چه سندهايي کنار گذاشته شد؟ و چرا عده‌اي سراسيمه به دنبال اين هستند که بر مبناي ديگري مباحثي را اجرايي کنند که دستاورد آن سعادت ملت ما را در بر ندارد. (ايمنا 96/2/23)
 3. حضور نظامي ايران در سوريه، عراق و ...: اظهار نظري نداشته است.
 4. دولت سازندگي: او در واکنش به سخنان هاشمي مبني بر توان نظامي چنين پاسخ داد: امام مي‌فرمايد ما در جنگ اُبهت ابرقدرت‌ها را شکستيم، برخي مي‌خواهند اُبهت شکسته شده ابرقدرت‌ها در جنگ را بازسازي کنندتفکري که دشمن را بزک و صحبت از کم کردن توان دفاعي مي‌کند نمي‌تواند براي کشور امنيت و عزت بياورد. (خبرآنلاين، 95/7/2)
 5. دولت اصلاحات: پيرو نامه معروف 2003 جمهور خاتمي به رئيس جمهور وقت امريکا، او نکاتي را به خاتمي يادآور شد. "در روزهاي آخر رياست‌جمهوري آقاي هاشمي، همان دولت‌هايي که شش سال با آنها گفت‌وگوي به‌اصطلاح انتقادي انجام شد، حکم جلب آقاي هاشمي را صادر کردند. زماني کساني با شعار گفت‌وگو تعابير اغراق‌آميزي نظير شهيد آبراهام لينکلن را به کار مي‌بردند، آمريکا به آنها چه پاسخ داد؟ او پاسخ داد ايران محور شرارت است. اينها تجارب ملت ماست. (ايسنا، 98/5/15)
 6. دولت مهر: از هر انحرافي به شدت پرهيز مي‌کنيم و نمي‌توانيم بپذيريم افرادي در حکومت از آنچه که رهبر معظم انقلاب مي‌فرمايند، زاويه بگيرند. (خبرگزاري مهر، 92/3/11)
 7. جريان انحرافي: در خصوص انتسابش به جريان انحرافي اظهار داشت: ما هرگونه انحراف از ولايت فقيه را به شدت محکوم مي‌کنيم. (خبرگزاري مهر، 92/3/11)
 8. يارانه نقدي: او در زمان انتخابات رياست جمهوري بيان ميکند: يارانه با يک منطق صحيح اقتصادي اجرا شده و امروز قانون شده و نبايد نگاه سياسي به آن داشت. 92/3/10 - http://student.kaums.ac.ir
 9. مسکن مهر: طرح مسکن مهر طرح خوبي بود که طي آن يک ميليون و 400 هزار واحد مسکوني در دولت‌هاي نهم و دهم ساخته شد دولت يازدهم به جاي اينکه آن را ادامه دهد و خانه‌ها را تکميل کند آن را به طور کامل متوقف کرد. (پارس نيوز، 96/2/14)
 10. دولت اعتدال: او علي‌رغم انتقاداتي که در خصوص برجام و مذاکرات و...  به دولت داشت بيان ميکند: با اشاره به لزوم همکاري با دولت براي حل مشکلات مردم نوشت: اگر منتظر باشيم تا در دولتي‌که با ما همسو نيست مشکلات بيشتر شود تا مردم به ما اقبال کنند چنين نگاهي مبناي ديني ندارد. بايد کمک کرد تا مشکلات مردم در همين دولت حل شود. (مشرق، 96/11/7)

 

جريان سياسي:

 جبهه پايداري- اصولگرا

 

تحليل مبتني بر شاخص ها (منظومه فکري مقام معظم رهبري)

او رزمنده  و جانباز دفاع مقدس است. مذاکرات ديپلماتيک بر سر توافقات هسته‌اي با کشورهاي غربي با او شروع شد. فارغ از  رويکردهاي جناحي و حزبي و با تاکيد بر حفظ و صيانت از انقلاب پي در پي در ميان شاخص‌ها در جستجوي ردي از اصلح يا اصلح‌ترين. باتوجه به اهميت و وزن هر يک از شاخص‌ها و بار شدن آن بر کسي که بتواند آن‌طور که شايسته است سکاندار کشور در درياي متلاطم حوادث باشد، بسيار دشوار بنظر مي‌رسد. سنگيني و دشواري کار اجرا در حوزه مديريت کشور يکي از شاخص‌هاي پرتکراري است که با تاکيد بر ماهيتش به صورت‌هاي مختلف بيان شده و اين در حالي است که در کنار اين شاخص بر توانمندي و توانايي فرد در تحمل اين امانت نيز بارها تاکيد شده است. آنچه از سنگيني اين بار و امانت به ذهن متبادر مي‌شود تنها منوط به يک يا دو حوزه تخصصي نامزدها و يا پست و سمت هاي آنان نمي‌شود که سنگيني اين مهم را بايد در کلان و گسترده بودن موضوعات اعم از: مسائل اجتماعي، آسيب‌ها، مشکلات و ...، چندوجهي و پيچيده بودن آنان و در رويار رويي با طيف هاي مختلف مردم در نظر گرفت. بديهي است که اصلح بايد در تمامي حوزه‌هايي که به قوه مجريه و به بياني به کشور داري مربوط مي‌شود نظر و ديدگاه داشته باشد و تخصيص‌هاي بودجه اي را نيز بايد لحاظ کند. با اين وصف اصلح بايد از مشاورين مختلف و صاحب نظر در حوزه هاي مختلف نظرات کارشناسي بگيرد و در واقع از آنان استفاده مفيد نمايد. دو نکته  قابل تامل آن‌که: اولاً استفاده از مشاوراني زبده و انقلابي به معني واقعي کلمه در هر حوزه و ثانياً در ارائه و پرداخت به موضوعات با تاکيد بر مرتفع نمودن مسائل، ابتناي انقلاب و اسناد بالادستي در آن حوزه موردتوجه قرار گيرد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/61251
8 نظر
عبدالله کشاورز عبدالله کشاورز 14:40:23 - 1399/12/10
آقا همه اینا درست.
فقط اون جبهه سیاسی چیه؟
تو کاندیدا ها یه شخص فراجناحی و انقلابی داشته باشیم سعید جلیلیه!
همونطور که در سال ۹۲ هم با اصولگرایان همراه نشد و عضو جمنا نشد.
خواهشاً پاسخ بدید.
علی حیدری علی حیدری 04:47:46 - 1399/12/11
جلیلی رای نمیاره

مردم ایران یه حراف میخوان که خوشگل حرف بزنه. اصلا کاری به عملکرد ندارن.

فقط بلد باش حرف بزنی؛ تو چشمشون نگان کن بهشون دروغ بگو و توهین کن ولی خوشگل حرف بزن. مثل حسن رای میگیری
محمدحسین قنبری محمدحسین قنبری 12:05:51 - 1399/12/10
ان شاءالله
ان شاءالله
ان شاءالله
م ع م ع 00:24:54 - 1399/12/11
با اینکه معتقدم امثال سعید جلیلی ها بسیار ارزشمند هستن و آدم پاکیه و ازش حتی نتونستن نقطه ای برای ضربه زدن پیدا کنن اما این بخش یعنی ریاست جمهوری نیاز به رسانه هم داره و جلیلی رسانه ای نداره....جریان به اصطلاح عدالتخواه فردا انتخابات بلافاصله شمشیر عدالتخواهیش رو بر سر ایشون میکوبه و جریان حامی دولت فعلی هم قطع به یقین از همون روز اول شروع به میکنه که پس معیشت چیشد!
اقتصاد چیشد؟
چهره های شاخص حامیان طرف مقابل خیلی خیلی زیاد هستن!
عرفان حیدریان عرفان حیدریان 12:09:18 - 1399/12/17
سلام برادر یا خواهر عزیزم در مورد فرمایشات شما باید عرض کنم که حاج قاسم و حاج محسن فخری زاده و خیلی های دیگه هم رسانه ای نبودند و بهتر از خیلی ها خدمت کرده اند و در مورد اذیت ها هم همیشه بوده و بعدا هم خواهد بود و نگرانی ندارد ما تمام کار خودمان را میکنیم و دیگران هم همینطور و وقتی ما تمام خود را برای راه حق بگذاریم قطعا خداوند کاستی ها را جبران خواهد کرد و جبهه ی حق پیروز خواهد شد.
M H M H 14:45:14 - 1399/12/12
جلیلی با جبهه پایداری هست ولی جبهه پایداری وزنه سیاسی نداره.
جلیلی به هیچ عنوان شخصیت کاریزماتیک نداره و مقبول بین مردم نیست.
جلیلی مهاجم نیست و مدافعه،جلیلی سیاستمدار نیست و دیپلماته...
عرفان حیدریان عرفان حیدریان 13:30:02 - 1399/12/17
سلام، راجع به مقبولیت بین مردم که فرموید چون آقای جلیلی در جبهه ای مقابل جبهه ی جناب روحانی هستند و مردم طی ۸ سال اخیر از جبهه ی غرب گرایان متنفر شده اند اتفاقا مقبولیت خوبی خواهند داشت و راجع به مطلبی که در مورد مهاجم نبودن و مدافع بودن ایشون فرمودید از خصلت های اسلامیست و مشی یک شیعه همینه اصلا برای همین یک عده به امیرالمومنین(ع) عرضه میداشتن که یا علی تو سیاستمدار خوبی نیستی چون تو مکر و حیله نمیکنی و امیرالمومنین میفرمودند من مکارترین فرد عرب هستم اگر تقوا اجازه میداد.ما هرگز اجازه نداریم برای برد از راهی غیر اسلامی وارد شویم و بدانیم اگر اسلامی رفتار کنیم قطعا پیروزی با جبهه ی حق است این وعده ی خداوند است. برای رئیس جمهور بودن لازم نیست همه فن حریف باشی فقط باید یک مدیر زبده باشی و از مشاورین و افراد متخصص در هر امری به خوبی کمک بگیری و در حکومتی که قراره به دست امام مهدی(عج) سپرده شود(جمهوری اسلامی ایران) قطعا باید مسلمان ترین به معنای واقعی کلمه انتخاب شود یعنی قطعا باید مهدویت ناب ، صدور انقلاب به کشور های تشنه ی حقیقت و روابط صحیح با چین و روسیه و کشور هایی که حداقل الان قصد دارند با جبهه ی استکبار مقابله کنند، جوان گرایی در دولت و شفافیت و حل مسئله های اساسی جوانان مثل شغل و مسکن و ازدواج وبه دنبال آن مسئله ی پوشش و حجاب در جامعه به صورت واقعی و اساسی در دستور کار وی قرار گیرد و در مناظره ها در مورد آن باذکر چگونگی انجام کار حتما بحث اساسی شود.
در ضمن بگم که من نمیگم به ایشون لزوما رای بدهیم تا حرف های همه ی کاندیدا شنیده نشود و اهم و مهم نشود نمیتوان تصمیم صحیح گرفت
در آخر به صورت جدی متذکر میشوم خدمت تمام عزیزان که انتظار اینکه تا رئیس جمهور بعدی آمد اقتصاد و همه ی مشکلات حل بشود کاملا بچه گانه و بیجاست و با گندی که دولت روحانی به اقتصاد و فرهنگ و ... این کشور زده است حل مشکلات کشور شدنی ولی بسیار مشکل است و حتما باید صبور باشیم که خدا با صابرین است آقای روحانی میراث اقتصاد بسیار موفق خود را بعد از رفتن برای ما میگذارند همچنین با پیاز داغ و مخلفات اضافه مثل نگهداری ارز ۴۲۰۰ برای سال ۱۴۰۰ وFATF و بودجه ی مسخره برای سال آینده و نگهداری ۳ ماهه ی دوربین ها در نیروگاه هسته ای و...مردم چه کردید واقعا چه کردید!، همه عزیزان موفق باشید
امیر رضا امیر رضا 19:25:27 - 1400/01/28
#رای_من_جلیلی
دسته بندی