× تماس با ما
4 0 نظرات 1049 بازدید
تاریخ انتشار 10 روز پیش

ترامپ تمام شد ایران چه خواهد کرد

ترامپ تمام شد ایران چه خواهد کرد

ترامپ تمام شد ايران چه خواهد کرد 

دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا که در چند روز آينده دوران مسئوليتش به پايان مي رسد در سخناني که حاکي از تمکين در برابر واقعيت شکست در انتخابات بود، اظهار داشت : "امنيت ما از سياستمان مهم تر است" . 

اين بيان به وضوح پذيرش شکست توسط رئيس جمهور متکبر آمريکا را نشان مي‌دهد و در در واقع بايد گفت او رسما تسليم ساختار نظام سياسي آمريکا شد.

عقربه دماسنج تحولات درون آمريکا در حالي با تبعيت ترامپ از نتيجه انتخابات در حال پايين رفتن است که در غرب آسيا روند تحولات هرچه بيشتر به سمت حرارت يافتن سوق پيدا مي کند .

ايران طي روزهاي اخير در حالت آماده باش صددرصدي از لحاظ نظامي به سر برده و قطعي برق برخي نقاط اين کشور نيز به زعم افراد مطلع، رزمايش پدافند غيرعامل براي بررسي کارکرد سيستم‌هاي اضطراري کشور در شرايط قطعي کامل برق بود .

نيروهاي مسلح ايران از مدت ها پيش با انجام رزمايش هاي آشکار و پنهان در تمام سطوح قدرت خود را به رخ آمريکا کشيدند تا بازدارندگي در برابر اقدام احتمالي آنان را افزايش داده و خطر جنگ را کاهش دهند.

به عبارت ديگر استراتژي نظامي ايران در قبال ايالات متحده همواره تدافعي و در راستاي ايجاد توازن وحشت و بازدارندگي بوده است.

راهبرد جمهوري اسلامي اما در قبال اسرائيل تفاوت دارد و ايران در سالهاي اخير مبادرت به محاصره و تضعيف اين رژيم با استفاده از نيروهاي نيابتي خود کرده است.

البته اسرائيل از 4 سال عمر دولت ترامپ سعي در نهايت استفاده را داشت و دولتمردان ايران نيز که اوضاع را به خوبي درک مي کردند، صلاح را بر اتخاذ سياست صبر استراتژيک ديدند.

البته اين خويشتنداري فاقد حد يقف نبوده و با اتمام دولت ترامپ، بردباري جمهوري اسلامي در برابر اسرائيل و احتمالا متحدان عربش ( به خصوص امارات ) نيز پايان خواهد پذيرفت.

نگارنده عميقا اعتقاد دارد روي کار آمدن بايدن ايران و متحدانش را دچار تغيير فاز، و تهاجمي شدن خواهد کرد، زيرا اطمينان دارند حاکم جديد کاخ سفيد، هيچگاه در بدو تشکيل دولتش وارد تنش مستقيم نظامي نخواهد شد و همين يک مجال مناسب جهت حساب کشي از اسرائيل توسط محور مقاومت است.

در نتيجه پندار کاتب سطور بر اين بوده که تحولات به سود ايران و متحدانش و همچنين به زيان اسرائيل و موتلفان عربش پيش مي رود.

برخي صاحب نظران معتقدند مانورهاي اخير ايران صرفا عملي پيشگيرانه جهت جلوگيري از تجاوز احتمالي ايالات متحده بوده و البته بعضي ديگر نيز بر اين عقيده‌اند که آمادگي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي براي استقبال گرم از دولت جديد آمريکا با گرفتن يک زهر چشم از برخي دولتهاي متجاسر منطقه به قصد قدرت نمايي و امتياز گيري بيشتر از دموکرات‌‌ها انجام مي شود و شروع غني سازي 20 درصد و توقيف کشتي کره اي نيز طليعه آن است.

هر چه هست زمستان 2021 يحتمل سرد و خشک به پايان نرسد.


عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60910
0 نظر
دسته بندی