× تماس با ما
2 0 نظرات 325 بازدید
تاریخ انتشار 3 روز پیش

هدف برجام پلاس گرفتن مولفه های قدرت از ایران است

هدف برجام پلاس گرفتن مولفه های قدرت از ایران است

هدف برجام پلاس گرفتن مولفه هاي قدرت از ايران است

جوبايدن رييس جمهوري منتخب آمريکا از زمان مبارزات انتخاباتي خود وعده داد که در صورت راه يافتن به کاخ سفيد،  به توافق هسته اي با ايران بازگردد. اکنون که پيروزي بايدن مسجل شده اطرافيانش نيز به بازگشت به برجام تاکيد دارند اما نحوه بازگشت به برجام مي تواند به گونه اي باشد که درنهايت منجر به تولد توافق ثانويه اي شود که به آن برجام پلاس مي گويند.
هايکو ماس وزير امور خارجه آلمان چهاردهم آذرماه در خصوص افزودن مفاد بيشتر به برجام گفت: «ما به نوعي برجام پلاس نياز داريم که مطابق با منافعمان باشد. ما از ايران انتظارات روشني داريم نداشتن سلاح هسته اي و نداشتن برنامه موشک هاي بالستيک که کل منطقه را تهديد مي کند. علاوه بر اين، ايران بايد نقش ديگري را در منطقه ايفا کند.»
با توجه به صحبت هاي وزير امورخارجه آلمان و ديگر سخناني که اين اواخر از زبان آمريکايي ها  و برخي از مقامات کشورهاي حاشيه خليج فارس مي شنويم مي توان فهميد بازگشت آمريکا به برجام و اجراي تمام تعهداتش بي شرط و شروط نيست.
اين بازگشت مي تواند به دوشکل صورت گيرد، شکل اول که بعيد است عملياتي شود اين است که رييس جمهوري جديد آمريکا اعلام کند هرگونه تعليق تحريم ها وبازگشت واشنگتن به برجام منوط به آمدن ايران به ميز مذاکره به سر برنامه موشکي و فعايت هاي منطقه اي ايران است.
شکل دوم اين است که بايدن اعلام کند که به توافق هسته اي بازگشته است و قدري از تحريم ها عليه ايران را تعليق کند و برداشته شدن بيشتر تحريم ها را به محدود کردن برنامه موشکي و فعاليت هاي منطقه اي و مذاکره برسرآنان وابسته بداند که اين گزينه محتمل تر است.
اگرچه حسن روحاني هرگونه مذاکره مجدد برسر برجام و افزودن مفاد بيشتر مانند دائمي شدن برخي از محدوديت ها را منتفي دانسته است اما اين اواخر زياد نمي توان به سخنان او اطمينان داشت. بايد به اين نکته توجه داشت که ما همه ي اين امتيازات را به طرف مقابل داديم تا تحريم ها رفع شود حال با گذشت بيش از چهارسال نه تنها اين تحريم ها رفع نشده بلکه بيشتر هم شده است. بنابراين به هيچ عنوان نبايد به وعده هاي طرف مقابل اطمينان کرد همانطور که در برجام اعتماد کرديم و نتيجه آن را نيز ديديم.
مي گويند ابهام قدرت مي آورد. در برجام سعي شد با محدود کردن برنامه هسته اي ايران و افزايش بي سابقه ميزان بازرسي هاي آژانس انرژي اتمي از مراکز هسته اي نگراني و ابهام کشورهاي غربي و اسراييل که خود دارنده سلاح هسته اي هستند، از اينکه ممکن است ايران سلاح هسته اي بسازد رفع شود.
در برجام پلاس تلاش مي شود تا ايران را ايزوله کنند. با محدود کردن فعاليت هاي منطقه اي ابتدا دست و پاي ايران را در خاورميانه قطع کنند و سپس با محدوديت هاي موشکي سايه تهديد ايران را از سر اسراييل بردارند.
 آيا برجام پلاس همان خواسته ي ترامپ نيست؟

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60906
0 نظر
دسته بندی