× تماس با ما
0 2 نظرات 540 بازدید
تاریخ انتشار 10 روز پیش

اشرف مروان داماد جمال عبدالناصر جاسوس اسراییل

اشرف مروان داماد جمال عبدالناصر جاسوس اسراییل


اشرف مروان داماد جمال عبدالناصر جاسوس اسراييل

اشرف مروان، داماد جمال عبدالناصر، رييس جمهور مصر براي سه دهه مشغول جاسوسي به نفع موساد بوده است. کتاب «فرشته؛ اشرف مروان... موساد و غافلگيري روز غفران» نوشته يوري باريوسف در اسراييل، نشان مي دهد وي تا پس از سال 1973 همواره به عنوان جاسوس موساد مشغول فعاليت بوده است. فعاليت هاي مروان تا سال 1993 ناشناخته بود يعني زماني که ايلي زعيرا، رييس سازمان اطلاعات نظامي اسراييل در آن زمان جزييات اين امر را افشا کرد و نشان داد که اشرف مروان يک مزدور دو جانبه بوده است.

در کتاب او اشاره شده بود که افرايم هليوي در سال 1998 دستور توقف کار با اشرف مروان را صادر کرد. وي سال ها بود که به خاطر پرهيز از کشف هويتش در لندن زندگي مي کرد و به شدت مراقب بود که به روابط مصر و اسراييل صدمه اي وارد نشود. جسد مروان، 27 ژوئن 2007 در اثر يک مرگ مشکوک در مقابل منزلش کشف شد و گفته شد او خود را از بالکن به پايين پرتاب کرده است. او درباره روند سياسي تحولات در مصر و جهان عرب به آنها اطلاعات مي داد. موساد از يک صاحب بار شبانه در لندن خواسته بود دختراني را براي مروان و شريک کاري او که يک مقام ليبيايي سابق بود، بفرستد.

نويسنده کتاب اعتراف مي کند که او «بهترين جاسوس اسراييل» بود. او با اطلاعاتي که در اختيار گذاشت و فراخوان محتاطانه اي که در آخرين لحظات پيشنهاد کرد، موفق شد تپه هاي جولان را از سيطره ارتش سوريه در جنگ اکتبر سال 1973 نجات دهد. اما نويسنده کتاب – که سعي مي کند تصورات زعيرا را درباره جاسوس دو جانبه بودن مروان رد کند-مي گويد: مروان سال 1973 اطلاعات بسيار ارزشمندي در اختيار اسراييل گذاشت. اين اطلاعات شامل طرح جنگي مصر، حجم نيروهاي نظامي اين کشور، ضبط ديدارهاي سري با روساي اتحاد جماهير شوروي و سخنان ايراد شده در جلسات امنيتي بوده و در پايان مي گويد: چيزي در مصر مخفي نبود که او ما را از آنها مطلع نکند.

نويسنده براي ارزش گذاري در کار مروان مي گويد: ايلي کوهن جاسوس اسراييلي توانست روابط ممتازي را در دمشق برقرار کند اما او در ميهماني هاي شام خانوادگي به اتفاق حافظ اسد رييس جمهور سوريه شرکت نداشت و دست به انجام ماموريت هاي سري در اين رابطه نمي زد. اين کتاب مملو از جزييات بسيار کوچکي است که نشان مي دهد مروان پس از مرگ جمال عبدالناصر رابطه نزديکي با رييس جمهور مصر داشت و توانست به سادات و همسرش جيهان نيز نزديک شود. اين کتاب توضيح مي دهد که به مروان – که در 25 سالگي و زماني که براي تحصيل در رشته شيمي در لندن حضور داشت، با اسراييل تماس گرفت، لقب «فرشته» داده بودند. در آن زمان او با منا کريمه دختر جمال عبدالناصر ازدواج کرد و سپس به عنوان مشاور با ناصر همکاري داشت و در دوران سادات نيز يکي از سردفترانش بود. به نوشته کتاب، در تاريخ چهارم اکتبر سال 1973 – يعني دو روز پيش از شروع جنگ اعراب و اسراييل – اشرف مروان در چارچوب يک هيات مصري وارد پاريس شد و نگران اين نبود که ممکن است در معرض خطر قرار گيرد. او همان روز تلفني با يک خانم يهودي (و از طريق يک رابطه با گلداماير نخست وزير وقت اسراييل) تماس گرفت و به او ابلاغ کرد که مصر و سوريه قصد حمله به اسراييل در عصر ششم اکتبر را دارند. به نوشته اين کتاب موساد يک ميليون دلار به خاطر اين همکاري در اختيار مروان قرار داد و اضافه بر آن صد دلار را هم به عنوان پاداش به او داد. به خصوص به خاطر هشدار مهمي که در آستانه «جنگ غفران» (جنگ يوم کيپور) داده بود.

به گفته اين کتاب انگيزه هاي مروان تنها حرص و طمع مالي نبود، بلکه عوامل ديگري نيز در کار او دخالت داشت که از جمله يکي از آنها انتقام گرفتن از جمال عبدالناصر رييس جمهور مصر و پدرزنش بود. کتاب باريوسف به صورت کامل و قاطع تصورات ايلي زعيرا رييس اسبق سازمان اطلاعات نظامي اسراييل را که گفته بود مروان يک مزدور دو جانبه بوده و با طرحي اسراييل را فريفته است، رد مي کند. وي تاکيد دارد که مروان «گوهرهاي اطلاعاتي گرانبهايي» را در اختيار اسراييل قرار داد. باريوسف احتمال قوي مي دهد که حسني مبارک رييس جمهور سابق مصر پشت قضيه مرگ مروان قرار داشته باشد. مبارک در واقع کسي بود که دستور داد از او تشييع جنازه رسمي به عمل آمده و او را در قاهره دفن کنند. در همان زمان و در اظهاراتي صريح، حسني مبارک مساله جاسوسي او به نفع اسراييل را کاملامنتفي دانست. نکته ديگر اينکه در همان زمان سوزان مبارک شايع کرد که مروان را موساد کشته است. 

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60904
2 نظر
(قاسم سازی) ِ حسن (قاسم سازی) ِ حسن 18:08:23 - 1399/10/28
پس از سالها ریشه دادن این درخت نفوذ ، امروز اسرائیل هیچ گلوله ای به مردم مصر شلیک نمی کند.
فقط وقتی بنا شد یک نظامی در راس باشد ، بین آن همه افسر لایق و میهن پرست مصری ، کسی مثل سیسی سرکار آمد...
و فقط یک دوره ریاست جمهوری شخصی مزدور برای خشک کردن چشمه های قدرت یک کشور ( تا قابلیت پرورش نظامیان غیور و تسلیم ناپذیر و وطن پرست ، برای همیشه از بین برود) کافیست ...
جالب است تغییر کتب درسی کودکان مصری را بعد از مُرسی پیگیر باشید! (کتب درسی)
(قاسم سازی) ِ حسن (قاسم سازی) ِ حسن 18:08:22 - 1399/10/28
پس از سالها ریشه دادن این درخت نفوذ ، امروز اسرائیل هیچ گلوله ای به مردم مصر شلیک نمی کند.
فقط وقتی بنا شد یک نظامی در راس باشد ، بین آن همه افسر لایق و میهن پرست مصری ، کسی مثل سیسی سرکار آمد...
و فقط یک دوره ریاست جمهوری شخصی مزدور برای خشک کردن چشمه های قدرت یک کشور ( تا قابلیت پرورش نظامیان غیور و تسلیم ناپذیر و وطن پرست ، برای همیشه از بین برود) کافیست ...
جالب است تغییر کتب درسی کودکان مصری را بعد از مُرسی پیگیر باشید! (کتب درسی)
دسته بندی