× تماس با ما
2 0 نظرات 474 بازدید
تاریخ انتشار 5 روز پیش

شکاف در جامعه آمریکا؛ زخمی که درمان نخواهد شد

شکاف در جامعه آمریکا؛ زخمی که درمان نخواهد شد

شکاف در جامعه آمريکا؛ زخمي که درمان نخواهد شد

از سال 1861 که جنگ‌هاي داخلي آمريکا شدت گرفت، چنين شکاف عميقي در جامعه آمريکا بي‌سابقه بوده است. در آن سالها ايالت‌هاي شمالي و جنوبي در دو دنياي متفاوت از يکديگر زندگي مي‌کردند و هيچ چسب و گرهي نميتوانست آن‌ها را براي تشکيل ايالات متحده در کنار يکديگر قرار دهد. 
سرانجام اين اختلافات بي‌شمار در سبک زندگي و نوع ديدگاه باعث شد تا جنگي بزرگ ميان ايالت‌هاي شمالي به رهبري آبراهام لينکن و 11 ايالت جنوبي به رهبري جفرسون ديويس شکل بگيرد. جنگي چهار ساله که با پيروزي شمالي‌ها به پايان رسيد. 
فيلم سينمايي بر باد رفته که بر اساس رماني به همين نام، به نويسندگي مارگارت ميچل تهيه شده به خوبي گوياي وضع جامعه آمريکا در آن سالهاست. 
اختلافات فرهنگي، مذهبي، نژادي و نوع ديدگاه مردم ايالات جنوبي و شمالي بعد از جنگ داخلي آمريکا هيچگاه در هم آميخته نشد و اختلافات موجود همچنان در پيکره حزب بندي‌هاي آمريکا قابل مشاهده است. 
کشته شدن جرج فلويد توسط پليس آمريکا مجددا آتش اختلافات در ميان آمريکايي‌ها را بر افروخت. اعتراضات پر تعداد سياهپوستان و حاميان حزب دموکرات، گوياي خشم بخشي از جامعه آمريکا از نظام موجود و ناکارآمد دانستن آن در برقراري عدالت اجتماعي بود. 
اما ماجرا به همين جا ختم نشد با نزديک شدن انتخابات رياست جمهوري سال 2020 در آمريکا، دو نامزد حزب دموکرات و جمهوري خواه از بروز تقلب احتمالي پرده برداشتند و اتهاماتي را به يکديگر نسبت دادند.

همين موضوع، باعث تقويت شايعه تقلب در ميان مردم شد و جو براي اعتراضات احتمالي بعد از اعلام نتايج فراهم شد. 
بعد از انتخاب بايدن به عنوان رئيس جمهور منتخب مردم آمريکا، همانطور که پيش بيني مي‌شد، دونالد ترامپ نتيجه انتخابات را نپذيرفت و حاميان خود را به اعتراضات گسترده خياباني فراخواند. 
اوج اعتراضات حاميان ترامپ را مي توان در تسخير کنگره آمريکا مشاهده کرد. تسخير کنگره آمريکا به دست مخالفان به خوبي نشان داد که بخش ديگر جامعه آمريکا نيز از نظام موجود آمريکا بيزارند و معتقدند که سيستم آمريکا ديگر نمي‌تواند پاسخگوي نيازهاي آنان باشد. 
آمريکا در چند ماه اخير با دو دسته اعتراضات متفاوت رو به رو شده است. دسته اول سياهپوستان و مهاجراني که در برابر ظلم و تبعيض نژادي در پي قتل جرج فلويد به خيابان آمدند و دسته دوم سفيدپوستان و حاميان ترامپ که در پي اعلام نتايج انتخابات به خيابان آمدند و ناکارآمدي ليبرال دموکراسي را فرياد زدند. 
دو قطبي ايجاد شده در آمريکا هيچ راه درماني ندارد. روي کار آمدن بايدن نه تنها نميتواند مشکلات آمريکا را حل کند، بلکه مشکلات آن را دوچندان خواهد کرد. در چهار سال آينده و در دوره رياست جمهوري جو بايدن بايد منتظر اعتراضات گسترده مردم و مرگ تدريجي روياي آمريکايي باشيم. فقر، مشکلات اقتصادي بي‌سابقه، بيماري کرونا و وجود گسترده سلاح عواملي هستند که مانند کاتاليزور ايالات متحده را به ورطه نابودي سوق مي دهند. 
آنچه مشخص است،  ليبرال دموکراسي آمريکا ترک برداشته است و آب در حال نشت به درون کشتي تايتانيک است. دير نيست زماني که شکوه و جلال آمريکا در درياي ظلم و ستم اين رژيم جنايتکار غرق شود.

 

 فردين ساريخاني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60891
0 نظر
دسته بندی