× تماس با ما
4 0 نظرات 2685 بازدید
تاریخ انتشار 13 روز پیش

نفتکش کره‌‌جنوبی و رابطه‌ی آن با پول‌های مسدود شده ایران

نفتکش کره‌‌جنوبی و رابطه‌ی آن با پول‌های مسدود شده ایران

نفتکش کره‌‌جنوبي و رابطه‌ي آن با پول‌هاي مسدود شده ايران

 

بسياري معتقدند اگر کره بتواند جريمه لازم جهت آزادي کشتي‌اش را بپردازد، حتما مي‌تواند از طريق همان مجراي بانکي دارايي هاي بلوکه شده ايران را نيز برگرداند. روابط عمومي نيروي دريايي سپاه روز دوشنبه (15 دي ماه) دربيانيه اي از توقيف يک نفتکش کره جنوبي با نام تجاري«هانکوک چيمي» به دليل نقض پروتکل هاي زيست محيطي خبرداد.

در اين بيانيه آمده است: اين نفتکش حامل 7هزارو200تن مواد شيميايي بوده است.

روابط عمومي نيروي دريايي سپاه توضيح داده که اين توقيف با خواست سازمان بنادر و دريانوردي و با حکم دادستاني استان هرمزگان صورت گرفته است.

يک مقام وزارت خارجه آمريکا در مصاحبه با رويترز ضمن درخواست براي آزادي فوري اين نفتکش مدعي شد که ايران در راستاي اخاذي از جامعه بين الملل براي کاهش فشار تحريم‌ها، آزادي کشتيراني را تهديد مي کند.

علي ربيعي سخنگوي دولت، روز سه‌ شنبه در پاسخ به اين پرسش که آيا بين پول‌هاي بلوکه شده ايران در کره جنوبي وتوقيف نفتکش کره رابطه‌اي وجود دارد؟ توضيح داد: اگر کسي گروگانگير باشد، دولت کره جنوبي است که به بهانه هاي واهي بيش از 7 ميليارد دلار ما را گروگان گرفته است.

ربيعي تاکيد کرد: کره‌اي‌ها هيچ تلاشي براي اينکه پول درمسير خدمت به مردم قرار گيرد، انجام ندادند.

 

وزارت خارجه کره جنوبي در بيانيه‌اي خواستار آزادي فوري اين نفتکش شده و قائم مقام وزيرخارجه کره جنوبي در پارلمان اين کشور گفت: شواهدي مبني برايجاد آلودگي توسط اين نفتکش وجود ندارد.

 

وي تاکيد کرد: مذاکرات درباره اموال و پول‌هاي بلوکه شده ايران در بانک‌هاي کره جنوبي مجزا از موضوع توقيف نفتکش است.

 

 در همين خصوص، سعيد خطيب‌زاده سخنگوي وزارت امورخارجه، موضوع را کاملا فني دانست و گفت: ايران مانند ساير کشورها نسبت به چنين تخلفاتي و آلودگي محيط زيست دريايي حساسيت دارد و در چارچوب قوانين با آن برخورد مي‌کند.

 

گفتني است روز دوشنبه و همزمان با توقيف کشتي، مقامات کره جنوبي، دارايي مسدود شده ايران را بيش از 9ميليارد دلار اعلام کردند که به ارز حاصل از صادرات نفت ايران به کره بازمي‌گردد.

 

مقامات کره اي مدعي‌اند به دليل تحريم‌ها، امکان رساندن پول به ايران وجود ندارد.

پيشتر عبدالرضا همتي رييس بانک مرکزي به کره جنوبي هشدار داده بود که اگر اين مشکل از سمت سئول حل نشود، ايران از راه‌هاي حقوقي به دنبال حل آن خواهد رفت.

 

برخي از صاحب نظران موضوع توقيف اين نفتکش را با پول‌هاي بلوکه شده ايران در بانک‌هاي کره مرتبط دانستند و معتقدند که توقيف کشتي کره اي براي تحت فشار قرار دادن کره جنوبي جهت برگرداندن پول‌هاي ايران صورت گرفته است.

 

 

در پايان بايد گفت نحوه رفتار کره جنوبي براي آزاد کردن اين نفتکش مي‌تواند محک خوبي براي صحت ادعاي اين کشور باشد. اگر کره توانست جريمه‌ي ناشي از ضربه محيط زيستي اين نفتکش به آب هاي ايران را بپردازد، قطعا مي‌تواند پول‌هاي مسدود شده ايران را هم برگرداند.

 

سارا شکري

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60872
0 نظر
دسته بندی