× تماس با ما
1 0 نظرات 1252 بازدید
تاریخ انتشار 7 روز پیش

چرایی مصالحه ۴ کشور عربی با قطر

چرایی مصالحه ۴ کشور عربی با قطر

چرايي مصالحه 4 کشور عربي با قطر 

4 کشور عربستان سعودي ، امارات ، مصر و بحرين پس از سه سال و نيم تخاصم با قطر ، سرانجام کوتاه آمده و روابط عادي را با اين اميرنشين از سر گرفتند .

نکته مهمي که بايد بدان توجه گردد اين است که قطر بدون دادن امتيازي و برآورده کردن شروط 13 گانه اين کشورها، حاضر شد با آنان رفع کدورت کرده و تنش زدايي نمايد. 

در همين راستا شيخ تميم بن حمد آل ثاني به بهانه شرکت در اجلاس شوراي همکاري خليج فارس به عربستان سفر، و از بدو ورود توسط وليعهد آن کشور مورد تفقد قرار گرفت.

پس از بازگشت وي از اين ديدار چند روزه نيز، بلافاصله اعلام کرد: قطر سياست هاي گذشته اش را ادامه خواهد داد و هيچ‌گونه تعديلي در روابطش با ترکيه و ايران صورت نخواهد داد.

از بيانات فوق به راحتي مي توان اين نکته را استنباط کرد که قطر کوچکترين امتيازي به طرف هاي تحريم کننده نداده و آنان از روي عجز و استيصال، ناچار گشته اند که در سياست هاي مخرب خود نسبت به اين کشور تجديد نظر کنند‌.

پس سوال اينجاست کدام متغير مستقل بر بهود روابط اين کشورها اثر گذار شده است ؟

واقعيت اينست که بن سلمان ، بن زايد و ژنرال سيسي به درستي پيش بيني مي کنند که در چند روز آتي کشتيبان تازه آمريکا را سياستي دگر آمده و درب کاخ سفيد بر پاشنه جديدي خواهد چرخيد .

فلذا از اکنون در تلاشند تا راهبردهاي خود را اصلاح کرده و مطابق با خواست دموکرات ها تنظيم کنند.

جوبايدن رئيس جمهور جديد آمريکا، در کوران انتخابات، رسما به محمد بن سلمان حمله کرد و مطمئنا در دوران رياست جمهوري او عرصه بر وليعهد جوان سعودي در پرونده هاي مختلف تنگ گرديده و آزادي عمل و ابتکار از وي سلب خواهد شد .

فلذا شاهزاده جوان مترصد اينست تا با تغيير برخي رفتارها ، تضادها و در نتيجه چالش هاي خود با رئيس جمهور جديد آمريکا را به حداقل رسانيده و همچنين انگيزه لابي گري قطر ثروتمند عليه خودش را کمرنگ نمايد.

امارات ، مصر و بحرين نيز دقيقا به علتي که ذکر شد ، حاضر شدند از شروط خود عدول کرده و آشتي با شيخ تميم را در دستور کار خود قرار دادند.

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60867
0 نظر
دسته بندی