× تماس با ما
3 1 نظرات 710 بازدید
تاریخ انتشار 9 روز پیش

دموکراسی آمریکایی در سراشیبی سقوط

دموکراسی آمریکایی در سراشیبی سقوط

دموکراسي آمريکايي در سراشيبي سقوط 

از لحظه اي که ترامپ در مقابل دوربين ها گفت انتخابات را قبول ندارد تا هجوم  طرفدارانش به داخل کنگره و گرفتن سلفي و ايجاد درگيري و کلي ماجرا کمتر از يک ماه ميگذرد و اين رويداد تاريخي که آيندگان بيشتر و بهتر مي توانند راجع به آن قضاوت کنند را به تاريخ آمريکا اضافه کرد.

اما براي آينده نزديک نيز سوالات فراواني را ايجاد کرده که در دل هر سوال فرضيه هاي  زيادي را ايجاد و ابهاماتي را جواب داده و همچنين سوالاتي نيز به اين انتخابات افزوده است.

اما در اين شرايط نبايد بيش از حد انتظار داشت که اين روند ادامه داشته ويا کوتاه مدت باشد و ارزيابي شتاب زده کرد اما چند نکته زير از بين ساير گزينه هاي محتمل مي تواند اهميت و جايگاه ويژه اي داشته باشد. 

نبايد دور از نظر داشت که شايد همه ي اين جنجال ها موقتي باشد تا کنگره را به شکل موقتي از سر راه برداشت شود براي تصميمات احتمالي ترامپ مبني بر ايجاد تنش و درگيري با  ايران  که فرضيه بي اساسي نيست و شواهد و قرائن را حرکت لجستيکي امريکا در منطقه نيز تاييد ميکند.

فرضيه محتمل ديگر نيز مبتني بر حرکت احتمالي نظاميان داخل ايالات متحده به نفع ترامپ است که نظريه کودتا و حکومت  نظامي را تقويت کرده واين فرضيه نيز ميتواند به دوشکل ختم شود (اولا احتمال لغو انتخابات را قوت مي بخشد با توجه به قانون   Insurrection Act 1807 و دوما ترامپ مستعد ايجاد نوعي ديکتاتوري موقت براي چند ماه يا سال مي باشد )

اما فرضيه بعدي نيز مبتني بر مخالفت برخي نظاميان با ترامپ  است که جرقه ي انشقاق بين ايالت هاي مختلف را ميتواند روشن کند (اين فرضيه نيز  مبتني بر رخدادهاي متعددي از جمله هاواگزيت خروج هاوايي از ايالات متحده، کال اگزيت يا خروج کاليفرنيا از ايالات متحده، تگزيت يا خروج تگزاس از ايالات  متحده و چند طرح خروج ديگر که ساليان زياديست که مطرح شده و حتي برخي در سنا و کنگره نيز عنوان شده ) 

فرضيه ديگر نيز با ورود ترامپ به عنوان يک فرد ميهن پرست (بخوانيد بتمن، سوپرمن، اسپايدرمن، ايرون من، يا شايد هم ترامپمن)  براي خاتمه دادن به اين ماجرا براي افزايش محبوبيت و قهرمان اين داستان نيز خود جايگاه ويژه اي در ميان اين فرضيه ها دارد. 

فرضيه ديگر نيز با محوريت ترامپ به عنوان  نقش منفي او براي ايجاد  آشوب است که بنابر متمم بيست وپنجم قانون اساسي امکان عزل استيضاح و حتي  مورد پيگرد قرار دادن ترامپ را محتمل ميکند.

 

به هر حال آنچه مشخص است ورود طرفداران ترامپ به کپيتال هيل برگ جديدي به تاريخ دموکراسي آمريکاي اضافه کرده که اثرات آن را در انتخابات ساليان  آينده نيز ميتوان ديد و اين اتفاق را نبايد شتاب زده ارزيابي کرد. 

با توجه به جو اجتماعي امريکا بايد منتظر افشاگري هاي آينده بود تا ديد ترامپ، خود تا چه حد تحريک کننده يا اسپانسر مالي اين تحرکات بوده. 
ايليا ايرانپوريان

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60861
1 نظر
مصطفی عسکری مصطفی عسکری 17:24:32 - 1399/10/18
داخل یه عکسی سلطنت طلبا هم بودن!!
دسته بندی