× تماس با ما
4 3 نظرات 1237 بازدید
تاریخ انتشار 15 - 1399/10/17

یکی از مراسم کشف حجاب در دوره رضاشاه

یکی از مراسم کشف حجاب در دوره رضاشاه

يکي از مراسم کشف حجاب در دوره رضاشاه

«...من تلخي اين کشف حجابي که اينها کردند و اسمشان را بعداً «آزاد زنان و آزاد مردان» پسر رضاخان گذاشت، من تلخي‌اش باز در ذائقه‌ام هست. شما نمي‌دانيد چه کردند با اين زنهاي محترمه و چه کردند با همه قشرها. الزام مي‌کردند هم تجار را، هم کسبه جزء را، هم روحانيت را، هر جا زورشان مي‌رسيد به اينکه مجلس بگيريد و زنهاتان را بياوريد در مجلس، بياوريد در مجلس عمومي، آن وقت اگر اينها تخلف مي‌کردند، کتک دنبالش بود، حرف دنبالش بود، همه چيزها و حرفها بود. و اينها مي‌خواستند زن را وسيله قرار بدهند از براي اينکه سرگرمي حاصل شود براي جوانها و در کارهاي اساسي اصلًا وارد نشود...»(امام خميني؛ 19 شهريور 1359)


 تصويب قانون استعماري کشف حجاب به فرمان رضاشاه؛ 17 دي 1314

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60856
3 نظر
م ع م ع 17:23:43 - 1399/10/18
سلام و عرض ادب

نقل است که روزی پدر ایران نوین به ترکیه رفته بودند و آتاتورک برایش دختری آورد و پدر ایران نوین دختر را قبول نکرد وقتی آتاتورک علت را جویا شد پدر ایران نوین فرمودند ما غیرت داریم اگر من آن دختر را قبول کنم وقتی تو به ایران بیایی باید یک دختر ایرانی در اختیار تو قرار دهم در این حال مریدی پرسید پس چرا کشف حجاب کردی؟!؟! که پدر چون جوابی نداشت یه خط راه آهن برای متفقین زد!
(قاسم سازی) ِ حسن (قاسم سازی) ِ حسن 06:49:28 - 1399/11/21
نه چنین است که فرمودند اعضای محترم

شخصیت نظامی این آقا قطعا مانع پذیرفتن اون پیشکشی بوده ( برعکس پسرش محمد رضاشا ازین لوس بازی ها نداشت اون آقا) .

کشف حجاب قبول
(اما قاجار رو باید بشناسیم) چون خیلی جاها از پستو آوردن زنان مفید واقع شد.

مثلا با یک بخشنامه به آموزش و پرورش (تجاوز نکردن معلمین به شاگردان) سه ماه فرصت برای ازدواج داد... هزاران خانواده تشکیل شد.

الان همین امروز (وجدانا یک سوزن به خودمون بزنیم ) با یک بخشنامه می شه 5 میلیون دختر مجرد رو سرخانه بخت فرستاد؟

جمهوری اسلامی همان از پستو در آوردن زنان رو به بهترین شکل انجام داد(ولی با موازین شرعی و عقلی - البته بجز بی عقلی ها و افراطی گری ها اول انقلاب در جداسازی بی مورد که این همه بی مهارتی در زوجین و این همه مجرد و کاهش نفوس روی دست کشور گذاشت، بخاطر جداسازی های بالای سن بلوغ - که عزوبت اجباری غیر شرعی بود، نه دین داری - دست گل اش دو دهه بعد معلوم شد !! )
دسته بندی