× تماس با ما
1 0 نظرات 362 بازدید
تاریخ انتشار 10 روز پیش

شورای همکاری خلیج فارس و پایان محاصره قطر

شورای همکاری خلیج فارس و پایان محاصره قطر

پايان محاصره قطر از سمت چهار کشور عربي

نشريه لويالتي لابي Loyaltylobby، گزارش داده که محاصره قطر از سمت چهار کشور عربي، 5‌ ژانويه 2021 پايان مي يابد.


سه کشور "شوراي همکاري خليج (فارس)" يعني بحرين، عربستان سعودي و امارات متحده عربي، و هم چنين مصر، در ژوئن سال 2020، قطر را به اتهام "حمايت از تروريزم"، تحريم و تمامي ارتباطات تجاري، ديپلماتيک و مسافرتي با اين کشور را قطع کردند. ديوان عدالت بين المللي، در جولاي 2020 راي به نفع قطر صادر کرده که به معني محکوميت اين کشور ها به پرداخت غرامت مالي قابل توجه به قطر مي شود، با اين استدلال که، تحريم حريم هوايي يک کشور بايد با دستور "سازمان هوانوردي غيرنظامي بين المللي، ICAO" باشد. 


با اين حال اکنون، از خليج فارس خبر‌ مي رسد که قرار است فردا قراردادي در رياض امضا شود که اين محاصره ي 3 و نيم ساله،‌ پايان يابد. در عوض، قرار است که قطر از ادامه پيگيري دعوي خود در دادگاه، صرف نظر کند. بعد از اينکه 4‌ کشور عربي، استفاده از حريم هوايي شان را براي خطوط هوايي قطر ممنوع کردند، هواپيماهاي قطري براي رفتن به اروپا مجبور بودند از آسمان ايران استفاده کنند. اين موضوع از اين نظر اهميت دارد که سال آينده، قطر قرار است ميزبان جام جهاني فوتبال باشد. 
دو کشور کويت و آمريکا، از ابتدا براي حل اختلاف اين کشور ها، ميانجي گري را آغاز کردند، چرا که اين اختلاف، آنچه را که آمريکا، "اتحاد منطقه اي براي مهار ايران" مي خواند را تضعيف مي کند.


https://loyaltylobby.com/2021/01/04/qatar-blockade-to-end-on-january-5-2021/

سيد آريا مرتضوي 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60851
0 نظر
دسته بندی