× تماس با ما
1 0 نظرات 1410 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

مرگ آریل شارون و اثرات آن بر اسرائیل

مرگ آریل شارون و اثرات آن بر اسرائیل

مرگ آريل شارون و اثرات آن بر اسرائيل

آريل شارون مرد آهنين دولت يهود دقيقا 15 سال پيش ( 5 ژانويه 2006 ) بر اثر سکته مغزي به کما رفت و تا چندين سال حياتش به شکل نباتي ادامه داشت.

وي فردي بسيار مهم در تاريخ اسرائيل بود که علاوه بر سابقه خدماتش به دولت يهود و در نتيجه محبوبيت بالايش در ميان شهروندان صهيونيست، از لحاظ روايي نيز براي آنها اهميتي فوق العاده داشت زيرا در کتب ديني آنها روايتي وجود دارد که در آخرالزمان، پس مرگ يکي از حکام اين قوم به نام شارون، شکست هاي پي در پي بهوديان آغاز مي شود و تا نابودي هيکل سوم ادامه مي يابد. به همين علت زنده نگه داشتن او ولو به صورت نباتي براي رژيم صهيونيستي بسيار با اهميت بود.

 افزون بر مسائل روايي، آريل شارون يک نابغه نظامي براي دولت اسرائيل به شمار مي رفت زيرا پيش از تشکيل دولت يهود در سن 14 سالگي عضو گروه شبه نظامي هاگانا شد و از خود تهور بالايي براي قتل و کشتار فلسطينيان نشان داد.

با تشکيل اسرائيل، او به صورت تدريجي به نظامي اي کارکشته بدل گشت که سلسله مراتب ارتقا را يکي پس از ديگري پشت طي کرد.

اوج هوشمندي و بي باکي شارون در جنگ 1973 به معرض ظهور رسيد ؛ پس از شکست هاي خردکننده اوليه و شکستن خط دفاعي بسيار محکم بارلِو توسط نيروهاي مصري و استقرار موشک هاي پدافندي سام 2 در پشت کانال سوئز ، نيروي هوايي اسرائيل قافيه را باخت و تنها يک عمل انتحاري از سوي او توانست ورق درگيري را برگرداند.

در حالي که سپاه دوم و سوم مصر در شمال و جنوب سينا به شدت در حال جنگ با صهيونيست ها بودند، آريل شارون در يک ريسک عجيب اما موفق با يگان کوچکي از نيروهاي زرهي که از آرم و پرچم ارتش مصر استفاده مي کردند، توانست بدون درگيري از شکاف بين دوسپاه نهايت بهره را برده و ضمن پيمودن عرض شبه جزيره سينا، از منطقه "دفرسوار" به درياچه "المره" رسيده و در آنجا با کمک نيروهاي مهندسي نيروهايش را به غرب کانال سوئز منتقل کند. 

اين رخداد يک فاجعه کامل براي مصر بود چرا که شارون ابتدا لانچرهاي سام 2 را از بين برد و نيروي هوايي اسرائيل پس از يک هفته توانست به طور موثر وارد نبرد عليه قواي زميني مصر شود.

دوم اين که يگان وي با عبور از کانال سوئز تمام نيروهاي مصري را از پشت محاصره نموده و همچنين در صورت لزوم اين امکان را داشتند به سمت قاهره که تقريبا بي دفاع بود پيشروي کنند.
 
در نهايت با تدبير اين سرلشگر اسرائيلي مصر عملا شکست خورد و تلاش هايش بي نتيجه ماند.

آريل شارون در جنگ 1982 عليه سازمان آزادي بخش فلسطين ، وزير دفاع اسرائيل بود و علي رغم اين که دستور داشت در حمله به لبنان  تا بندر صور پيشروي کند، توانست تا حومه جنوبي بيروت تاخت کرده و متحدش بشير جميل از حزب فالانژ لبنان را به قدرت برساند.

پس از ترور جميل نيز، با محاصره اردوگاه هاي  صبري و شتيلا با پشتيباني از "ايلي حبيقه" (فرمانده امنيت کتائب) کشتار بي نظيري از فلسطينيان را در تاريخ ثبت کرد و به قصاب اين 2 اردوگاه ملقب شد.

کينه فلسطينيان از او تا آنجا بود ‌که در سال 2000 هنگامي که با 1000 يهودي افراطي وارد مسجد الاقصي شد ، ايشان به شدت تحريک شدند و انتفاضه دوم‌ شکل گرفت.

او در فوريه 2001 با وعده سرکوب مقاومت فلسطين در 100 روز نخست وزير شد اما نه تنها نتوانست اين مهم را محقق کند بلکه در سال 2005 براي اولين بار دولت اسرائيل مجبور شد بدون دادن امتياز و تحت فشار مقاومت مسلحانه از نوار غزه عقب نشيني کند و لکه ننگ اين شکست دامنش را آلود.

اين ناکامي و عقب نشيني، مقدمه اعتراضات بسياري عليه او گرديد تا جايي که مجبور شد از ليکود جدا شده و حزب کاديما را ايجاد کند.

آخرين پرده زندگي او هم زماني رقم خورد که بر طبق روايت اسرائيلي ها، به شدت از ناتواني ارتش صهيونيست براي جلوگيري از موشک پراکني فلسطينيان از نوار غزه تازه آزاد شده عصباني بود تا جايي که رگ هاي مغزش دوام نياورده و او براي هميشه از بلنداي جوسق قدرت و ايضا زندگي فروافتاد.

شايد عجيب به نظر برسد اما از اثناي خروج شارون از حيات ، شکست هاي اسرائيل يکي پي از ديگري نمايان شدند و ظاهرا پيشگويي عجيب تورات بابلي در حال تحقق است.

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60844
0 نظر
دسته بندی