× تماس با ما
3 1 نظرات 1018 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

استفاده چین از اطلاعات دزدیده شده برای لو دادن مامران CIA در آفریقا و اروپا

استفاده چین از اطلاعات دزدیده شده برای لو دادن مامران CIA در آفریقا و اروپا

استفاده چين از اطلاعات دزديده شده براي لو دادن ماموران CIA در آفريقا و اروپا

در سال 2013 سيستم اطلاعاتي امريکا متوجه وجود يک روند عجيب در شناسايي مأموران اطلاعاتي شدند. تمام جاسوساني که براي انجام عمليات‌هاي مهم به اروپا و آفريقا فرستاده ‌مي شدند به محض اتمام چک پاسپورت در تور اطلاعاتي چيني‌ها قرار مي‌گرفتند. شناسايي اين جاسوسان توسط ماموران چيني در مواردي به قدري آشکار بود که به نظر مي‌رسيد چين به دنبال نشان دادن قدرت اطلاعاتي خود به امريکايي‌هاست.  

سيستم جاسوسي امريکا به دليل عدم موفقيت در پکن تصميم گرفت مأموران خود را به مناطقي که چيني‌ها و روس‌ها حضور گسترده‌تري دارند بفرستد. سپس از طريق اين افراد به استخدام منابع چيني و روسي دست بزنند. به نظر مي‌رسد لو رفتن پوشش مأموران امريکايي به دليل افزايش اينگونه تلاش‌هاست.

افزايش موارد لو رفتن پوشش جاسوسان باعث واکنش CIA براي يافتن حفره‌ي اطلاعاتي شد چرا که به نظر آن‌ها کسي از داخل اطلاعات را براي چيني‌ها ارسال مي‌کرد. اما پس از تحقيقات معلوم شد که چين توانسته بود با استفاده از اطلاعات عظيم سرقت شده از تمامي امريکايي‌ها و پردازش اين داده‌ها مانند داده‌هاي مالي و درماني و حتي مسافرت‌هاي افراد، جاسوسان CIA در آفريقا و اروپا را شناسايي کند.

در سال‌هاي اخير جنگ بر سر کنترل و دسترسي به اين ابر داده‌ها شدت گرفته است. به طور ذاتي به نظر مي‌رسد چين دست برتر را دارد. چرا که چين توانسته اطلاعات زيادي از امريکايي‌ها با عمليات‌هاي سايبري متعدد سرقت کند. اين در حاليست که حملات متعدد امريکايي‌ها به شرکت‌هاي استريم چيني توفيق چنداني نداشته است. از طرف ديگر چين بر خلاف امريکا با استفاده از يک سيستم ديجيتالي و جاسوسي گسترده‌تر دست بالاتري در اين جنگ اطلاعاتي دارند.

حساسيت زياد چيني‌ها به جاسوسان امريکايي به اقدامات آن‌ها و نفوذ امريکايي‌ها به بالاترين مقامات آن‌ها بر مي‌گردد. اين اقدامات در استخدام منابع در چين موفق‌تر از اقدامات مشابه امريکايي‌ها در دوران جنگ اطلاعاتي با شورويست. چرا که در دوران شوروي به دليل وجود يک نظام کمونيستي داشتن پول بيشتر تأثير زيادي در کيفيت زندگي افراد نداشت. علاوه بر اين دلايل ايدئولوژيک در بين مسئولان شوروي کار را براي استخدام منابع سخت‌تر مي‌کرد.

اين در حاليست که چين در حال حاضر داراي گردش عظيم پول کثيف در اقتصاد خود است. در عين حال نظام سرمايه داري در کنار حقوق پايين مسئولان دولتي، موجب شده تا اين افراد به دنبال منابع درآمدي خارج از سيستم دولتي باشند. چرا که برخلاف شوروي داشتن پول هم زندگي آن‌ها را به شکل قابل توجهي بهبود مي‌بخشد هم ايدئواوژي نقش کمرنگتري در زندگي آن‌ها دارند.

اين ميزان از فساد در بين مسئولان چيني به قدري فراگير است که آن‌ دسته از مسئولان که رفتارهاي سالمي دارند براي بقيه‌ي مفسدان سيستم خطر محسوب شده و باعث مي‌شود به مرور از سيستم حذف شوند و يا در جايگاهشان درجا بزنند. در همين حين آن دسته از افراد ناسالم سيستم توانستند با پول‌هاي کثيف جايگاه خود ارتقا دهند که همين شرايط فساد آلود کار را براي استخدام منابع اطلاعاتي در بالاترين سطح را ساده کرد.

به نظر مي‌رسد جنگ اطلاعاتي اخير بين دو کشور، به خصوص حملات پياپي چين به زيرساخت‌هاي امريکا براي سرقت اطلاعات بخشي از پاسخ جدي چين به نفوذ اطلاعاتي امريکا بين مسئولان چيني است. چيني ها توانسته‌اند با استعداد بالايي ابر داده‌ها را بهينه سازي کرده و آن را در جنگ اطلاعاتي با امريکا به کار برد. بايد ديد تا چه حد کمپين ضد فساد چين در کنار اين قبيل اقدامات متقابل از نفوذ CIA در بين مقامات چيني خواهد کاست.

علي نقيبي

https://foreignpolicy.com/2020/12/21/china-stolen-us-data-exposed-cia-operatives-spy-networks/

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/60842
1 نظر
(قاسم سازی) ِ حسن (قاسم سازی) ِ حسن 04:14:34 - 1399/10/19
کاش فنی مصاف هم بودند که بپرسیم ازشون چه عاملی در وزارت ارتباطات باعث می شه سایت های دورکاری در نقشه کشی، گرافیک، امنیت، برنامه نویسی،طراحی بازی، أپ و وب ، و... پر از دانشجویان چینی است، ولی به بچه های ایرانی که می رسه انقدر سهم مون کم هست، چرا؟
چه مدیریتی چینی ها دارند (و مثلا هندی ها در سخت افزار) که عایدی شون فقط از دورکاری (با یه دونه ایمیل) چند برابر درآمد ملی ماست؟
چرا وزارت آی تی همچنان منتظر رفع تحریم و ورود و اختصاص ارز هستند؟
مگه دیدگاه لیبرال ها این نیست هر بخشی خرج خودش رو دربیاره؟!!؟
مگه سرمایه سالاری نمی گه همه چی رو تبدیل به پول کنید؟
خب این جمعیت بچه های فنی تون ، این هم سایت های بین المللی سفارش کار ... این هم موفقیت چین و هند و برزیل و ترکیه و غیره

(( آخه این شاهکار چینمربوط به فقط یک رشته است (ده ها مثل این در ایران) نگم براتون که این همه رشته های پر جمعیت ، چه تخصص و عمری از بچه هاشون هدر می ره، که بجای اسنپ !! می تونه نقطه اتکا و توان استراتژیک کشور باشه))

هیچ جور نمی شد چند نسل رو در قتلی خاموش با سوء تدبیر و دفن امید از بین برد!
هرچند بدون طراحی و نا آگاهانه باشه ...........خیلی تمیز در آمده بیکاری متخصصین مون در تماااااام رشته ها.

صادرات خدمات و تبدیل به خدمات کردن این همه متخصص بیکار - جهش بزرگ کشور می تونه باشه
دسته بندی